Belgium húszéves bérlete

Sorozatunkban bemutatjuk a világbajnokság nyolc csoportjának résztvevőit: azokat a válogatottakat, amelyek jogot szereztek arra, hogy Japánban és Dél-Koreában vendégeskedjenek. A H csoportban az orosz és a belga együttes továbbjutását ígéri a papírforma. Ezt kell felrúgnia a japánoknak és a tunéziaiaknak, ha a második körben is pályára kívánnak lépni.

Róth Ferenc
2002. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Ha magyar szemmel pillantunk erre a csoportra, akár keserűség is eltölthet bennünket. A továbbjutásra legesélyesebb két válogatottal a magyar futballnak is lenne elszámolnivalója. A belgáknak 1982-től vagyunk adósai. A spanyolországi világbajnokságon, a továbbjutást eldöntő csoportmérkőzésen találkoztunk velük, s a már szinte nyert helyzet után 1-1 lett a végeredmény, ami a kiesésünket jelentette. Az orosz válogatott „jogelődje”, a Szovjetunió sem lehet kedves a számunkra. Igaz, az első incidens már történelmi távlatokban van – 1966-ban történt –, de még élénken élhet sokak emlékezetében. A csoportmeccsen a brazilokat verő, az utolsó igazán erős magyar válogatott a négy közé jutásért csatázva maradt alul 2-1 arányban a keleti szomszéddal szemben. Aztán pontosan húsz évvel később, 1986-ban Mexikóban, Irapuatóban „hatos volt a meccs”. 6-0 arányban kapott ki a Mezey-csapat, s hullott szakmailag is, erkölcsileg is atomjaira. Azóta sem kvalifikálta magát a magyar válogatott a vb-re…
A belga futball erejéről sok minden elmondható. Az is, hogy sem a klubcsapataik – a friss UEFA-kupa-győztes Feyenoord ne vegye magára –, sem a válogatottjuk nem képes soha nagy eredményre. Lehet, hogy így van, azt azonban senki sem veheti el a kis országtól, hogy 1982 óta megszakítás nélkül valamennyi futballünnepen ott volt. Ez pedig már önmagában erőt, tartást feltételez, s jól, szervezetten felépített labdarúgóéletet. Az átütő sikerek valóban elmaradtak, az 1986-os negyedik helyezés a legértékesebb, ám az állandó jelenlét kiegyensúlyozottságot biztosíthat. A selejtezőkön rezgett a léc, mert csak a pótvizsgán sikerült biztosítani a kijutást a vb-re. A csehek elleni két győzelem – mindkétszer 1-0 – azonban ázsiai utazást ért a piros mezeseknek. Robert Waseige szövetségi kapitány keretében nincsenek olyan formátumú sztárok, mint a legjobbnak ítélt csapatokban, az viszont mellettük szól, hogy egységes, összeszokott, egymás gondolatait ismerő válogatottként mutatkoznak be június 4-én az egyik házigazda, Japán ellen – a győzelem esélyével.
A feltételezhetően mindent eldöntő nagy derbi majd csak tíz nappal később, június 14-én következik, amikor az orosz válogatott ellen lép pályára a belga. Ama csapat ellen kell bizonyítaniuk, amelyiknek nincs, nem lehet még igazán múltja. Az 1994-es vb-n ettől függetlenül már ott volt, igaz, búcsúzott a csoportmeccsek után. Most ismét a legjobbak között szerepel az Oleg Romancev irányította gárda. Mégpedig úgy, hogy Svájcot, Szlovéniát és Jugoszláviát is megelőzte a selejtezőkben. Az étvágyuk renkívüli, hiszen minimális célként a negyeddöntőbe jutást fogalmazták meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.