Az angol virtussal ismerkedik Japán

A 17. labdarúgó-világbajnokságon pénteken három újabb mérkőzést rendeztek. Az F csoportban Anglia Argentínával mérkőzött, s izgalmas, bár nem túl magas színvonalú találkozón az európai csapat nyert Beckham büntetőjével (1-0). A másik meccsen a nigériaiak újabb vereséget szenvedtek. Ezúttal a svédekkel szemben maradtak alul 2-1-re, ami azt jelenti, hogy az afrikaiak nem juthatnak a nyolcaddöntőbe. A B csoportban a magabiztos spanyolok 3-1-re bizonyultak jobbnak a paraguayiaknál.

Róth Ferenc
2002. 06. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- LABDARÚGÁS -

Egészen biztosan lesz még hasonló rangú és színvonalú mérkőzés a világbajnokságon, mint a pénteki Anglia–Argentína találkozó, de az akár már most kijelenthető – hacsak nem ismétlődik meg a döntőben is e két ország csapatának találkozója –, hogy ez volt a derbi. Felfokozott érdeklődéssel, nem is igazán felfogható biztonsági intézkedésekkel, nyolcezer rendőrrel, az egekbe srófolt (az 1000 dollárt is elérő) feketepiaci jegyárakkal. Magyarán nagy körítéssel és nagy cirkusszal. Az angol szurkolók – hihetetlen, hogy a világ minden pontján feltűnnek, ahol pattog a labda és angol érdekeltség is van – nem tagadták meg önmagukat, már a szapporói meccs előtt sem. Négyet is letartóztattak közülük, mert ketten egy bárból megpróbálták elvinni a falra kitett labdarúgómezeket. A harmadik „bátor” lelkületű társuk egy taxi nyitott ablakából megütött egy járókelőt, a negyedik pedig lopás gyanújába keveredett, s ebből fakadóan nem vehette a pálya felé az irányt, sokkal inkább a fogda felé. Így csak akkor értesülhettek a eredményéről, ha megesett rajtuk a foglár szíve…
A fedett stadionban megrendezett találkozó előtt a hiányzó honfitársaktól függetlenül úgy érezhették magukat az angolok, mintha otthon lennének. Oly sokan voltak, oly sok instrumenttel felszerelve várták a találkozót, amely sorrendben a 13. a két ország focistái között. A mérleg az ő javukra billent, hiszen négy alkalommal győztek, ötször volt döntetlen, s háromszor diadalmaskodtak csupán a dél-amerikaiak. A legutóbbi három (mindössze ennyiszer mérkőztek egymással az utóbbi 12 évben) öszszecsapás döntetlent hozott. Volt egy meccs az 1966-os angliai vb-n, amelyet az angolok nyertek 1-0-ra. Ennek azért lehet csupán jelentősége, mert a futballtörténelem 36 év után megismételte önmagát.
A FIFA-bíróküldők is odafigyeltek, mert a sztárok találkozóját a sztárbíróra, az olasz Collinára bízták. Micsoda különbség lehet úgy kifutni a pályára, hogy „komoly” ember kezében van a síp, s nem olyanéban, akinek az országában még csak barátkoznak a labdával. A demokráciába azonban ez is, ennyi is belefér…
A Sapporo Dom közönsége akkor hördült föl először, amikor a 8. percben Zanetti nagy lövését kellett hárítania a copfos angol kapusnak, Seamannek. Ez a momentum azért érdemel csupán említést, mert ebben a félidőben több jelentős gólszerzési lehetőség nem nyílt az argentinok előtt. Nem úgy angol oldalon, ahol ezúttal Owen, az elmúlt év aranylabdása bizonyította nem is egyszer, hogy jó helyre került a magas elismerés. Először a 24. percben villant a sokat érő jobb láb, s a labda a jobb kapufával találkozott, miután Owen ellőtte azt a hátvéd lába között. A második Owen-produkció már gólt ért, helyesebben megteremtette annak a lehetőségét. A 42. percben a már kicselezett argentin Pochettino csak öszszekoccantani tudta a liverpooli fiú lábát. A büntetőhöz leállított labdát Beckham úgy rúgta, hogy az centikkel Cavallero kapus bal lába mellett jutott a kapu közepébe. Ehhez is kell tudás, meg biztos idegek.
Eriksson kapitány viszonylag nyugodtan vonulhatott az öltözőbe a fiaival, hogy aztán a második félidőben átélhesse azt, amit nem szeretnek a főnökök. Azt, hogy kibírja-e a csapat kapott gól nélkül. Mert egy Owen-helyzetet, egy távoli Butt-bombát és egy Sheringham-kapáslövést leszámítva csak Seaman kapusnak volt dolga. Neki viszont bőséggel, amelyet azonban hibátlanul látott el. A kék-fehérek helyzetek sorát dolgozták ki, bár közben az lehetett az ember érzése, hogy az akciók nincsenek „megkomponálva”, inkább a pillanatnyi ötletre épültek. Az utolsó fél órában az angolok arról is tanúbizonyságot tettek, hogy ha úgy hozza az élet, képesek catenacciót is játszani, betonvédelmet vonva a kapujuk elé.
Collina sípszava után a britek a mennyekben jártak (feltételezhetően sok érdekeset és újat látnak majd a szapporóiak, amikor szembesülnek azzal, miként és mennyi sörrel ünneplik meg a győzelmet az angolok…), az argentinoknak meg az a remény maradhatott, hogy amennyiben legyőzik – de csak ha legyőzik! – kedden a svédeket, akkor az ő szurkolóik is megmutathatják, milyen is az argentin virtus.
Ehhez azonban nyerni kell Bielsa kapitány csapatának, mert ezt tette Nigéria ellen Svédország is. Larsson két gólja – amelyet megelőzően az afrikaiak csak egyet értek el Aghehowa fejese révén – elég volt ahhoz, hogy az európaiak a keddi utolsó csoportmeccsen eldöntsék Argentínával, melyik válogatott lép tovább. Az, amelyik nyer. Az angoloknak megnyugtató lehet, hogy számukra már a döntetlen is elég a boldogsághoz a már kiesett Nigéria elleni találkozón.
A két mérkőzés mellett szép csöndben lejátsztottak egy harmadikat is. Spanyolország Paraguay ellen lépett pályára, s akárcsak Szlovénia ellen, ezúttal is 3-1-re nyert. Ami a hármast illeti: Chilavert, a dél-amerikai kapus azzal riogatta az ellenfelet, hogy három gólt lő nekik. Nos, a három stimmelt is, csak éppen az ellenkező kapuba. Pontosan abba, amelyikben Chilevert állt… A spanyolok biztos résztvevői a nyolcaddöntőnek.

Öröm és bánat. Sven-Göran Eriksson, az angol válogatott szövetségi kapitánya: „Azt hiszem, megérdemeltük a győzelmet, 70 percig jól játszottunk. A pályán lévők mindent megtettek a sikerért.”
Marcelo Bielsa, az argentin csapat szövetségi kapitánya: „Fontos meccs volt, sajnos, nem szereztük meg a három pontot, így nehéz dolgunk lesz a folytatásban. Mindkét oldalon akadtak helyzetek, de mi nem éltünk velük. A következő mérkőzésen, Svédország ellen csak a továbbjutás kiharcolására szabad koncentrálnunk.”
Lars Lagerbäck, a svéd válogatott szövetségi edzője: ,,Kemény mérkőzésen megérdemelt győzelmet arattunk. Veszélyesen támadtak a nigériaiak, de mi alakítottunk ki több helyzetet. A szokásosnál nyíltabban játszottunk, ez sem okozott azonban gondot. Külön öröm a számomra, hogy a sokat dolgozó Henrik Larsson két gólt rúgott.”
Adegboye Onigbinde, a nigériai válogatott szövetségi kapitánya: ,,A szerencsésebb csapat nyert. Óriási helyzeteket hagytunk ki, kapufát rúgtunk, s többször is a gólvonalról mentettek a svédek. Ilyen a futball, nem mindig a jobbik együttes nyer.”
Jose Antonio Camacho, a spanyol válogatott szövetségi kapitánya: „Megérdemelten nyertünk, bár halványan kezdett a csapat. Nem volt könnyű feltörni a paraguayi védelmet, de a második félidőben a három góllal sikerült megroppantani őket. Boldog vagyok, hogy elsőként sikerült bejutnunk a nyolcaddöntőbe.”
Cesare Maldini, a paraguayi válogatott szövetségi kapitánya: ,,A csoport legjobb csapatától kaptunk ki, s ez nem szégyen. A spanyolok egy sor klasszist vonultattak fel, és biztos vagyok abban, hogy a folytatásban is sikeresek lesznek. Még reménykedem a továbbjutásban.”

JEGYZŐKÖNYV
B csoport, 2. forduló: SPANYOLORSZÁG–PARAGUAY 3-1 (0-1). Csönzsu, 24 ezer néző, vezette: Ghandour (egyiptomi). SPANYOLORSZÁG: Casillas – Puyol, Hierro, Nadal, Juanfran – Luis Enrique (Helguera, 46.), Baraja, Valerón (Xavi, 85.), De Pedro – Raúl, Tristan (Morientes, 46.). PARAGUAY: Chilavert – Arce, Gamarra, C. Ayala, Caceres – Caniza (Struway, 78.), Paredes, Gavilan, Acuna – Santa Cruz, Cardozo (Campos, 63.). Gólszerzők: Morientes (53., 69.), Hierro (83. – 11-esből), illetve Puyol (10. – öngól).
A CSOPORT ÁLLÁSA: 1. Spanyolország 6 pont/2 mérk. (már továbbjutott), 2. Dél-Afrika 1/1 (2-2), 3. Paraguay 1 (3-5), 4. Szlovénia 0/1.

F csoport, 2. forduló: ARGENTÍNA–ANGLIA 0-1 (0-1). Szapporó, 35 928 néző, vezette: Collina (olasz). ARGENTÍNA: Cavallero – Pochettino, Samuel, Placente – Zanetti, Simeone, Verón (Aimar, 46.), Sorin – Ortega, Batistuta (Crespo, 60.), Kily Gonzalez (C. Lopez, 64.). ANGLIA: Seaman – Mills, A. Cole, Ferdinand, Campbell – Beckham, Scholes, Butt, Hargreaves (Sinclair, 19.) – Owen (Bridge, 80.), Heskey (Sheringham, 56.). Gólszerző: Beckham (44. – 11-esből).
SVÉDORSZÁG–NIGÉRIA 2-1 (1-1). Kobe, 36 194 néző, vezette: Ortubé (bolíviai). SVÉDORSZÁG: Hedman – Mellberg, Jakobsson, Mjällby, Lucic – Alexandersson, Linderoth, A. Svensson (Ma. Svensson, 83.), Ljungberg – Allbäck (A. Andersson, 64.), Larsson. NIGÉRIA: Shorunmu – Okoronkwo, West, Udeze – Christopher, Okocha, Yobo, Babayaro (Kanu, 66.) – Utaka, Aghahowa, Ogbeche (Ikedia, 71.). Gólszerzők: Larsson (35., 63. – utóbbit 11-esből), illetve Aghahowa (27.).
A CSOPORT ÁLLÁSA: 1. Svédország 4 pont (3-2), 2. Anglia 4 (2-1), 3. Argentína 3, 4. Nigéria 0.

A HÉTVÉGI PROGRAM
2. forduló. Szombat. B csoport: Dél-Afrika–Szlovénia (8.30, m1, Tegu, vezeti: A. Sanchez – argentin). G csoport: Olaszország–Horvátország (11 óra, m1, Ibaraki, v.: Poll – angol). C csoport: Brazília–Kína (13.30, m1, Szögvipo, v.: Frisk – svéd). Vasárnap. G csoport: Mexikó–Ecuador (8.30, m1, Mijagi). C csoport: Costa Rica–Törökország (11, m1, Incsön). H csoport: Japán–Oroszország (13.30, m1, Jokohama).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.