Fritz Walter szégyenkezne

Az 1. FC Kaiserslautern egy a német Bundesliga tizennyolc klubja közül, azonban – noha három bajnoki forduló után mindöszsze egyetlen pontot sikerült összeszorgoskodnia s ezzel a tabella 16. helyén áll – a múltját nézve jogosan érdemli ki a futballtársadalom megkülönböztetett érdeklődését. A történelmi hagyományaikra büszke, négyszeres bajnok és kétszeres kupagyőztes „vörös ördögök” most olyan botrány főszereplői, amely rövid idő alatt politikai szintre emelkedett.

Stefan Lázár
2002. 08. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Érezvén a helyzet komolyságát, még Rajna-Pfalz tartomány miniszterelnöke, Kurt Beck is szükségesnek tartotta, hogy beavatkozzon a 102 esztendővel ezelőtt alapított egyesület belügyeibe.
„A tartomány számtalan polgára ragaszkodik a klubhoz, amely egyben jelentős gazdasági szereplőnek is számít” – hangoztatta a politikus, aki a mai napra mainzi hivatalába „kerekasztal-beszélgetésre” hívta meg nemcsak az FCK elnökségének és felügyelőbizottságának tagjait, hanem annak az ellenzéki csoportnak a képviselőit is, amelyik az utóbbi időszakban radikális aknamunkával ásta alá az eddigi vezetés tekintélyét.
A kaiserslauterni „partizánok” malmára hajtotta a vizet a csapatnak a bajnoki rajt óta tartó mélyrepülése. A Mönchengladbachtól elszenvedett 3-0-s vereséget követően az elnökség előbb megvált a vezetőedzőtől, Andreas Brehmétől, majd az elnök, Jürgen Friedrich is bejelentette: „Ebben az elmérgesedett hangulatban nem tudom folytatni a munkámat.” Az a meghitt, kisvárosi atmoszféra, amelyet egykor Loránt Gyula, Szűcs Lajos meg Hrutka János megismert, mára szertefoszlott és a Fritz Walter-stadion környékén a gyűlölet uralkodik. A hajdani csapatkapitány, a Nationalelf közelmúltban elhunyt örökös tiszteletbeli kapitánya biztosan megfordulna a sírjában,
ha tudomására jutna, hogy röviddel a halála után polgárháborús állapotok jellemzik a klub mindennapjait.
Az FCK jelentőségét a Honvéd magyarországi súlyához lehetne hasonlítani. Az 1954-es világbajnoki döntő két nemzetének a válogatottját Sepp Herberger a Kaiserslautern, Sebes Gusztáv a Honvéd együttesére építette. A „száguldó őrnagy”, Puskás Ferenc ellenlábasaként a fekete-fehér mezes együttes hangadói tisztjét a csendes és szerény Fritz Walter töltötte be. A 3-2-es sikert követően a „berni hősök” történelmi szerephez jutottak: nevükhöz fűződött a demokratikus Németország első átütő és nemzetközileg is elismert sikere. Fritz Walter évtizedeken keresztül első számú példaképnek számított és tekintélye kihatott a lauterni egyesületre is. Nem hiába nevezték el róla az újjáépített
arénát a Betzenberg nevet viselő dombon.
Az ő személye, tekintélye segítségével (is) megteremtett békebeli hangulatnak ma nyoma sincs. Az ügyvédi céltudatossággal és akaratossággal megáldott ellenzéki vezér, Andreas Kirsch a pályán hiánycikknek bizonyuló sikerek felhasználásával – a „tabula rasa” jelszavát alkalmazva – a klub eddigi vezetőségének teljes leváltását szorgalmazza, nyilvánvalóan saját egyéni érdekeinek szolgálatában. Erre utal viselkedése, amelyet a lemondott elnök helyére a vezetőség által kiszemelt utóddal szemben tanúsít.
A krízishelyzet kezelésére semleges személyt szemeltek ki, jelesül a svájci René C. Jäggit, az Adidas sportszergyártó cég egykori vezérigazgatóját, az FC Basel hivatalban lévő elnökét, aki a kilátástalan helyzetbe jutott vállalkozások megmentőjeként szerzett hírnevet magának. Jäggi – jól fizetett főállásban, korlátlan hatalommal – esetleg elvállalná a nehéz feladatot, ha nem rettenti el az az üzenet, amit a hírek szerint telefonon kapott a kaiserslauterni „partizánfőnöktől”: „Halló, Jäggi úr, amennyiben aláírja a szerződést, akkor éppen úgy lekergetjük a Betzenbergről, mint a felügyelőbizottság minden más tagját!”
Szép kilátások. Ennek megfelelően a tartományi miniszterelnök is visszafogottan reménykedik.
„Abban bízom, hogy sikerül az eddigi durva, szemet szemért, fogat fogért stílust kizárni a vitából, a kialakult helyzet ugyanis fenyegető” – hangoztatta Kurt Beck a futballbotrány újabb menete előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.