-Úszás-
Több, mint nyolc hónapot töltött el eddig az Egyesült Államokban, s az ottani edzésmódszerek szerint tréningezett. Mondják, nagy az eltérés az itthoni és a tengerentúli gyakorlat között. Mit tapasztalt Kovács Ági?
– Tényleg mások az ottani edzések, lélektanilag és módszertanilag egyaránt van különbség. Például, amíg idehaza ahhoz voltunk hozzászokva, hogy általában az edző buzdítja a keményen dolgozó úszót, odakint felszabadultabb a tréningek hangulata, nagyon sokan járnak le az uszodába, a hasonló korú egyetemisták pedig egymást biztatják, egymást serkentik komolyabb erőbedobásra.
– Többet, vagy kevesebbet kell úszni, mint Magyarországon?
– A megtett kilométerek számát nézve kicsi a különbség, majdnem ugyannyit úsztam, mint itthon. Az amerikaiak komoly figyelmet fordítanak az úszás technikai részére, ami nálam bejött.
– Könnyebbek az edzések?
– A jó hangulat miatt kimondottan élvezhetőek, így könnyebb leúszni a napi adagot. De, az is biztos, hogy több múlik az úszó saját szorgalmán. Az edzőmmel egyébként jó együtt dolgozni, mert ha éppen úgy érzem, hogy mást, vagy valamit máshogyan szeretnék gyakorolni, nem ragaszkodik mereven az edzéstervhez.
– Azt beszélik, javultak a fordulói. Ez igaz?
– A versenyeken látottak alapján igen, azt hiszem, a fordulóm már nem jelent hátrányt a vetélytársakkal szemben.
– És a rajtja? Ötven méteren az sem mellékes.
– Noha mérési adatokat nem tudok mondani, a váltóversenyeken úgy tapasztaltam, hogy javult a reakcióidőm.
– Általában huszonöt yardos medencében úszott, így az eredményei alapján a laikusok nehezen tudják lemérni a fejlődését.
– Jól ment az úszás, többször megjavítottam az egyéni legjobbamat, versenyeket nyertem. Noha az egyetemi bajnokságon a kétszáz méteres számhoz legközelebb álló kétszáz yardon Tara Kirk legyőzött, mindketten Kristy Kowal korábbi amerikai csúcsán belül értünk célba. Mellesleg, legyőztem a rövidpályás Európa-bajnokot, a német Poleskát. Jó formában vagyok. Az egyetemi bajnokság óta felváltva tréningeztem ötvenes és rövidpályás medencében, a július végi Európa-bajnokságra pedig heti tíz edzéssel, napi tizenöt kilométer úszással kezdjük el a felkészülést itthoni edzőm, Turi György irányításával.
– A berlini kontinensviadalon nem indul a román Caslaru, akit az ön legnagyobb ellenfeleként tartanak számon Európában. Így az aranyérmet mindenki elvárja majd, sőt előtérbe kerül, hogy tud-e javítani az egyéni legjobb eredményein.
– Egy világversenyen sokkal inkább a helyezés számít, mint az idő. Az órával bármikor versenyezhetek, de Eb-aranyérmet csak az Eb-n nyerhetek.
– Caslaru távollétében kik lehetnek a fő vetélytársai?
– Leginkább az osztrák Mirna Jukic, de van még egy orosz lány, akitől szintén jó eredmény várható.
– Amikor a repülőtéren nyilatkozott, az édesapja azon morfondírozott, vajon nőtt-e?
– Nem lettem magasabb, talán a cipőm miatt tűntem annak.
– Erősebb lett?
– Tény, hogy Phoenixben többet súlyzóztam, mint korábban, idehaza, talán erősebb, kicsivel vastagabb lett tőle a karom.
– Amerikában teljesen önálló életet él. Ez milyen hatással van önre?
– Próbálom ellátni magam, s bár a fáradtság miatt néha nem könnyű nekiállni mondjuk, főzni, de összességében hasznomra válik, hogy magamra vagyok utalva.
Egy templomot is súlyos kár ért a viharban
