De nemcsak a számok, hanem az eddigi három találkozón mutatott játék sem ad okot markáns vélemény megfogalmazására, hiszen a csehek sztárjaitól semmilyen körülmények között nem szégyen kikapni, Svájc ellen pedig olyan magyar játékosok is lehetőséghez jutottak, akik még Gellei Imre szövetségi kapitány bevallása szerint sem játszanak majd a közeljövőben címeres mezben – legalábbis egyszerre. Moldova ellen pedig tovább folytatódott a kísérletezgetés, s a csak szakmai szemmel látható pozitívumok mellett, valljuk be, azért az nem számít előrelépésnek, hogy az együttes másfél év után nyert újra idegenben, s hogy Kenesei Kisztián és Tóth Norbert megszerezte első válogatottbeli gólját.
Jelentőségében a mai mérkőzés sem több, sem kevesebb az eddigi háromnál, sportágtörténeti apropója mégis van, hiszen a két ország válogatottja először játszik egymás ellen. A magyar– fehérorosz futballmúlt így csak a hivatalos klubmeccsekre szűkül: az UEFA-kupában 1983/84-ben és ’86/87-ben találkozott a Győr a Dinamo Minszkkel és 9-4-es, majd 4-3-as összesítéssel jutott tovább (utóbbi két találkozón éppen Gellei Imre irányította az ETO-t). Majd négy esztendővel ezelőtt az Intertotó-kupában a Debrecen kettős győzelemmel jutott túl a Dnyeper Transzmas együtesén.
A fehérorosz futball azonban egyre erősödik, amire a jelenlegi keret tagjainak „munkahelyeiből” következtethetünk. A 22 éves Kutuzov az AC Milan (!), a 21 esztendő Hleb a VfB Stuttgart, 30 esztendős Gurenko az AC Parma keretének tagja, Hackevics és Belkevics meghatározó egyéniség a legerősebb kelet-európai csapatban, a Dinamo Kijevben, Lukvics pedig a Torpedo Moszkvában.
Az egyik legígéretesebb fehérorosz csatártehetségnek, a Szpartak Moszkvánál szereplő Vasziljuknak ezúttal sérülés miatt ki kell hagynia a debreceni vendégjátékot. A válogatott egyre feljebb lépked a nemzetközi szövetség világranglistáján, jelenleg a 86. (a magyar a 68.), a világbajnoki selejtezők eredményei azonban azt sejtetik: nehéz ellenfelet kell legyőznie a Gellei-csapatnak. Eduard Malofejev gárdája a kvalifikáció során hazai pályán nyert a vb-résztvevő Lengyelország (4-1), illetve Norvégia (2-1) ellen, s idegenben pontot szerzett Ukrajnától (0-0). Az 5. csoportban a 17 ponttal második Ukrajna mögött a 3. helyen végzett 15 ponttal, míg Norvégia tízzel csak a negyedik, Wales kilenccel az ötödik lett.
Akik látni szeretnék a mérkőzést, azoknak jegyet kell váltaniuk az Oláh Gábor utcai stadionba, ugyanis egyik televízió sem közvetíti a magyar válogatott fellépését, amely még úgy sem vonzó „áru” a honi televízióknak, hogy a jogtulajdonos a tavalyi áron próbálja értékesíteni a sugárzás lehetőségét. A 90 perc eseményeit azért nem csak a stadionban lehet követni, a szövetség internetes honlapja (www.mlsz.hu) élőben számol be a történtekről.
***
MAGYARORSZÁG–FEHÉROROSZORSZÁG
Barátságos válogatott mérkőzés, Debrecen, 17.30 óra, vezeti: Salomir (román).
A várható kezdőcsapatok:
MAGYARORSZÁG: Király – Bodnár, Juhár, Kuttor, Mátyus – Fehér Cs., Dárdai, Lisztes, Füzi – Kabát, Fehér M.
FEHÉROROSZORSZÁG: Tumilovics – Osztrovszkij, Lukvics, Sztanjuk, Jaskovics – Gurenko, Hleb, Kackevics, Belkevics – Kutuzov, Kacsuro.
***
További barátságos mérkőzések. Majdnem a teljes világbajnoki mezőny pályára lép: a 32-es mezőnyből, mindössze a Japánnal társrendező Koreai Köztársaság, valamint Kína, Szenegál és Szaúd-Arábia nem játszik. A szerdai műsor: Mexikó–Bulgária, Japán–Costa Rica, Jugoszlávia–Litvánia, Lengyelország–Románia, Horvátország–Bosznia-Hercegovina, Ukrajna–Grúzia, Málta–Azerbajdzsán, Dánia–Izrael, Norvégia–Svédország, Törökország–Chile, Luxemburg–Liechtenstein, Belgium–Szlovákia, Szlovénia–Tunézia, Görögország–Csehország, Írország– Egyesült Államok, Ausztria–Kamerun, Franciaország–Oroszország, Németország–Argentína, Olaszország–Uruguay, Skócia– Nigéria, Dél-afrikai Köztársaság–Ecuador, Észak-Írország–Spanyolország, Anglia–Paraguay, Portugália–Brazília.
Lövöldözés Kijevben: Megölték Volodimir Zelenszkij kulcsemberét
