BRICS: a brazil elnök keményen odaszólt Trumpnak

A BRICS-csúcstalálkozó zárultával a brazil elnök határozottan reagált Donald Trump amerikai elnök vámfenyegetésére. A BRICS-tagországok továbbra is a dolláralternatívák és a globális kereskedelmi együttműködés mellett állnak ki és nyomatékosan visszautasítják az „anti‑amerikai” vádakat.

2025. 07. 09. 9:56
A BRICS-csúcs brazil házigazdája Luiz Inacio Lula da Silva (J)
A BRICS-csúcs brazil házigazdája Luiz Inacio Lula da Silva (J) Fotó: MAURO PIMENTEL Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BRICS-csúcson részt vevő országok határozottan kiálltak a globális kereskedelem mellett és elutasították Donald Trump amerikai elnök vámszigorítási terveit. Trump vasárnap este közösségi oldalán jelentette be, hogy minden ország, amelyik csatlakozik az „anti‑amerikai” BRICS‑csoporthoz, tízszázalékos extra vámra számíthat Amerikától. 

A BRICS egy új világrend kialakításán dolgozik, de ehhez Amerikának is lesz egy-két szava
A BRICS egy új világrend kialakításán dolgozik, de ehhez Amerikának is lesz egy-két szava. Fotó: AFP/Pablo Porciuncula

A BRICS egy új világrend kialakításán dolgozik

A BRICS-csúcs brazil házigazdája, Luiz Inácio Lula da Silva viszont határozott nemet mondott Trump fenyegetésére: 

A világ megváltozott. Nem akarunk császárt

– hangsúlyozta egy sajtótájékoztatón. Hozzátette, hogy a BRICS egy új világrend kialakításán dolgozik – gazdasági szempontok szerint – és pont ez teszi nyugtalanná a világot. Lula hangsúlyozta, hogy szükséges alternatív fizetési rendszereket kidolgozni, hogy ne csak a dollár domináljon a világkereskedelemben, hozzátéve, hogy a központi bankoknak fokozatosan és felelős úton kell ezt a váltást lebonyolítaniuk. 

Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke videókapcsolaton keresztül szólalt fel a XVII. BRICS-csúcson, ahol világossá tette, hogy véget ért a nyugati dominancián alapuló világrend korszaka.

Dél‑Afrika elnöke, Cyril Ramaphosa hangsúlyozta, hogy a szervezet nem a hatalomgyakorlásról szól, és bízik egy amerikai–BRICS kereskedelmi egyezményben. A kínai külügy szóvivője, Mao Ning elítélte a vámok kikényszerítését. A Kreml szóvivője pedig hangsúlyozta, hogy az orosz együttműködés közös világnézet alapján történik – írja a Reuters.

Irán új szövetségeseket keresett a BRICS-csúcson

Izrael és az Egyesült Államok a múlt hónapban légicsapásokat mért Iránra a tizenkét napos háborúban, majd a BRICS közleményt adott ki, melyben a szövetség aggodalmát fejezte ki. A háttérben komoly nézetkülönbségek bontakoztak ki a BRICS-tagok között arról, milyen határozottsággal kellene válaszolni az Iránt ért támadásokra. Ezek a viták próbára teszik a szövetség azon ambícióját, hogy alternatív hatalmi pólust képezzen a nyugati befolyással szemben. Irán a csúcstalálkozón szeretett volna határozottabb támogatást kicsikarni a BRICS-tagoktól, legalább egy közös nyilatkozat formájában, ami meg is történt:

A BRICS-csúcstalálkozó résztvevői elítélik az Irán elleni támadást és az ország nukleáris létesítményei ellen indított csapásokat 

– áll a dokumentumban, melyet a találkozó résztvevői adtak ki.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy most először Putyin és a kínai elnök nélkül zajlott a BRICS-csúcs.

Borítókép: A BRICS-csúcs brazil házigazdája, Luiz Inácio Lula da Silva (jobbra) (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.