Amerikai futballbemutató Szuvonban

A 17. labdarúgó-világbajnokság hatodik napján véget ért a csoportmérkőzések első köre, s már el is kezdődött a második. A nap nyitó meccsén, a H csoportban Oroszország Tunézia ellen lépett pályára, s aratott magabiztos, 2-0-s győzelmet. A D csoport találkozóján megszületett a vb eddigi legnagyobb meglepetése. Az Egyesült Államok gólokban gazdag mérkőzésen győzte le 3-2-re a portugál csapatot. Az E csoportban megkezdődött a második kör, Németország lépett pályára Írország ellen. A végeredmény a hosszabbításban született meg, az írek ekkor egyenlítettek ki, s lett 1-1 a végeredmény.

Róth Ferenc
2002. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A decemberben elkészített vb-sorsolás ismeretében természetes volt, hogy a D csoportból biztos továbbjutóként emlegetik a portugálokat. Dél-Korea, Lengyelország és az Egyesült Államok… Innen akkor is tovább kell lépniük a dél-európaiaknak, ha csak a futballcipőjüket küldik ki a pályára – vélhették sokan, mert a papírforma valóban csak sétát ígért a portugáloknak.
A papírforma azt ígérte, de a valóság közbeszólt: az Egyesült Államok–Portugália találkozó után már elmondható, hogy a nyolc közé jutásra is esélyesnek tartott portugál gárdának bizony gondjai lehetnek már a csoportmeccsek során is. Egyrészt, mert kikaptak az amerikaiaktól, másrészt pedig, mert az első vb-győzelmét megszerző Dél-Korea megállíthatatlannak tűnik. Ezzel szemben a sztárokkal teli portugálok még el sem indultak. Helyesebben, mozdultak egyet – lefelé…
A Szuvonban rendezett találkozó előtt a portugálok önbizalmát növelhette, hogy vállalta a játékot Figo, akiért – mint Beckhamért – egy ország imádkozott, hogy meggyógyuljon a sérült lába. Meggyógyult, de sok köszönet nem volt a sztár játékában. Egy ilyen tudású futballista esetében talán nem illik leírni, de attól még tény: Figo végigalibizte a meccset, köze sem volt ahhoz. (Annyit azért hozzá kell tenni a kritikához: elképzelhető, hogy nem százszázalékos állapotban vállalta a játékot.) Nem csak Figo, az egész csapat messze elmaradt a várakozástól, amihez persze kellett az amerikaiak kitűnő, kulturált, a korszerű labdarúgás minden elemét felvonultató játéka is. Meg egy csöppnyi szerencse a legelején… Mert ahhoz, hogy már a negyedik percben, az első támadást követő szöglet után Vitor Baia kapujába kerüljön a labda, azért kell Fortuna is. Szegény kapus… Hosszú sérülés után állt be ismét a válogatott kapujába, hogy aztán az első dolga az legyen, ráadásul a vb-n, hogy kikotorja a hálóból O’Brien labdáját. O’Brien egyébként Európában, az Ajaxban rúgja a labdát, tehát igazán „jó házból” érkezett. Mint ahogy az amerikai csapat 23-as keretének további tíz játékosa is a mi kontinensünkön keresi a kenyerét, elsősorban Angliában. Lehet, hogy a nagy kapunyitogatás eredménye az lesz, hogy a tanítványok legyőzik a tanítókat? (Lásd még Szenegál győzelmét a franciák ellen.)
A gyors gól teljes zavart okozott a portugál védelemben. Az lehetett az ember érzése, mintha először játszott volna együtt a hátsó soruk. Néhány perccel később még megúszták az újabb amerikai helyzetet, ám fél óra elteltével már nem. Ekkor Jorge Costa talált a saját kapujába, tovább öregbítve az amúgy sem tinikorú, 33 esztendős Vitor Baiát. S hogy teljes legyen a csőd: McBride kibújt a védője mögül, a kapuba fejelt, s már 3-0-ra vezetett a lebecsült Egyesült Államok válogatottja. Beto révén még ebben a félidőben szépített ugyan a portugál csapat, de a két gól hátrány – látva a játékot – soknak tűnt a második félidőre.
Sok is volt, bár az amerikaiak Agoos jóvoltából visszaajándékozták az öngólt a portugáloknak, akik azonban nem tudtak élni a maradék húsz perc adta lehetőséggel. Amikor az ecuadori bíró hármat fújt a sípjába, a boldog amerikaiak – akárcsak egy nappal korábban a dél-koreaiak – elmondhatták magukról, hogy történelmet írtak. Ezúttal a futballpályán, Dél-Koreában, Szuvonban.
A portugáloknak pedig marad a reménykedés – meg a félelem. A remény azért, mert két győzelem esetén még továbbléphetnek, a félsz pedig azért, mert most már nyerniük kell. Előbb Lengyelország, majd Dél-Korea ellen. Ez utóbbi meccs előtörténetéről, bár régen volt, csak annyit: 1966-ban a másik Korea, a KNDK ellen Eusebióra és az ő négy góljára is szükség volt, hogy 0-3 után 5-3-as kínkeserves győzelemmel továbbjussanak. Most nincs Eusebio, van viszont egy gyönge portugál válogatott.
Japánban, Ibarakiban a német csapat már a második mérkőzésén lépett pályára. Az elsőn bedarálták Szaúd-Arábiát, így valamennyien bízhattak a jó folytatásban. A győzelem azt jelentette volna, hogy Rudi Völler sokat kritizált csapata a 32 közül elsőként biztosítja a helyét a 16 között. Nem így történt, aminek az is az oka lehet, hogy az írek is hasonló elképzeléssel utaztak Ázsiába. Sokat tettek a sikerért, becsületel dolgoztak a hátrány ledolgozásán, Klose ugyanis a 19. percben megszerezte szokásos fejesgólját, immár a negyediket ezen a vb-n, s ezzel úgy tűnt, tovább menetel a német válogatott. De csak a középpályáig tette, s nem tovább. A néhány adódó helyzet kimaradt, az írek viszont még az utolsó utáni percben is hittek az egyenlítésben, ami végül a hosszabbításban, a 92. percben sikerült nekik. Az egyszemélyes védelem – a már korábban is remeklő kapus, Kahn – nem tudta hárítani Keane lövését. Az
1-1 azt jelenti, hogy semmi sem dőlt el az E csoportban. Ha ugyanis Szaúd-Arábia valamennyi ellenfelével szemben alulmarad, akkor Írország mellett a másik továbbjutó a Németország–Kamerun találkozó győztese lesz. A két német szövetségi kapitány, Rudi Völler és a kameruniaknál szorgoskodó Winfried Schäfer azt remélhette, hogy utolsó csoportmeccs lévén, játszanak majd egy amolyan mindenkinek jó ,,barátságosat”. Nos, most már ebből egészen biztosan nem lesz semmi.
***
JEGYZŐKÖNYV

D csoport, 1. forduló: Egyesült Államok–Portugália 3-2 (3-1). Szuvon, 35 ezer néző, vezette: Moreno (ecuadori). Egyesült Államok: Friedel – Hejduk – Mastroeni, Agoos, Tony Sanneh, Pope (llamosa, 80.) – O’Brien, Stewart (Jones, 46.), Beasley, Donovan (Moore, 75.) – McBride. Portugália: Vitor Baia – Jorge Costa (Andrade, 73.), Beto, F. Couto, Rui Jorge (Bento, 69.) – A. Petit, S. Conceicao, Rui Costa (Nuno Gomes, 80.) – Figo, Joao Pinto, Pauleta. Gólszerzők: O’Brien (4.), Donovan (29.), McBride (36.), illetve Beto (39.), Agoos (71., öngól).
A csoport állása: 1. Koreai Köztársaság 3 pont (2-0), 2. Egyesült Államok 3 (3-2), 3. Portugália 0 (2-3), 4. Lengyelország 0 (0-2).
E csoport, 2. forduló: Németország–Írorország 1-1 (1-0). Ibaraki, 42 ezer néző, vezette: Nielsen (dán). Németország: Kahn – Linke, Ramelow, Metzelder – Frings, Schneider (Jeremies, 90.), Hamann, Ballack, Ziege – Jancker (Bierhoff, 75.), Klose (Bode, 85.). Írország: Given – Kelly (Quinn, 74.), Staunton (Cunningham, 87.), Breen, Harte (Reid, 74.) – Finnan, Holland, Kinsella, Kilbane – Keane, Duff. Gólszerzők: Klose (19.), illetve Keane (93.).
A csoport állása: 1. Németország 4 pont/2 mérkőzés, 2. Írország 2/2 3. Kamerun 1/1, 4. Szaúd-Arábia 0/1.
H csoport, 1. forduló: Oroszország–Tunézia 2-0 (0-0). Kobe, 40 ezer néző, vezette: Prendergast (jamaicai). Oroszország: Nyigmatullin – Onopko – Kovtun, Nyikiforov, Szolomatyin – Karpin, Szemsov (Hohlov, 46.), Tyitov, Izmajlov (Alenyicsev, 78.) – Pimenov, Beszcsasztnyih (Szicsev, 55.). Tunézia: Bumnidzsel – Trabelszi, Dzsaidi, Mkaser, Buzaján – Gabszi (Mhedebi, 67.), Badra (Zituni, 84.), Buazizi, Ben Asur – Szellimi (Beja, 67.) – Dzsaziri. Gólszerzők: Tyitov (59.), Karpin (64., 11-esből).
A csoport állása: 1. Oroszország 3 pont, 2. Belgium és Japán 1-1 (2-2), 4. Tunézia 0.
Góllövőlista.
4 gólos: Klose (német). 2 gólos: Tomasson (dán), Vieri (olasz).
A mai műsor
A csoport, 2. forduló: Dánia–Szenegál, Tegu, 8.30 óra (m1), vezeti: Carlos Batres (guatemalai). E-csoport, 2. forduló: Kamerun–Szaúd-Arábia, Szaitama, 11 (m1), vezeti: Terje Hauge (norvég). A csoport, 2. forduló: Franciaország–Uruguay, Puszan, 13.30 (m1), vezeti: Felipe Ramos Rizo (mexikói).
***
ÖRÖM ÉS BÁNAT. Rudi Völler, a német válogatott szövetségi kapitánya: „A második félidőben nem sikerült gólt szereznünk, s ez megbosszulta magát. Továbbra is a csoport élén állunk, és elég időnk van arra, hogy felkészüljünk Kamerun ellen. Úgy gondolom, továbbjutunk.”
Mick McCarthy, az ír csapat szövetségi kapitánya: „Azért jöttünk a vb-re, hogy az utolsó percig harcoljunk. Boldog vagyok, most már hiszek a továbbjutásban.”
Bruce Arena, az amerikai válogatott szövetségi kapitánya: „Nagyon erősen kezdtünk, harminc percig csodálatosan játszottunk. A győzelem sokak érdeklődését felkeltheti a labdarúgás iránt az Egyesült Államokban. Ez az amerikai futball legnagyobb sikere.”
Antonio Oliveira, a portugál válogatott szövetségi kapitánya: „Tudtuk, hogy fizikailag erős együttes vár ránk. Arra viszont már senki sem számított, hogy ilyen gólveszélyesek lesznek az amerikai játékosok. Mostantól a következő mérkőzésre figyelünk, nem veszíthetünk újabb pontokat.”
Oleg Romancev, az orosz válogatott szövetségi kapitánya: „A szurkolók valószínűleg jól szórakoztak, de én nem voltam elégedett minden játékosommal. Nem engedhetjük, hogy az ellenfél ilyen sok helyzetet alakítson ki, ráadásul a saját lehetőségeink közül rengeteg kihasználatlanul maradt.”
Ammar Szuajah, a tunéziai csapat kapitánya: „Hatvan percig kitartottunk, de aztán a két gyors gól megpecsételte a sorsunkat. Az orosz válogatott tapasztalt, remek játékosokból áll, esélyt sem adtak arra, hogy ledolgozzuk a hátrányunkat.” (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.