- LABDARÚGÁS -
Még el sem utaztak Koreából és Japánból azok a csapatok, amelyek a csoportmérkőzések után vettek szomorú búcsút a vb-től, máris folytatódott a focinagyüzem. A hét végén már a nyolcaddöntőkre került sor. Azokra a találkozókra, amelyek során egyetlen lehetősége volt az állva maradtaknak: nyerni.
A Németország–Paraguay azonban cáfolta ezt. Mintha barátságos mérkőzést vívott volna a két csapat, oly kényelmesen gurigázott, a 25 ezer néző előtt. Mintha csak ők is megérezték volna, hogy nem kell összetörniük magukat ezért a kilencven percért.
Amelyből majdnem több lett. Ha ugyanis a 88. percben a hónapok óta kitűnő formában játszó Schneider nem megy el oly szélvészgyorsan a jobb oldalon, s nem ad középre mértani pontossággal, s Neuville nem lövi oly magabiztosan a bal sarokba a labdát, akkor jött volna a túlóra. A korábban látottak alapján erre senki nem lett volna vevő. Így aztán az történt, amit az egykori angol válogatott, Garry Lineker mondott: „A futball olyan, hogy huszonketten játsszák, s mindig a németek nyernek.” Ez történt most is, ám ez a teljesítmény semmire sem lesz elég Völler csapatának a folytatásban. Akár Mexikóval, akár az Egyesült Államokkal kerülnek szembe.
Több kellett volna dánoknak is, akik, úgy tűnik, a csoportmeccsek bravúrjai – győzelem Uruguay és Franciaország ellen – után „elfogytak”, s még fél órára sem volt szüksége a Beckham által dirigált angol csatároknak ahhoz, hogy ismét sétálósra vehessék a figurát. A sztár két gólpasszt is adott. Az egyiket Ferdinandnak, a másikat Heskey-nek. Közben még Owen is beleszólt – ő lőtte a másodikat –, s a második játékrész már csak azért volt, mert le kellett játszani. De talán nem is árt, hogy spóroltak az erejükkel, mert a negyeddöntő szinte biztosan kegyetlen lesz a számukra. Amennyiben ugyanis hétfőn Brazília legyőzi Belgiumot, akkor június 21-én, a nyár első és az év leghosszabb napján lesz egy angol–brazil. Kérdés, kinek süt majd tovább a nap…
Vasárnap ismét visszaköltözött a futball a vb-re. A Szenegál–Svédország mérkőzés első félidejében kialakult a végederedmény, a kilencven percet illetően. A 11. percben Larsson bújt ki a védők közül, s Sylva kapus – aki ezt leszámítva bravúrt bravúrra halmozott – már csak a gólt konstatálhatta.
Az elkövetkező két órában aztán a svédek egy új nevet tanulhattak meg. Egy olyan emberét, akitől nem árt félni, ha a sors újra Szenegál–Svédország mérkőzést hoz. Henri Camara előbb a 37. percben lőtt egy csodát a jobb alsóba, majd a hosszabítás 14. percében találta el ballal a jobb kapufát, amelyről ezúttal befelé pattant a labda. Igen, ezúttal, mert kilenc perccel korábban A. Svensson lövése, hasonló helyzet után, kifelé pattant. Camara lába tehát aranyat, pontosabban aranygólt ért, ami azt jelentette, hogy a vb-újonc, egyetlen afrikaiként bejutott a negyeddöntőbe, s várhatja a japán–török meccs győztesét.
A slusszpoén azonban még hátra volt. Spanyolország–Írország Szuvonban. Ez a meccs úgy kezdődött, hogy a spanyolok simán nyerhetnek. Már a 8. percben megszerezték a vezetést, amihez az kellett, hogy Puyol pontosan adjon középre, Morientes jókor érkezzen, s fejjel a jobb sarokba csúsztasson. A folytatás is az „övék volt”, mert bár Raúl is, Morientes is kihagyott egy-egy nagy lehetőséget, uralták a pályát. De az írek természetesen azért írek, hogy soha se adják föl.
A második félidőben szinte már csak ők voltak a pályán, a spanyolok pedig mintha megijedtek volna a saját előnyüktől. Előbb még a szerencse segítette őket, például Iker Casillas kiejtett labdájánál. Aztán jött a szigorú svéd bíró, Frisk, aki átvette a főnökséget. Először akkor, amikor Juanfran szabályos szerelése után ítélt büntetőt (a mentségére legyen mondva az ír olyan zseniálisan hagyta ott a lábát a szerelés után, hogy annak nem lehetett nem bedőlni), majd egy perccel a vége előtt lefújt egy mezrángatást, ami valóban szabálytalanság, de ilyenből minden kapura ívelés, minden szöglet előtt láthatunk nem is egyet. Az első büntetőt még kihagyta Harte, a másodikat azonban Keane már a hálóba vágta.
Kétszer tizenöt perc ráadás következett, amely előtt a sápadt spanyol arcoknak az is oka lehetett, hogy Camacho kapitány a hajrában lecserélte Raúlt és Morientest. A két csatárt, a két befejező embert. Meg is látsztott ez a csapat támadójátékán, mert az jószerivel nem is volt. Az írek egykapuztak, de csak a helyzetekig jutottak. Fél órával később, a közben megnyugodott Frisk sípszava a meccs végét jelezte, meg azt, hogy következnek a tizenegyesek.
Ebben a „kegyetlenségben” a spanyolok voltak jobbak, pontosabban az írek nem bírták már idegekkel. Az ötből csak kétszer találtak a kapuba, a spanyolok eggyel többször, ami azt jelentette, hogy örömmámor itt, zokogó férfiemberek ott. Írország kiesett, Spanyolország pedig a tévé elé ül, s azt nézi, hogy Dél-Korea vagy Olaszország ellen folytatja-e a csapat a negyeddöntőben.
Öröm és bánat. Bruno Metsu, a szenegáli válogatott szövetségi kapitánya: „Őrült mérkőzés volt, nagy boldogságot szereztünk a szurkolóinknak. Egy nagy csapat születését láthattuk ezen a találkozón.”
Lars Lagerbäck, a svéd válogatott szövetségi edzője: „Szomorú vagyok, mert mi alakítottunk ki több helyzetet. Az első félidőben még nem játszottunk jól, de a folytatásra feljavultak a játékosok.”
Jose Antonio Camacho, a spanyol válogatott szövetségi kapitánya: „A bírók döntéseit tiszteletben kell tartani, de ez méltatlan volt a világbajnoksághoz. Remélem, a többi játékvezető okul ebből…”
Mick McCarthy, az írek szövetségi kapitánya: „Nem érdemeltünk vereséget, igaz, azt sem, hogy a rendes játékidőben nyerjünk.”
JEGYZŐKÖNYV
Nyolcaddöntők
Németország–Paraguay 1-0 (0-0). Szogvipo, 25 ezer néző, vezette: Batres (guatemalai). Németország: Kahn – Frings, Rehmer (Kehl, 46.), Linke, Metzelder (Baumann, 60.) – Schneider, Jeremies, Ballack, Bode – Neuville (Asamoah, 93.), Klose. Paraguay: Chilavert – Arce, Gamarra, Ayala, Caniza, Caceres – Struway (Cuevas, 90.), Acuna, Bonet (Gavilan, 84.) – Cardozo, Santa Cruz (Campos, 29.). Gólszerző: Neuville (88.). Kiállítva: Acuna (91.).
Anglia–Dánia 3-0 (3-0). Niigata, 42 700 ezer néző, vezette: Merk (német). Anglia: Seaman – Mills, Ferdinand, Campbell, A. Cole – Beckham, Butt, Scholes (Dyer, 48.), Sinclair – Heskey (Sheringham, 69.), Owen (Fowler, 46.). Dánia: Sörensen – Helveg (Bögelund, 7.), Henriksen, Laursen, N. Jensen – Gravesen, Töfting (C. Jensen, 58.), Grönkjaer – Sand, Rommedahl, Tomasson. Gólszerzők: Ferdinand (5.), Owen (22.), Heskey (44.).
Szenegál–Svédország 2-1 (1-1, 1-1). Óita, 39 ezer néző, vezette: Aquino (paraguayi). Szenegál: Sylva – Coly, Diatta, M. Diop (Beye, 65.), Daf – Faye, B. Diop, Cisse, Thiaw – H. Camara, Diouf. Svédország: Hedman – Mellberg, Jakobsson, Mja:llby, Lucic – Alexandersson (Ibrahimovic, 76.), Linderoth, A. Svensson, M. Svensson (Jonson, 99.) – Allba:ck (A. Andersson, 64.), Larsson. Gólszerzők: H. Camara (37., 104.), illetve Larsson (11.)
SPANYOLORSZÁG–ÍRORSZÁG 1-1 (1-0, 1-1, 1-1) – 11-esekkel: 3-2. Szuvon (Dél-Korea), 38 926 néző, vezette: Frisk (svéd). SPANYOLORSZÁG: Casillas – Juanfran, Hierro, Helguera, Puyol – De Pedro (Mendieta, 66.), Valeron, Baraja, Luis Enrique – Raúl (Luque, 80.), Morientes (Albelda, 72.). ÍRORSZÁG: Given – Harte (Conolly, 82.), Breen, Staunton (Cunningham, 50.), Finnan – G. Kelly (Quinn, 55.), Holland, Kinsella, Kilbane – Keane, Duff. Gólszerzők: Morientes (8.), illetve Keane (90. – 11-esből).
Góllövőlista. 5 gólos: Klose (német). 4 gólos: Ronaldo (brazil), Tomasson (dán).
3 gólos: Larsson (svéd), Keane (ír), Morientes (spanyol), Pauleta (portugál), P. B. Diop (szenegáli), Raúl (spanyol), Rivaldo (brazil), Vieri (olasz), Wilmots (belga).
A mai program: Mexikó–Egyesült Államok, Csondzsu, 8.30 óra, vezeti: Melo Pereira (portugál). Brazília–Belgium, Kóbe, 13.30, vezeti: Prendergast (jamaicai).
Már 1,2 millióan nézték meg, ahogyan Kocsis Máté helyreteszi Magyar Pétert a reptéri zápor kapcsán + videó
