Óriási meglepetéseket hoztak a svédországi jégkorong-világbajnokság negyeddöntői. A legnagyobb szenzációról a szlovákok gondoskodtak, mert a kanadaiakat 3-2-es győzelemmel elbúcsúztatták, de az sem papírforma-eredmény, hogy az oroszok 3-1-re nyertek a címvédő csehek ellen.
Talán a cseh szurkolók lehetnek a legelkeseredettebbek, hiszen csapatuk az elmúlt négy esztendőben diadalmenetben okította a világot. Naganóban, az 1998-as olimpián meglepetésre nyerték el az aranyérmet, majd 1999-ben, 2000-ben és 2001-ben is a dobogó tetejére állhattak a vb-n. Aztán következett idén februárban Salt Lake City, és az újabb olimpia már felsüléssel zárult. Az Egyesült Államokban, akárcsak most, az orosz válogatott állította meg a cseh együttest, ráadásul mindkétszer a negyeddöntőben. A mostani kudarc talán még az olimpiai vereségnél is fájóbb, ugyanis bevallottan a javítás érdekében vállalta a szereplést több sztár, így Jaromir Jagr is ezért érkezett Svédországba. Aztán a negyeddöntő totális fejre állással zárult. A csehek el sem hitték, hogy kikaphatnak, szinte hatvan percen keresztül rohamoztak, de egyetlen pillanatig sem vezettek. Hiába lőttek több mint kétszer annyit kapura, mint az ellenfelük – 37-17-re nyertek ezen a téren –, a helyzeteknél tovább nem jutottak. Ezzel szemben a vb-n eddig csalódást keltő, már három vereséget elkönyvelő, de ezúttal fegyelmezetten és jó adag szerencsével játszó oroszok akár nagyobb arányban is győzhettek volna, hiszen szinte minden kontrájuk gólhelyzettel zárult.
Talán még nagyobb bravúrt vittek véghez a szlovákok, akik az olimpiai bukást követően nagyon felkészültek erre a vb-re. Salt Lake Cityben a szlovák válogatott már a selejtezők során kiesett, akkor arra hivatkoztak a vezetők, hogy a még zajló NHL-mérkőzések miatt legjobbjaik távolmaradása okozta a kudarcot. Ennek igazolására vala-mennyi hadra fogható sztárjuk elutazott Svédországba, óriási elszántsággal küzdöttek a negyeddöntőben, így 2-0-s hátrányból is fordítani tudtak az időnként kissé nagyképűen játszó kanadaiak ellen.
Az olimpián felsülők közül a finnek és a hazai pályán szereplő svédek egyaránt bizonyítani akartak, nem lehetett kétséges a sikerük, még akkor sem, ha a németek az első harmadban vezetést szereztek.
Negyeddöntők: Svédország– Németország 6-2, Finnország– Egyesült Államok 3-1, Oroszország–Csehország 3-1, Szlovákia– Kanada 3-2.
Az elődöntő párosítása: Oroszország–Finnország, Svédország– Szlovákia.
Robert C. Castel: Ha zsidókról van szó, akkor mindent lehet
