- Labdarúgás -
Ahhoz képest, hogy volt idő, amikor Trondheimben még a fű sem nőtt… A város Norvégia középső részén terül el, így arrafelé meglehetősen zord az időjárás. A fű – köszönhetően a kupabevételeknek – azóta már zöldell, ám az időjárás azóta sem változott, ritka, amikor a Rosenborg mecscsein az ellenfelek nem kesztyűs kézzel lépnek pályára.
A klubot 1917 májusában néhány lelkes fiatal alakította meg, ők Trondheim város Rosenborg negyedében laktak. Akkoriban Norvégiában egy déli klub, bizonyos Odd volt a legnépszerűbb, így a srácok onnan lopták a nevet, és Sportsklubben Oddra keresztelték el csapatukat. Tíz éven keresztül így futott a gárda, mígnem 1928-ban átnevezték Rosenborg Ballklubra, amely ma is az egyesület hivatalos neve. A csapat azonban főképp a helyrajzi viszonyok miatt nem tudta felvenni a versenyt a déli csapatokkal, a következő harminc évben sikertelennek bizonyult. Az első nagy eredményt 1960-ban produkálta, amikor bejutott a Norvég-kupa döntőjébe, ráadásul a névelőd, Odd Skien ellen játszott. A Rosenborg hatalmas csatában, hosszabbítás után 3-2-re győzött. Hét év múlva már bajnoki címet nyert a klub, akkoriban ott játszott az ország legjobb góllövője, Odd Iversen, aki később a Mechelenhez szerződött. Ő volt a Rosenborg első olyan játékosa, aki profiszerződést kapott valamelyik európai klubtól. A hetvenes évek végén a csapat kiesett az első osztályból, akkor nevezték ki edzőnek Nils Arne Eggent, aki korábban játékosként is a Rosenborgban tevékenykedett. Vele visszajutottak az élvonalba és a siker útjára léptek. Ahogy Nils Arne Eggenre, úgy a többi egykori rosenborgi játékosra is igaz, hogy nem tudnak elszakadni a klubtól, vagy ha igen, egy idő után mindenképpen visszatérnek. A csapat első nagy csillaga, Odd Iversen például ma is az egyesület alkalmazottja, a nyolcvanas évek sztárja, az egykori Werder Bremen-hátvéd, Runn Bratseth már elnökként funkcionál, míg Ola By Rise több mint négyszáz meccs után pályaedzőként munkálkodik. Ez is a Rosenborg sikerének a titka.
A kilencvenes években aztán egyre több tehetséges játékost neveltek föl, akik főképp Angliában voltak kapósak. Bjornebye, Brattbakk, Stensaas vagy Iversen angol klubjaikban is sikeresnek bizonyultak. A Rosenborg a Bajnokok Ligájában már számos nagy klubot megcsipkedett, otthonában, a Lerkendal-stadionban senki sem mehet biztosra (két évvel ezelőtt a Dunaferr is járt arrafelé, kevés sikerrel). A norvég sztárcsapat immár tizenötszörös bajnok és hétszeres kupagyőztes. Miután a héten kiverték a Bröndbyt, meglehetősen nehéz csoportba kerültek: az Internazionalét, a Lyont és az Ajaxot húzták melléjük. Nils Arne Eggen edző azonban – mint mindig – ezúttal is bizakodó, úgy véli, csapata odahaza bárkit képes legyőzni. A tréner egyébként nem csupán edzőként, hanem bárzenészként is sikeres, ami utal a csapat sikerének másik titkára: hiába kőkemény profi mindenki, érző, szenvedélyes emberek maradtak a sikerek után is.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
