Kis országok, nagy tervek

Annyira talán soha nem lesz mélyen a magyar foci, hogy egy ciprusi, avagy egy feröeri ellenféllel szemben izgulni kelljen a továbbjutást illetően. A két ország klubszinten még nem alkotott maradandót, habár tavaly a Dunaferrt szégyenszemre éppen egy ciprusi egyesület, az Olympiakos Nicosia búcsúztatta el. Ez idén nem ismétlődhet meg, hiszen a Ferencváros már az első meccsen elintézte az AEL Limassolt (4-0); az Újpest is jó helyzetben (2-2) fogadja a KI Klaksvikot.

Szabó Tamás
2002. 08. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Labdarúgás -

Cipruson a labdarúgás a harmincas években indult fejlődésnek, ami természetesen főképp az angoloknak volt köszönhető, lévén a sziget brit gyarmat. A Ciprusi Labdarúgó-szövetség 1948-ban csatlakozott a brit szervezethezhez, utána megkapta a FIFA-tagságot is. Az ország azonban nemcsak a földrajzi, hanem a futballtérképen is kis pontnak bizonyult, ráadásul a fejlődési reményeket súlyosan aláásta, amikor 1974-ben a törökök megszállták a sziget északi részét. A válogatott rendre távol maradt a nagy versenyektől, sőt első győzelmét csak 1992-ben érte el, amikor 2-0-ra győzött a Feröer-szigetek csapata ellen. A kilencvenes években külföldi játékosokat szerződtettek, így került az APOEL Nicosiához Kiprich József is.
– Cipruson a gyengébb eredmények ellenére is népszerű a futball – meséli Kiprich. – Az ötévestől a nyolcvanévesig mindenki rajong a játékért. Amikor Kozma Istvánnal és Kovács Kálmánnal kint játszottunk, akkor rajtunk kívül főleg jugoszláv játékosok jelentették az idegenlégiót. Kiprichék valódi sztárok voltak arrafelé, ráadásul a klubjuknak sem ment rosszul, ottani léptékkel mérve nemzetközi szinten is vitték valamire.
– Följutottunk az UEFA-kupa főtáblájára, ami, ismerve a ciprusi klubok előéletét, nem volt kis dolog.
Később a válogatott is felhívta magára a figyelmet. Az 1998-as Eb-selejtezőkön például 3-2-re legyőzték a Raul vezette spanyolokat, a ciprusiak abban a sorozatban ötvenszázalékos teljesítménnyel zártak.
A Feröer-szigetek csupán 1988-ban lett a FIFA tagja, noha a szigeteken már a második világháború előtt is játszottak. A bajnokságot 1942-ben hívták életre, a kupát pedig 1967-ben írták ki először. A válogatott csak ritkán mérette meg magát, hiszen a Feröer-szigetek földrajzi elszigeteltsége és a füves pályák hiánya miatt csak elvétve kerülhetett sor nemzetközi tétmecscsekre. Kivételt csupán a többi szigettel vívott összecsapások jelentettek, ám ezek nem voltak valódi erőpróbák. A válogatott először az 1992-es Eb selejtezőin kapcsolódott be a kontinens futballvérkeringésébe, belépése látványos és megdöbbentő volt: első selejtezőjükön, 1990. szeptember 12-én 1-0-ra győztek Ausztria ellen. Az egész mérkőzésről leginkább egy fehér, bojtos sapkás kapus maradt meg az emberek emlékezetében, habár Bécs környékén biztos többet tudnának mesélni a történtekről. A feröeri válogatott a a diadallal az újságok címlapjára került, a siker jelentősen hozzájárult a játék további fejlődéséhez. Sikerült pénzt szerezni egy füves pálya kialakítására Toftirban, és a klubcsapatok attól fogva már neveztek az európai versenyekre. A válogatott élén jelenleg az a Henrik Larsen dolgozik, aki 1992-ben játékosként Európa-bajnoki címet nyert a dán válogatottal. Meghívása azt sugallja, hogy ahhoz képest, hogy csupán tizennégy éve FIFA-tagok a feröriek, igazán nem tétlenkednek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.