Vida József, a szombathelyi Haladás és egyben Annus Adrián edzője a kalapácsvetést 81,58 méteres eredménnyel nyerő versenyzőről elmondta: igen jó formában van, azonban a debreceni eredmény csak köztes állomás lehet az Európa-bajnokság felé vezető úton. Vida a müncheni kontinensviadalon (augusztus 6–11.) mindenképpen dobogót vár tanítványától, és nem tartja kizártnak az aranyérmet sem. Annus egyéni csúcsa 82,97 méter, ha az Eb-n öt dobásának átlaga eléri a 82,04 métert, minden bizonnyal dobogós lesz – vélekedett Vida.
A női kalapácsvetésben Eb-kiküldetési szintet dobó Tudja Julianna – az ifjúsági világbajnokság 6. helyezettjeként – négy éve amerikai ösztöndíjat kapott, és Dallasban próbált szerencsét. Később Los Angelesbe szerződött, és Kiss Balázs edzőjének keze alatt dolgozott tovább. Itt már eredményesebb volt, harmadik helyezést ért el az egyetemi bajnokságon: a legjobb eredménye 64,29 volt.
Kun László, a kalapácsvetőnő klubjának ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, amennyiben Tudja formája így javul tovább, az Eb-n 65 méteres eredményre is képes lehet.
Nem sikerült megdobnia az Eb-szintet a gerelyhajító Horváth Gergelynek, a Csepel versenyzőjének. Számát egyéni csúccsal, 80,24 méterrel nyerte, s ez 26 centiméterrel alatta maradt az EB-szintnek. Szabó Enikő még ennél is kevesebbel maradt ki a keretből, az eredménye 100 m-en egy század mp-cel maradt el a magyar csúcstól, és hatszázaddal maradt alatta az Eb-szintnek.
A győztesek. Férfiak, 100 m: Németh (Sopron) 10,28 mp; 400 m: Szeglet (Győri D.) 46,01 mp; 1500 m: Horváth (Hunyadi DSE) 3:56,65 p; 3000 akadály: Németh M. (Szekszárd) 8:56,00 p; 110 m gát: Csillag L. (Szolnok) 13,80 mp; kalapácsvetés: Annus 81,58 m (2. Gécsek 81,08, 3. Kiss B. 77,67); gerely: Horváth G. (Csepel) 80,24 m; magas: Fehér (DAC) 2,13 m; távol: Lőrincz (Sopron) 7,76 m; rúd: Kovács P. (Bp. Honvéd) 5,10 m. Nők, 100 m: Szabó E. (Szolnok) 11,46 mp; 400 m: Petráhn (Győri D.) 53,47 mp; 1500 m: Tóth L. (VEDAC) 4:17,09 p; 100 m gát: Vári (BEAC) 13,22 mp; kalapács: Tudja (VEDAC) 63,54 m; súly: Kürti (NYVSC) 15,74 m; gerely: Frajka (UTE) 54,98 m; távol: Vaszi (Bp. Honvéd) 6,60 m.
- Háttér -
Bajnokság muszájból
Salánki Miklós
A debreceni nyitány előtt Héder Barna, a magyar szövetség elnöke az országos bajnokság 107 éves történetében példa nélkülinek nevezte, hogy a legjobb atlétáink szerződésben vállalták a részvételt. Az elnök büszkesége ugyan érthető, hiszen az elmúlt években több válogatott nem indult a legrangosabb hazai versenyen, de inkább szégyenteljes, mint dicséretes, hogy atlétáinkat kötelezni kellett arra, rajtoljanak az ob-n.
Jól tudom, az atlétika olyan profi sportág lett, amelyben elsősorban a pénz a meghatározó, de jó lenne, ha versenyzőink nem csak akkor lennének profik, amikor követelnek. Mert egy üzletben nem csupán bevétel, hanem kiadás is van. Az adófizetőknek (állami támogatás), az egyesületeknek és a szövetségnek sok-sok millió forintba kerül, amíg egy fiatal tehetségből nemzetközi klasszis lesz. Atlétáink viszont – tisztelet a kivételnek – amikor bejutnak az élmezőnybe, a támogatást ugyan továbbra is jogosnak tartják – sőt legtöbbször keveslik –, viszont a nemzetközi viadalokon felvett pénzdíjakat sajátjuknak tekintik, mintha úgy lenne, hogy ahhoz senkinek semmi köze.
Senki sem irigyli tőlük a dollárezreket, de akkor ne hatódjunk meg azon, ha a szövetségtől a felkészüléshez kapott több ezer forintért cserében muszájból hajlandóak az országos bajnokságon versenyezni.
Mert az lenne a dicséretes, ha nem anyagi érdekből tennék, hanem ezt erkölcsi kötelességüknek éreznék, úgy, mint például a kalapácsvető Gécsek Tibor. A szombathelyi atléta valóban dicsekedhet azzal, hogy már 11-szeres magyar bajnok! És ilyen trófeával kevesen dicsekedhetnek.
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek