Pazar futballderbi Budafokon

Budafokon, a Promontor utcában egyszerűen muszáj nosztalgiázni, ha másért nem, hát azért, mert a klubház tablói egyszerűen kikényszerítik az emlékezést. A képeken a hetvenes évek első felének budafoki futballkedvencei: Kapitány úr, Tóth András úr, Nap úr, Dinnyés úr és a többiek. Hozzájuk csatlakozott később Tóth Kálmán úr, Jakab úr, Esterházy úr (szintén többek között); koruknak elismert futballistái ők. A sors iróniája, hogy akkor szó sem volt nagyra törő tervekről, míg most, amikor – fogalmazzunk finoman – más a világ, más a hangulat, egyértelmű követelmény a feljutás.

Malonyai Péter
2002. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Labdarúgás -

Három évet engedélyezett a kísérletezésre Schnepf József, a klub tulajdonosa, amikor elkezdte Budafokon. Azonnal bejelentette, hogy a harmadik év végére fel kell jutnia a csapatnak a másodosztályba. A mostani az a bizonyos harmadik szezon, a nyár elejére tehát produkálniuk kell a budafoki fiúknak.
Schnepf úr nem beszélt a levegőbe, minden körülményt megteremt ahhoz, hogy a játékosok egyről a kettőre jussanak. A mostani szezon előtt például igencsak alaposan körülnézett a játékospiacon, így került a csapathoz Szabó Viktor úr, Kozma úr, Süveges úr – valamennyien szerepeltek már a legmagasabb osztályban is. Tőlük, pontosabban tőlük is várja Schnepf úr, és várják a budafoki törzsdrukkerek, hogy kitörjön a szürkeségből a csapat.
A tulajdonos cége (Schnepf – Pack Kft.) természetesen egyik főtámogatója a budafoki futballnak (harsogja is a hangosbemondó meccs előtt és a szünetben, a többi segítővel együtt) s az is magától értetődő, hogy Schnepf úr, akárcsak a vállalkozásánál, itt is a kezében tartja az összes szálat. „Lehet, hogy nem jól csinálom, de azt tapasztaltam, másként nem működnek a dolgok” – mondja, de teljes joggal mondhatná azt is, hogy az rendelni a nótát, aki a zenészt fizeti. Citálhatja akárki az egyszemélyes vezetés hátrányát, ám jobbat még nem nagyon találtak ki a futballpálya környékén. Nincs annál rosszabb, mint amikor napi sérelmek miatt hol ehhez, hol ahhoz rohangálnak a játékosok, az edzők – a demokrácia jegyében. Meg aztán esetünkben a tényekhez hozzátartozik még, hogy Schnepf úr valóban megteremtette a budafoki profi futball minden feltételét, így például a tizenévesek is szervezett körülmények között dolgozhatnak.
Mindez persze csupán elméleti háttér a lényeghez képest: négy forduló után a Budafok hét ponttal állt az NB II Winner-csoportjának negyedik helyén, amikor szeptember első vasárnapján a tízpontos Pilisvörösvárt fogadta. Ha győz a csapat, beéri az éllovast – bizakodott mindenki, ám némi gondot jelentett a budafoki törzsdrukkereknek, hogy egy héttel korábban kedvenceik nem éppen lélekemelő játékkal kaptak ki Dorogon.
A kezdés előtt némi izgalom, Kiss Béla játékvezető lemondta a meccset („Sokat utazott, nagyon fáradt” – mondja egy jólértesült), igaz, a helyette fújó Drucskó szintén elismert NB I-es bíró. A meccsre vágyó vagy háromszáz ember elindul a pálya felé, amely szintén megér egy passzust. Ha létezik jól ápolt, szemet gyönyörködtető létesítmény a honi futballban, a budafoki mindenképpen az. Köszönhetően a körülményekért felelős Vízi úrnak (szabadrúgásaitól a klasszikus időkben rettegtek a kapusok), akiről azt mesélik, hogy minden meccs után nagytakarítást vezényel, még a szotyolahéjakat is fölszedeti, ami azért bizonyság az igényességre.
A nap süt, a fű csodaszép, azt várná az ember, hogy amint egymásnak eshetnek a csapatok, valami egészen pazar futballélmény kerekedik ki az egészből. A csalódás pillanata hamar eljön, olyan óvatosak a budafoki és a pilisvörösvári játékosok, mintha a Bajnokok Ligája döntő utolsó perceiben őriznék a döntetlent egy sikeres hosszabbítás jegyében. A nézőtér empatikus, csöndben figyeli mindenki a játékot, csak akkor támad némi moraj, amikor Bősze szögletei igencsak megzavarják az egyébként rendkívül fegyelmezett vörösvári védelmet. Tíz perc sem telik el, máris süvölt egy jótanács Gáspár edző felé („Állítsd be a Magót!”), majd amikor a mester a füle botját sem mozdítja, határozottabbá válik a hang („A Magót akarjuk!”). A most a kispadon ülő Magosi lehet a kedvenc, ám aztán elül az őt övező népszerűségi hullám, és az általánosításoké lesz a főszerep: „Mi ez? Ez csatárjáték?!” Senki sem mondta – ezt azért tegyék hozzá.
A szünet előtt hat perccel megélénkül a lelátó, egyre többen állnak fel, s indulnak útnak. „Nem mindegy, hanyadikként ér az ember a söntéspult elé, a szünet az NB II-ben sem tart tovább negyedóránál” – kapom a világos magyarázatot, amelyet az egyik drukker értelmezési szándékkal még megtold: „Föl kellett már állnunk, mert nagyon elfáradt a lábunk.” A legtöbben már csak menet közben látják, hogy Kozma szabadrúgását csatár és védő egyaránt elnézi a kapu előtt, a labda végül a kapufáról kerül vissza a mezőnybe.
Szünet után sem változik a forgatókönyv, továbbra is visszafogottak a felek, mintha csak az vezérelné a futballistákat, hogy ne hibázzanak. Senki sem kockáztat, senki sem vállalkozik, majd csak lesz valahogy, ez az alapelv. Az utolsó fél órára kettészakad a pálya (nagy úr a fáradtság), hol az egyik, hol a másik csapat támad, középpálya nincs, pontosabban üresen tátong, lehet, hogy ilyesmire a harmadosztályban nincs is szükség.
Negyedórával a vége előtt végre valóságos helyzethez jut a Budafok, Méhes úr azonban a kapusba lövi a labdát. „Ilyenkor szoktunk gólt kapni…” – morogja maga elé Schnepf úr, aki nem hiába első ember a klubnál, tud valamit, hiszen a nyolcvankettedik percben vezetést szerez az ellenfél. „Megmondtam” – így a tulajdonos, aki okkal bosszankodik azon, hogy hosszú, hosszú métereken át kísérte hátvédje a Balogh úrnak végül gólpasszt adó ellenfelet.
A sors a végén igazságot szolgáltat, öt perccel a lefújás előtt Szigeti úr lövése Molnár hátvédről bepattan a vörösvári kapuba, így egy-egy a vége, ami senkinek sem jó. Azaz, minden csak nézőpont kérdése. „Legalább nem kaptunk ki” – indul az öltözők felé Schnepf úr, akitől most nincs merszem megkérdezni, mit érez, hogy megint elúszott két pont. Minek bántani azt, akinek érezhetően a legfontosabb a siker, aki tényleg mindent megtesz érte.
Igaz, gólokat nem lő, de ezt nem is ő vállalta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.