Német edzők egymás ellen a kispadon

Sorozatunkban bemutatjuk a világbajnokság nyolc csoportjának résztvevőit. Azokat a válogatottakat, amelyek jogot szereztek arra, hogy Japánban és Dél-Koreában vendégeskedjenek. Az E csoportban a háromszoros világbajnok – 1954, 1974, 1990 – Németországnak az ír, a kameruni és a szaúd-arábiai válogatott ellen kellene biztosítani a továbbjutást.

Róth Ferenc
2002. 05. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Németország aggódik, félti a csapatát, félti Rudi Völler szövetségi kapitányt attól a szégyentől, amely még soha sem fordult elő a válogatottal. Attól, hogy netán nem jutnak túl a futballisták a világbajnoki csoportmérkőzéseken. Tény, hogy hihetetlen balszerencse-sorozat kísérte a csapat felkészülését. Kis túlzással azt írhatjuk, hogy a kapus Oliver Kahnon, a Bayern München hálóőrén kívül nem volt olyan poszt, amellyel ne lett volna kisebb-nagyobb gond.
A német csapat tehát nem a legjobb előjelekkel készül, bár amit elmondtunk a brazil válogatott kapcsán, az vonatkozik rájuk is: egyik napról a másikra – sőt, egy mérkőzésen belül is – képesek a csodára. Arra, hogy bárkit meglepjenek. A vb-selejtezőkből csak a rájátszás során jutottak tovább, s nem is könynyen. Ukrajna ellen az első meccs után nem volt irigylésre méltó a helyzetük (1-1), hogy aztán a visszavágón már hozzák a kötelezőt (4-1). A Völler-csapat tehát „csak” egy a négy közül az E csoportban, s távolról sem biztos továbbjutónak tűnő.
Erre a pozícióra méltán pályázik Írország, de elsősorban Kamerun válogatottja. Az utóbbi együttesnek német szövetségi kapitánya van, Winfried Schäfer személyében. Ez sem javítja a németek mutatóját, hiszen a szakember kívülről tudja szülőhazája futballját, annak a legkisebb rezdüléseit is. Persze, az afrikai futball reprezentánsainak nem is kell különösebb protekció, mert önmaguk is képesek nagy tettekre. Arra például, hogy emlékezetes mérkőzésen nyerjék el 2000-ben az olimpiai aranyérmet Sydneyben; arra, hogy zsinórban, egymás után háromszor (1998, 2000, 2002) győzedelmeskedjenek az Afrikai Nemzetek Kupáján.
Az írek másodszor vesznek részt vb-n. Legemlékezetesebb sikerüket 1990-ben érték el, amikor a negyeddöntőig jutottak. Ezzel most is kiegyeznének, hiszen az imént emlegetett két, náluk – legalábbis papírforma szerint – esélyesebb csapat közül az egyiket meg kellene előzniük. Az írek szívét, hihetetlen akarását és nemzeti öntudatudatát, no meg a futballtudásukat ismerve, nem elképzelhetetlen, hogy keresztülhúzzák a másik kettő számítását. Nem szabad elfelejteni, hogy a selejtezők során elbúcsúztatták Hollandia válogatottját úgy, hogy négy pontot szereztek ellenük. A már Ázsiában tartózkodó válogatottjuk háza táján azonban nem kívánt és nem várt esemény játszódott le az utóbbi napokban. Roy Keane-t, a MU futballistáját hazaküldte McCarthy kapitány, aki játékosként vett részt az említett 1990-es vb-n. Ettől függetlenül tudni kell – s látni is fogjuk –, hogy valamennyi ír futballista két szívvel fut majd ki a pályára. Az egyik a sajátja, a másik pedig az ír néptől kapott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.