Nyolcadszor főtáblán a Rosenborg

A Rosenborg a héten nem kis tettet hajtott végre. Az még nem eget verő szenzáció, hogy a Bajnokok Ligája selejtezőjében a csapat 4-2-es összesítéssel túllépett Bröndbyn, az viszont annál inkább, miszerint sorrendben nyolcadszor került föl a BL főtáblájára. Nils Arne Eggen együttese ebben mindenképpen csúcstartó.

Szabó Tamás
2002. 08. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Labdarúgás -

Ahhoz képest, hogy volt idő, amikor Trondheimben még a fű sem nőtt… A város Norvégia középső részén terül el, így arrafelé meglehetősen zord az időjárás. A fű – köszönhetően a kupabevételeknek – azóta már zöldell, ám az időjárás azóta sem változott, ritka, amikor a Rosenborg mecscsein az ellenfelek nem kesztyűs kézzel lépnek pályára.
A klubot 1917 májusában néhány lelkes fiatal alakította meg, ők Trondheim város Rosenborg negyedében laktak. Akkoriban Norvégiában egy déli klub, bizonyos Odd volt a legnépszerűbb, így a srácok onnan lopták a nevet, és Sportsklubben Oddra keresztelték el csapatukat. Tíz éven keresztül így futott a gárda, mígnem 1928-ban átnevezték Rosenborg Ballklubra, amely ma is az egyesület hivatalos neve. A csapat azonban főképp a helyrajzi viszonyok miatt nem tudta felvenni a versenyt a déli csapatokkal, a következő harminc évben sikertelennek bizonyult. Az első nagy eredményt 1960-ban produkálta, amikor bejutott a Norvég-kupa döntőjébe, ráadásul a névelőd, Odd Skien ellen játszott. A Rosenborg hatalmas csatában, hosszabbítás után 3-2-re győzött. Hét év múlva már bajnoki címet nyert a klub, akkoriban ott játszott az ország legjobb góllövője, Odd Iversen, aki később a Mechelenhez szerződött. Ő volt a Rosenborg első olyan játékosa, aki profiszerződést kapott valamelyik európai klubtól. A hetvenes évek végén a csapat kiesett az első osztályból, akkor nevezték ki edzőnek Nils Arne Eggent, aki korábban játékosként is a Rosenborgban tevékenykedett. Vele visszajutottak az élvonalba és a siker útjára léptek. Ahogy Nils Arne Eggenre, úgy a többi egykori rosenborgi játékosra is igaz, hogy nem tudnak elszakadni a klubtól, vagy ha igen, egy idő után mindenképpen visszatérnek. A csapat első nagy csillaga, Odd Iversen például ma is az egyesület alkalmazottja, a nyolcvanas évek sztárja, az egykori Werder Bremen-hátvéd, Runn Bratseth már elnökként funkcionál, míg Ola By Rise több mint négyszáz meccs után pályaedzőként munkálkodik. Ez is a Rosenborg sikerének a titka.
A kilencvenes években aztán egyre több tehetséges játékost neveltek föl, akik főképp Angliában voltak kapósak. Bjornebye, Brattbakk, Stensaas vagy Iversen angol klubjaikban is sikeresnek bizonyultak. A Rosenborg a Bajnokok Ligájában már számos nagy klubot megcsipkedett, otthonában, a Lerkendal-stadionban senki sem mehet biztosra (két évvel ezelőtt a Dunaferr is járt arrafelé, kevés sikerrel). A norvég sztárcsapat immár tizenötszörös bajnok és hétszeres kupagyőztes. Miután a héten kiverték a Bröndbyt, meglehetősen nehéz csoportba kerültek: az Internazionalét, a Lyont és az Ajaxot húzták melléjük. Nils Arne Eggen edző azonban – mint mindig – ezúttal is bizakodó, úgy véli, csapata odahaza bárkit képes legyőzni. A tréner egyébként nem csupán edzőként, hanem bárzenészként is sikeres, ami utal a csapat sikerének másik titkára: hiába kőkemény profi mindenki, érző, szenvedélyes emberek maradtak a sikerek után is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.