Fellázadtak a szögek, és kivonultak az országútra. Lefeküdtek a földre, és bevárták a kerékpárosokat. 1904-et írtunk. A Tour de France második évében járt. Annyi szög azóta sem hevert az országúton, mint abban az esztendőben. Annyi vandalizmust sem előtte, sem utána nem jegyeztek fel a kerékpársport történetírói.
Fellázadtak a szögek, és összevonták csapataikat. Jobb helyeken ötven centiméteres falécekből meredeztek elő a hegyes acélhegyek. (Párizs és Roubaix között.) St. Etienne kijáratánál, a Republique-hágóhoz vezető úton – a Tour de France-on – a helybeliek, Faure hívei, megtámadják az olasz Gerbit. A szerencsétlen embert összeverik, eltörik az egyik ujját, és szitkozódva rohannak rá a többiekre. Teljes a zűrzavar, általános a verekedés. Maurice Garinnek husángokkal esnek neki. „Éljen Faure!” – kiáltják. „Öljétek meg Garint!” – ordítják. Kocsik érkeznek végül, pisztolytűz tisztítja meg az utat, és a támadók takarodót fújnak.
Nimes környékén – Payan diszkvalifikálása miatt – barikád épül, s a szögek megint felvonulnak. Hogy mi a vád Payan ellen? Gyakori kísérlet, hogy a drót egyik vége az automobilhoz van kötve, a másik végén dugó, melyet a csaló a szájába vesz, a fogával szorít, s ez mentesíti attól, hogy pedálozzon.
– Ha nem gyilkolnak meg Párizs előtt, én leszek az első – mondja Garin, a kis kéményseprő. Olasz születésű francia versenyző. 163 cm magas és 61 kiló. Az első Tour de France-on 2 óra 49 perccel előzte meg a fiatal és ismeretlen Pothier-t. Hat szakaszon öszszesen 2428 kilométert kerekezett. Átlagsebessége: 25,283 km/h.
Az 1904-es szöglázadást napjainkban elrettentő példaként emlegetik. Kiderült azonban, hogy a „hadművelet” csak egyesek életét fenyegette. De Garin túljárt a szögek eszén. Másodszor is első lett a Tour de France-on, Pothier, César Garin és Aucouturier előtt.
Négy hónappal később az első négy helyezettet diszkvalifikálták: Garint két évre, Pothier-t egész életére felfüggesztették, és az ötödiknek beérkező Henri Cornet-t hirdették ki győztesnek. Az volt a vád ellenük, hogy csaltak.
Maurice Garin harminchárom éves ekkor, vége a kerékpáros-karrierjének.
Hát mégis a szögek nevettek a végén?
– Ez volt a második verseny, s attól tartok, az utolsó is – kesergett Henri Desgrande, az alapító. Szerencsére tévedett.
Fellázadtak a szögek, és kivonultak az országútra. De a lázadást leverték.
1953-ben, a Tour de France fél évszázados jubileumán az akkor nyolcvankét éves Maurice Garin kijelentette:
– Fiatal barátaim sohasem fogják megérteni, milyen nehézségekkel kellett megküzdenünk a primitív gépeinkkel. Az utak ellenségesebbek voltak, mint az ellenfelek, de mégis szép emléket hagytak bennem.
Pár nap alatt ez a sokadik földrengés volt ebben a magyar városban
