Fellázadtak a szögek, de a lázadást leverték

- Kerékpár -

Kő András
2002. 07. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fellázadtak a szögek, és kivonultak az országútra. Lefeküdtek a földre, és bevárták a kerékpárosokat. 1904-et írtunk. A Tour de France második évében járt. Annyi szög azóta sem hevert az országúton, mint abban az esztendőben. Annyi vandalizmust sem előtte, sem utána nem jegyeztek fel a kerékpársport történetírói.
Fellázadtak a szögek, és összevonták csapataikat. Jobb helyeken ötven centiméteres falécekből meredeztek elő a hegyes acélhegyek. (Párizs és Roubaix között.) St. Etienne kijáratánál, a Republique-hágóhoz vezető úton – a Tour de France-on – a helybeliek, Faure hívei, megtámadják az olasz Gerbit. A szerencsétlen embert összeverik, eltörik az egyik ujját, és szitkozódva rohannak rá a többiekre. Teljes a zűrzavar, általános a verekedés. Maurice Garinnek husángokkal esnek neki. „Éljen Faure!” – kiáltják. „Öljétek meg Garint!” – ordítják. Kocsik érkeznek végül, pisztolytűz tisztítja meg az utat, és a támadók takarodót fújnak.
Nimes környékén – Payan diszkvalifikálása miatt – barikád épül, s a szögek megint felvonulnak. Hogy mi a vád Payan ellen? Gyakori kísérlet, hogy a drót egyik vége az automobilhoz van kötve, a másik végén dugó, melyet a csaló a szájába vesz, a fogával szorít, s ez mentesíti attól, hogy pedálozzon.
– Ha nem gyilkolnak meg Párizs előtt, én leszek az első – mondja Garin, a kis kéményseprő. Olasz születésű francia versenyző. 163 cm magas és 61 kiló. Az első Tour de France-on 2 óra 49 perccel előzte meg a fiatal és ismeretlen Pothier-t. Hat szakaszon öszszesen 2428 kilométert kerekezett. Átlagsebessége: 25,283 km/h.
Az 1904-es szöglázadást napjainkban elrettentő példaként emlegetik. Kiderült azonban, hogy a „hadművelet” csak egyesek életét fenyegette. De Garin túljárt a szögek eszén. Másodszor is első lett a Tour de France-on, Pothier, César Garin és Aucouturier előtt.
Négy hónappal később az első négy helyezettet diszkvalifikálták: Garint két évre, Pothier-t egész életére felfüggesztették, és az ötödiknek beérkező Henri Cornet-t hirdették ki győztesnek. Az volt a vád ellenük, hogy csaltak.
Maurice Garin harminchárom éves ekkor, vége a kerékpáros-karrierjének.
Hát mégis a szögek nevettek a végén?
– Ez volt a második verseny, s attól tartok, az utolsó is – kesergett Henri Desgrande, az alapító. Szerencsére tévedett.
Fellázadtak a szögek, és kivonultak az országútra. De a lázadást leverték.
1953-ben, a Tour de France fél évszázados jubileumán az akkor nyolcvankét éves Maurice Garin kijelentette:
– Fiatal barátaim sohasem fogják megérteni, milyen nehézségekkel kellett megküzdenünk a primitív gépeinkkel. Az utak ellenségesebbek voltak, mint az ellenfelek, de mégis szép emléket hagytak bennem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.