Ehhez a játékhoz idegek is kellenek

A 17. labdarúgó-vb-n az elmúlt hét végén a nyolcaddöntő első négy összecsapására került sor. Szombaton előbb a Németország–Paraguay találkozót rendezték, amelyet az előbbi nyert 1-0-ra. A másik mérkőzésen, az Anglia–Dánia meccsen az angoloknak egy félidő is elég volt a 3-0-s győzelemhez. A vasárnapi folytatásban előbb Szenegál nyert a hosszabbításban elért aranygóllal 2-1-re, majd a Spanyolország–Írország találkozó következett. A rendes játékidő és a hosszabbítás után is 1-1 volt az állás. A tizenegyesrúgások feszültségét a spanyolok bírták jobban, s ebben 3-2-re nyertek.

Róth Ferenc
2002. 06. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- LABDARÚGÁS -

Még el sem utaztak Koreából és Japánból azok a csapatok, amelyek a csoportmérkőzések után vettek szomorú búcsút a vb-től, máris folytatódott a focinagyüzem. A hét végén már a nyolcaddöntőkre került sor. Azokra a találkozókra, amelyek során egyetlen lehetősége volt az állva maradtaknak: nyerni.
A Németország–Paraguay azonban cáfolta ezt. Mintha barátságos mérkőzést vívott volna a két csapat, oly kényelmesen gurigázott, a 25 ezer néző előtt. Mintha csak ők is megérezték volna, hogy nem kell összetörniük magukat ezért a kilencven percért.
Amelyből majdnem több lett. Ha ugyanis a 88. percben a hónapok óta kitűnő formában játszó Schneider nem megy el oly szélvészgyorsan a jobb oldalon, s nem ad középre mértani pontossággal, s Neuville nem lövi oly magabiztosan a bal sarokba a labdát, akkor jött volna a túlóra. A korábban látottak alapján erre senki nem lett volna vevő. Így aztán az történt, amit az egykori angol válogatott, Garry Lineker mondott: „A futball olyan, hogy huszonketten játsszák, s mindig a németek nyernek.” Ez történt most is, ám ez a teljesítmény semmire sem lesz elég Völler csapatának a folytatásban. Akár Mexikóval, akár az Egyesült Államokkal kerülnek szembe.
Több kellett volna dánoknak is, akik, úgy tűnik, a csoportmeccsek bravúrjai – győzelem Uruguay és Franciaország ellen – után „elfogytak”, s még fél órára sem volt szüksége a Beckham által dirigált angol csatároknak ahhoz, hogy ismét sétálósra vehessék a figurát. A sztár két gólpasszt is adott. Az egyiket Ferdinandnak, a másikat Heskey-nek. Közben még Owen is beleszólt – ő lőtte a másodikat –, s a második játékrész már csak azért volt, mert le kellett játszani. De talán nem is árt, hogy spóroltak az erejükkel, mert a negyeddöntő szinte biztosan kegyetlen lesz a számukra. Amennyiben ugyanis hétfőn Brazília legyőzi Belgiumot, akkor június 21-én, a nyár első és az év leghosszabb napján lesz egy angol–brazil. Kérdés, kinek süt majd tovább a nap…
Vasárnap ismét visszaköltözött a futball a vb-re. A Szenegál–Svédország mérkőzés első félidejében kialakult a végederedmény, a kilencven percet illetően. A 11. percben Larsson bújt ki a védők közül, s Sylva kapus – aki ezt leszámítva bravúrt bravúrra halmozott – már csak a gólt konstatálhatta.
Az elkövetkező két órában aztán a svédek egy új nevet tanulhattak meg. Egy olyan emberét, akitől nem árt félni, ha a sors újra Szenegál–Svédország mérkőzést hoz. Henri Camara előbb a 37. percben lőtt egy csodát a jobb alsóba, majd a hosszabítás 14. percében találta el ballal a jobb kapufát, amelyről ezúttal befelé pattant a labda. Igen, ezúttal, mert kilenc perccel korábban A. Svensson lövése, hasonló helyzet után, kifelé pattant. Camara lába tehát aranyat, pontosabban aranygólt ért, ami azt jelentette, hogy a vb-újonc, egyetlen afrikaiként bejutott a negyeddöntőbe, s várhatja a japán–török meccs győztesét.
A slusszpoén azonban még hátra volt. Spanyolország–Írország Szuvonban. Ez a meccs úgy kezdődött, hogy a spanyolok simán nyerhetnek. Már a 8. percben megszerezték a vezetést, amihez az kellett, hogy Puyol pontosan adjon középre, Morientes jókor érkezzen, s fejjel a jobb sarokba csúsztasson. A folytatás is az „övék volt”, mert bár Raúl is, Morientes is kihagyott egy-egy nagy lehetőséget, uralták a pályát. De az írek természetesen azért írek, hogy soha se adják föl.
A második félidőben szinte már csak ők voltak a pályán, a spanyolok pedig mintha megijedtek volna a saját előnyüktől. Előbb még a szerencse segítette őket, például Iker Casillas kiejtett labdájánál. Aztán jött a szigorú svéd bíró, Frisk, aki átvette a főnökséget. Először akkor, amikor Juanfran szabályos szerelése után ítélt büntetőt (a mentségére legyen mondva az ír olyan zseniálisan hagyta ott a lábát a szerelés után, hogy annak nem lehetett nem bedőlni), majd egy perccel a vége előtt lefújt egy mezrángatást, ami valóban szabálytalanság, de ilyenből minden kapura ívelés, minden szöglet előtt láthatunk nem is egyet. Az első büntetőt még kihagyta Harte, a másodikat azonban Keane már a hálóba vágta.
Kétszer tizenöt perc ráadás következett, amely előtt a sápadt spanyol arcoknak az is oka lehetett, hogy Camacho kapitány a hajrában lecserélte Raúlt és Morientest. A két csatárt, a két befejező embert. Meg is látsztott ez a csapat támadójátékán, mert az jószerivel nem is volt. Az írek egykapuztak, de csak a helyzetekig jutottak. Fél órával később, a közben megnyugodott Frisk sípszava a meccs végét jelezte, meg azt, hogy következnek a tizenegyesek.
Ebben a „kegyetlenségben” a spanyolok voltak jobbak, pontosabban az írek nem bírták már idegekkel. Az ötből csak kétszer találtak a kapuba, a spanyolok eggyel többször, ami azt jelentette, hogy örömmámor itt, zokogó férfiemberek ott. Írország kiesett, Spanyolország pedig a tévé elé ül, s azt nézi, hogy Dél-Korea vagy Olaszország ellen folytatja-e a csapat a negyeddöntőben.
Öröm és bánat. Bruno Metsu, a szenegáli válogatott szövetségi kapitánya: „Őrült mérkőzés volt, nagy boldogságot szereztünk a szurkolóinknak. Egy nagy csapat születését láthattuk ezen a találkozón.”
Lars Lagerbäck, a svéd válogatott szövetségi edzője: „Szomorú vagyok, mert mi alakítottunk ki több helyzetet. Az első félidőben még nem játszottunk jól, de a folytatásra feljavultak a játékosok.”
Jose Antonio Camacho, a spanyol válogatott szövetségi kapitánya: „A bírók döntéseit tiszteletben kell tartani, de ez méltatlan volt a világbajnoksághoz. Remélem, a többi játékvezető okul ebből…”
Mick McCarthy, az írek szövetségi kapitánya: „Nem érdemeltünk vereséget, igaz, azt sem, hogy a rendes játékidőben nyerjünk.”

JEGYZŐKÖNYV
Nyolcaddöntők
Németország–Paraguay 1-0 (0-0). Szogvipo, 25 ezer néző, vezette: Batres (guatemalai). Németország: Kahn – Frings, Rehmer (Kehl, 46.), Linke, Metzelder (Baumann, 60.) – Schneider, Jeremies, Ballack, Bode – Neuville (Asamoah, 93.), Klose. Paraguay: Chilavert – Arce, Gamarra, Ayala, Caniza, Caceres – Struway (Cuevas, 90.), Acuna, Bonet (Gavilan, 84.) – Cardozo, Santa Cruz (Campos, 29.). Gólszerző: Neuville (88.). Kiállítva: Acuna (91.).
Anglia–Dánia 3-0 (3-0). Niigata, 42 700 ezer néző, vezette: Merk (német). Anglia: Seaman – Mills, Ferdinand, Campbell, A. Cole – Beckham, Butt, Scholes (Dyer, 48.), Sinclair – Heskey (Sheringham, 69.), Owen (Fowler, 46.). Dánia: Sörensen – Helveg (Bögelund, 7.), Henriksen, Laursen, N. Jensen – Gravesen, Töfting (C. Jensen, 58.), Grönkjaer – Sand, Rommedahl, Tomasson. Gólszerzők: Ferdinand (5.), Owen (22.), Heskey (44.).
Szenegál–Svédország 2-1 (1-1, 1-1). Óita, 39 ezer néző, vezette: Aquino (paraguayi). Szenegál: Sylva – Coly, Diatta, M. Diop (Beye, 65.), Daf – Faye, B. Diop, Cisse, Thiaw – H. Camara, Diouf. Svédország: Hedman – Mellberg, Jakobsson, Mja:llby, Lucic – Alexandersson (Ibrahimovic, 76.), Linderoth, A. Svensson, M. Svensson (Jonson, 99.) – Allba:ck (A. Andersson, 64.), Larsson. Gólszerzők: H. Camara (37., 104.), illetve Larsson (11.)
SPANYOLORSZÁG–ÍRORSZÁG 1-1 (1-0, 1-1, 1-1) – 11-esekkel: 3-2. Szuvon (Dél-Korea), 38 926 néző, vezette: Frisk (svéd). SPANYOLORSZÁG: Casillas – Juanfran, Hierro, Helguera, Puyol – De Pedro (Mendieta, 66.), Valeron, Baraja, Luis Enrique – Raúl (Luque, 80.), Morientes (Albelda, 72.). ÍRORSZÁG: Given – Harte (Conolly, 82.), Breen, Staunton (Cunningham, 50.), Finnan – G. Kelly (Quinn, 55.), Holland, Kinsella, Kilbane – Keane, Duff. Gólszerzők: Morientes (8.), illetve Keane (90. – 11-esből).
Góllövőlista. 5 gólos: Klose (német). 4 gólos: Ronaldo (brazil), Tomasson (dán).
3 gólos: Larsson (svéd), Keane (ír), Morientes (spanyol), Pauleta (portugál), P. B. Diop (szenegáli), Raúl (spanyol), Rivaldo (brazil), Vieri (olasz), Wilmots (belga).
A mai program: Mexikó–Egyesült Államok, Csondzsu, 8.30 óra, vezeti: Melo Pereira (portugál). Brazília–Belgium, Kóbe, 13.30, vezeti: Prendergast (jamaicai).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.