A kilátástalanság nem motivál, fáraszt

Három forduló után krízishangulat uralkodik annál a klubnál, amely a Bundesligában elsősorban összetételének tarkaságával tűnik ki: az Energie Cottbus multikulturális kerete különlegesség a német profi futballban. Az idegenlégiósok együttese – több magyar játékos közreműködésével – öt gólt kapott Bochumban, majd négyet otthon a Rostocktól, és egyetlen ponttal a tizenhetedik helyen áll. A Barátság stadion lelátójáról azonnal jött a követelés: „Le az edzővel!”

Stefan Lázár
2002. 09. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Eduard Geyer, az egykori NDK válogatottjának volt szakvezetője 1994 óta dolgozik Cottbusban, és most a szurkolók masszív vádjával kénytelen szembenézni: „Maga még ma is a harmincas évek futballját oktatja!” Ugyanakkor a menedzser, Klaus Stabach szerint „Senki sem illik hozzánk jobban, mint »Ede«! Kire bízhatnánk másra a feladatot? Egy nyugati »Wessi« a legmélyebb Keleten? Ez a megoldás nem működne!”
Az ötvenhét éves edző tehát marad, legalább is egyelőre. Helyette mások voltak kénytelenek távozni: a brazil Brasilia, a marokkói Hamid Termina és a magyar Sebők Vilmos. „Olyan játékosokra, akik csak állnak a pályán, nincs szükség!” – hangzott az ítélet. A regionális Lausitzer Rundschau című lap viszont arra a meggyőződésre jutott, hogy kommunikációs nehézségek alakultak ki az edző meg a játékosok között. „Tekintélyuralmi stílusa miatt Geyer már nem találja meg a megfelelő hangot az öltözőben!” – állapította meg az újság. Geyer másban látja a fenyegető veszélyt: ,,Az Energie már a harmadik idényben folyamatosan a kiesés ellen küzd, a kilátástalanság pedig nem motivál. Csak abban bízni, hogy szurkolóink biztatása meg a szerencse ismét benn tart bennünket az első osztályban, nem perspektíva!”
A kiutat a kerettagok állandó cserélgetésében kereste Geyer. Az első szezon előtt tizenkét új játékost igazolt a Cottbus, a másodikat tizenegy új fiúval kezdte el, a mostanit nyolccal. És új elképzeléssel: meg kell válni az eddigi deffenzív taktikától. A merész kísérlet sikertelenségbe fulladt, Geyer kénytelen volt megállapítani: „Nincsenek olyan játékosaim, akikkel támadó szellemű, offenzív futballt lehetne játszani!” E meggyőződés a huszonkilenc főnyi keret tagjai közül mindenekelőtt Vasile Miriutát érinti érzékenyen, ráadásul a magyar válogatott középpályásáról a Kicker című szaklap így vélekedett: „A dirigens Miriuta – a pontrúgásoktól eltekintve – nem képes ötletekkel előállni!” Egyébként az Energie másik magyarja sem kap dicséretet: „A fiatal Löw nem ad többet, csak szorgalmat és fegyelmezettséget” – írja az újság, majd leszögezi: „A Cottbus válaszúthoz érkezett, rövid Bundesliga-történetének legsúlyosabb válságát éli át. A társaságból hiányzik az egykori összefogás, legtöbbjük csak a saját érdekeit tartja szem előtt, nem áldozza fel magát a csapatért, mindössze a fizetés a fontos mindenkinek!”
E véleményt osztja az edző is, másként aligha értelmezhető a kijelentése: „A játékosoknak megint úgy kell küzdeniük, mintha a létük forogna kockán!”
A bizonytalan védelem megerősítésére az Energie rövid úton leszerződtette az amerikai Gregg Berhaltert, a huszonkilenc esztendős hátvéd korábban az angol másodosztályú Chrystal Palace szolgálatában állt, a világbajnokságon Mexikó és Németország ellen kapott lehetőséget az amerikai válogatottban.
Az elmúlt hétvége kupafordulója és a Nationalelf szombati, Litvánia elleni Európa-bajnoki selejtezője rövid lélegzetvételhez jutatta a Cottbust, a csapat legközelebb szeptember 11-én, az újonc Hannover vendégeként lép ismét pályára bajnokin. Az újabb vereség tovább fokozná az Energie ideges hangulatát, amelyben Miriuta szerint az a legrosszabb: „Felőrli és kifárasztja a fejeket!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.