- KAJAK-KENU -
A szombati borongós reggel után már napsütésben, pontosan fél tizenegykor három zászló közül a kívülálló számára két hasonló színű lobogott egymás mellett a folyóparton. A jobboldali zöld-fehér-piros, a középső pedig piros-fehér-zöld volt, jelezve a világnak, hogy megszületett a magyar válogatott első aranyérme Sevillában. Az 1000 méteres döntők első eredményhirdetésekor Kovács Katalin állhatott fel a dobogó felső fokára, aki esélyeshez méltóan végig vezetve győzött a német Wagner előtt, míg némi meglepetésre a címvédő olasz Idem bronzérmes lett. Fábiánné Rozsnyói Katalin tanítványa megismételte a szegedi Európa-bajnokságon nyújtott teljesítményét, a táv nagy részén egy hajóhosszal vezetett, kétszáz méterrel a cél előtt riválisai támadást indítottak, de ezt Kovács visszaverte.
Csapatunk első aranyát Kovács, első érmét pedig a Paksy, Móni, Keresztesi, Viski összeállítású négyes szerezte, amely a lengyel hajó mögött evezve a hajrában kikapott a kínai csapattól is. Az Eb fiatal hősei kissé szomorkásan vártak az eredményhirdetésre, miközben a kínai lányok úgy ünnepeltek, mintha ők győztek volna.
– Nehéz elviselni, hogy a kínaiak mekkora felhajtást rendeznek – mondta Paksy Tímea. – Pedig ne higgye, hogy jobbak nálunk, csak ma ezt nem tudtuk bebizonyítani.
Újra bizonyította viszont világklasszisát a Szabó Szilva, Bóta Kinga kettős, amely rajt-cél győzelemmel védte meg címét, majd megfürdött a folyóban.
– Nem volt szándékos a borulás – mesélte Bóta Kinga. – A célba érkezés után a német lányok gratuláltak s közben Mucke és az én lapátom összeakadt, megpróbáltam kiszabadítani, megbillentem s beborultunk. Ezt leszámítva minden úgy történt, ahogy terveztük. A taktikánk az volt, hogy erősen kezdünk, majd felveszünk egy gyors iramot. A németek az oldalvizünkön próbáltak feljönni, de a hajrában még tudtunk újítani. Tavaly nagyobb fölénnyel győztünk, de az olimpiász félidejében már az élmezőny is erősebb. Éppen ezért ötszázon is kiélezett küzdelemre számítunk.
A várt küzdelem és Szabóék újabb sikere sem maradt el az olimpiai versenyszámban. A magyar duó, okulva az Eb-vereségből, nem engedte a lengyeleket az élre evezni, akik a nagy erőlködésben végül a dobogóról is lemaradtak, amelynek a tetejére Szabó és Bóta másodszor állhatott fel.
– Talán a szegedi pofon is kellett ahhoz, hogy most a világbajnokságon duplázhassunk – magyarázta Szabó Szilvia. – Nagy harc volt, megszenvedtünk a győzelemért, de megérte.
A négyesek hagyományos magyar–német párharcát a Kovács, Visky, Bóta, Szabó csapat végig vezetve, másfél másodperces előnynyel nyerte. Pontosan egy óra múlva pedig Kovács Kati 500 méteren bizonyította, hogy jelenleg a világ legjobb kajakosnője. Az olasz Idem az utolsó száz méteren ugyan megpróbálta beérni, de Európa-bajnoknőnk erősített, majd egy önfeledt sikoly után mehetett átvenni a harmadik aranyérmét. Fábiánné tanítványai tehát a két hagyományos távon öt aranyérmükkel csillagos ötösre vizsgáztak.
A szurkolók versenyét a piros-fehér-zöld sapkában, dobbal, síppal felszerelt magyar csapat nyerte, amely létszámban ugyan elmaradt a hazai közönségtől, de buzdításban hallhatóan első lett. Sajnos, ez sem segített ezer méteren kajak egyesben Borhi Zsombornak, aki nem tudott beleszólni az éremcsatába. Még nagyobb csalódást okozott az olimpiai bajnok négyes, amely Vereckei Ákos nélkül csak negyedik lett. Világbajnokunk Verébbel kettesben rajtolt, fél távnál a svéd páros mögött a második helyen evezett, a hajrában viszont a címvédő norvég egység is megelőzte.
– A norvégok öt, a svédek három éve versenyeznek együtt – magyarázta Vereckei Ákos –, mi pedig az idén ültünk össze. Így a harmadik helyezés jó eredmény, de meg kell vizsgálnunk, miben és hogyan léphetünk előre, mert csak akkor van értelme a folytatásnak. Hogy mi lesz egyesben ötszáz méteren? A szegedihez hasonló hatalmas küzdelem. Úgy érzem, a középdöntőben még nem lőttem el az összes töltényemet, ezért a kettes pályán rajtolok. Ha az előrejelzés beválik, vasárnap reggel jobbos oldalszél lesz s akkor ez nem jelent hátrányt.
Az előrejelzés nem vált be, mert erős ellenszél fújt a pályán, de az 1998 óta világbajnokságon ötszáz egyesben veretlen Vereckei nem ezzel magyarázta, hogy aranysorozata megszakadt s hatalmas meglepetésre csak hetedik lett.
– Csalódott vagyok, de hoszszabb idő és pontos szakmai elemzés kell ahhoz, hogy megtaláljuk a gyengébb szereplés okát – mondta Vereckei. – Úgy látszik, a szegedi Európa-bajnokságon elért formámat nem tudtam átmenteni a világbajnokságra. Pedig fizikailag jó erőben vagyok, fejben viszont a sok tétre menő edzéstől kicsit tompább.
Az olimpiai bajnok Storcz, Kammerer kettős szereplése is jelezte, hogy a férfi kajakosok formaidőzítése nem sikerült. Igaz, végig versenyben voltak az érmekért, de az a plusz hiányzott, ami az elsőséghez kellett volna.
Az eredményhirdetés közelében szombaton nem lehetett magyar kenussal találkozni, akik szerényen a háttérben maradtak. Kolonics Györgytől ugyan ezer méteren nem volt várható érem, de az sem, hogy messze lemaradva az élmezőnytől csak nyolcadik lesz. A Fürdök, Hüttner kettős is csak utolsó előttiként ért célbe. A Szegeden ünnepelt Novák, Iván, Belicza, Kozmann összeállítású négyes 750 méterig a második helyen evezett, a célba viszont csak ötödikként ért.
Az éremtelen szombat után szebb vasárnap következett, mert az olimpiai bajnok Kolonics hatalmas csatában ötszáz méteren ezüstérmes lett. Ludasi Róbert tanítványa mély hullámvölgyből indulva – az Eb-n nem nyert érmet – visszaküzdötte magát az élmezőnybe. Az orosz Opaljev ugyan verhetetlennek tűnt, Kolonics viszont látványos küzdelemben a német Dittmer előtt megszerezte az ezüstérmet.
– Egy éve bosszantott, hogy kis különbséggel kikaptam, most viszont örülök az ezüstnek is – magyarázta Kolonics. – Igaz, előbbre nem léptem, de hátrább sem. Ami azt jelzi számomra, érdemes tovább edzenem, hiszen két évvel az athéni olimpia előtt a második hely nem rossz kiindulási pont. Innen ismét meg lehet célozni a csúcsot.
A felemásan sikerült 18. döntő után következett a ráadás, a 200 méteres finálé. Női versenyzőink még „nem laktak jól” délelőtt, mert a Janics, Paksy, Bóta, Szabó összeállítású négyesünk az esélyes spanyol gárdát legyőzve első lett. A férfiak viszont a sprintszámokban sem alkottak maradandót, a kenus Malomsoki Sándor ugyan győzött, de a B futamban, ami ebben a sikersportágban hazánkban nem érdem. Aztán a nők is elkezdtek lemaradni a dobogóról, Janics Natasa és a Paksy, Kovács kettős is negyedikként ért célba. Ezt a délutáni hagyományt a kenu négyes is tartotta. A világbajnokság utolsó fináléjában a férfi kajak négyesünk harmadik lett, így bronzéremmel fejeződött be a világverseny. A magyar válogatott hat arany-, egy ezüst- és négy bronzérmével a nemzetek rangsorában az élen végzett, csapatunk nagyobbik része azonban csalódottan távozhat Sevillából. Ebben a sportágban ugyanis versenyzőink olyan magasra tették a mércét, hogy a fél tucat arany a szeptember 1-jei kajaktanév végén csak jót ér.
***
Eredmények. 1000 m-es döntők, nők. K-1, világbajnok: Kovács Katalin (magyar) 3:53,340. K-2, vb.: Szabó Szilvia, Bóta Kinga (magyar) 3:37,259, K-4, vb.: Lengyelország 3:17,007, …3. Magyarország (Móni Katalin, Keresztesi Alexandra, Viski Erzsébet, Paksy Timea) 3:18,487. Férfiak. K-1, vb.: Eirik Veras-Larsen (norvég) 3:27,586, …7. Borhi Zsombor (magyar) 3:29,433. K-2, vb.: Nilsson, Oskarsson (svéd) 3:12,625, …3. Vereckei Ákos, Veréb Krisztián (magyar) 3:14,438. K-4, vb.: Szlovákia 2:52,837, …4. Magyarország (Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Kökény Roland, Horváth Gábor) 2:55,243. C-1, vb.: Andreas Dittmer (német) 3:49,031, …8. Kolonics György (magyar) 3:57,363. C-2, vb.: Slyvinski, Kobierski (lengyel) 3:32,456, …8. Fürdök Gábor, Hüttner Csaba (magyar) 3:39,482. C-4, vb.: Lengyelország 3:17,794, …5. Magyarország (Novák Ferenc, Iván Gábor, Belicza Béla, Kozmann György) 3:20,047. 500 m-es döntők, nők. K-1, világbajnok: Kovács Katalin (magyar) 1:52,116. K-2, vb.: Szabó Szilvia, Bóta Kinga (magyar) 1:43,607. K-4, vb.: Magyarország (Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga) 1:35,724. Férfiak: K-1, vb.: Nathan Baggaley (ausztrál) 1:39,901, …7. Vereckei Ákos (magyar) 1:41.374. K-2, vb.: Németország (Wiskotter, Rauhe) 1:31,915, …3. Storcz Botond (magyar) 1:32,795. K-4, vb.: Szlovákia (M. Riszdorfer, Vicek, Baca, R. Riszdorfer) 1:22,892, …8. Magyarország (Gyökös Lajos, Borhi Zsombor, Kökény Roland, Hegedüs Róbert) 1:24,945. C-1, vb.: Makszim Opaljev (orosz) 1:50,596, 2. Kolonics György (magyar) 1:51,636. C-2, vb.: Ledi F. Balceiro, Ibrahim Rojas (kubai) 1:43,467, …8. Fürdök Gábor, Hüttner Csaba (magyar) 1:46,587. C-4, vb.: Románia (Averian, Pricop, Popescu, Vartolomei) 1:34,758, …4. Magyarország (Kozmann György, Belicza Béla, Iván Gábor, Malomsoki Sándor) 1:35,858. 200 m-es döntők, nők. K-1, vb.: Teresa Portela (spanyol) 40,693, …4. Janics Natasa (magyar) 41,785. K-2, vb.: Németország 37,568, …4. Kovács Katalin, Paksy Timea (magyar) 37,997. K-4, vb.: Magyarország (Szabó Szilvia, Bóta Kinga, Paksy Timea, Janics Natasa) 34,480. Férfiak. K-1, vb.: Ronald Rauhe (német) 35,134, …6. Fehérvári Vince (magyar) 35,920. K-2, vb.: Egidijus Balciunas, Alvydas Duonela (litván) 32,401, …4. Fehérvári Vince, Hegedüs Róbert (magyar) 32,881. K-4, vb.: Szlovákia (Kuzel, Belovic, Liptak, Chorvat) és Spanyolország (Acuna, Gonzalez, Aizpurua, Munoz) 30,154-30,154, 3. Magyarország (Fehérvári Vince, Beé István, Horváth Gábor, Hegedüs Róbert) 30,374. C-1, vb.: Makszim Opaljev (orosz) 39,257, …10. Malomsoki Sándor (magyar). C-2, vb.: Ledi F. Balceiro, Ibrahim Rojas (kubai) 37.027, …5. Malomsoki Sándor, Vasali László (magyar) 37,900. C-4, vb.: Oroszország (Krugljakov, Ulegin, Kosztoglod, Opaljev) 33,650, …4. Magyarország (Malomsoki Sándor, Vasali László, Kolonics György, Iván Gábor) 34,790.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
