- Vívás -
Egymás után maradtak el a Világkupa-versenyeken a finálék, a vívók sztrájkkal tiltakoztak a nemzetközi szövetség ostoba határozata ellen. Vajon hogyan kerülhetett a vívósport ilyen botrányos helyzetbe? Bármennyire is hihetetlen, de az egyetlen bűnös René Roch, a nemzetközi szövetség elnöke, aki az elmúlt tíz évben minden tőle telhetőt megtett azért, hogy a sportágat tönkretegye. A francia sportvezető foggal-körömmel ragaszkodik az elnöki tisztséghez, amelyet 1992 óta úgy tudott csak megtartani, hogy a tagországok számát 190-re növelte, a sportágban jelentéktelen szerepet játszó országok vezetői pedig őt támogatják.
– Ezt bizonyítja – magyarázta Kovács Tamás, a magyar szövetség főtitkára –, hogy míg Roch úr 1992-ben egyetlen szavazattal nyerte el az elnöki címet Kamuti Jenővel szemben, addig a legutóbbi választáson már hatvannal több voksot kapott. Elnökségének számtani eredménye, hogy míg Barcelonában egyéniben országonként öt vívó indulhatott, addig az áprilisban elfogadott program szerint már csak ketten-ketten szerepelhetnének az athéni olimpián. Az új olimpiai műsor szakmailag elfogadhatatlan, ezért a világ legjobbjai fellázadtak, és bojkottálták a Világkupa-döntőket.
A vívók sztrájkja nem volt hatástalan, mert a NOB végrehajtó bizottsága elutasította az FIE döntését, de nem változtatta meg, hanem visszaadta módosításra a nemzetközi szövetségnek.
– A NOB visszautasítása azt jelenti – magyarázza Kovács Tamás –, hogy az új olimpiai programmal nem ért egyet. Az elnök nem tehet mást, minthogy rendkívüli kongresszust hív össze, amelyen viszont a szakmailag hibás műsort már nem bocsáthatja szavazásra. Az idő rövidségére való tekintettel mi azt fogjuk javasolni, hogy maradjon a sydneyi műsor Athénban is, és megfelelő előkészület után csak a 2008-as olimpiára változzon a program.
A belháború természetesen nem növelte a vívás népszerűségét. Kovács Tamás szerint a versenyzők sztrájkja a világbajnoki felkészülést nem befolyásolta, mert a nemzetközi élmezőny tagjai egyformán nem szerezhettek Világkupa-pontokat, így a ranglista jelentősen nem változott. A hét végén végre már a vívók lettek ismét a főszereplők. A Malagában rendezett női párbajtőr Világkupa-versenyen Mincza Ildikó és a magyar csapat egyaránt győzött. A történelmi sportág legjobbjai tehát reménykedhetnek abban: sikerül megakadályozniuk, hogy René Roch tönkretegye a vívást.
Schmitt Pál véleménye. A MOB elnöke a Kuala Lumpurban hozott döntésről elmondta: ,,A vívás jövőjéért aggódók közé tartozom, ezért érzem úgy, hogy Kamuti Jenőnek, az európai szövetség elnökének vezetésével értékes sportdiplomáciai sikert arattak azok, akik az ésszerű olimpiai programért szálltak síkra, aminek következtében az FIE-nek újra kell döntenie az athéni versenyszámokról. A nagy nemzetek szakemberein a sor: tényekkel, okos érvekkel kell meggyőzniük a kis országok képviselőit arról, hogy a sportág sydneyi műsorának megismétlése szolgálja legjobban a világ vívósportjának érdekeit. Bízom az igazságos döntésben, hiszen a férfi kardozók és a tőrvívónők hosszú évek óta készülnek az olimpiai részvételre.”
Dolgoznak az áramszolgáltatás helyreállításán vihar közben is
