A Moravetz-csapat mesterhatosa

A múlt hét végén Miskolcon rendezett országos cselgáncsbajnokság sikercsapata kétségkívül a Honvéd-Kipszer volt. A fővárosi klub sportolói a férfiak mezőnyében öt aranyérmet szereztek, s jutott számukra egy a nők versenyében is. A sikerek egyik kovácsa Moravetz Ferenc, aki az 1992-es barcelonai olimpián szövetségi kapitányként négy érmet szerzett a versenyzőivel. Az idén 65 éves mester élete egyik nagy élményeként élte meg a miskolci ob-t.

Róth Ferenc
2002. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-CSELGÁNCS-
Ha akarta, nosztalgiázhatott is a miskolci sportcsarnokban, mert huszonnégy évvel ezelőtt is e falak között ünnepelhetett…
– Eszembe is jutott az a verseny. Az akkori, az 1978-as ifjúsági és junior Eb-n szövetségi kapitányként ültem a tatami mellett, s akkor is jutott az érmekből.
– Az akkori Eb és a mostani országos bajnokság között történt egynéhány dolog az életében. Szép is, szomorú is.
– Az utóbbit hagyjuk, túltettem már magam a tüskéken, a sértéseken meg a fúrásokon. A leglényegesebb, hogy a Honvéd újra bebizonyította, hogy az ország első klubja. Olyan csapatmunka folyik a Tüzér utcában, amelyről az eredmények beszélnek a legszebben. Ez a legfontosabb.
– Amit mondott, akár ars poeticaként is fölfoghatjuk. Amikor kapitány volt, akkor is azt hangoztatta, hogy nem a duma kell, hanem a meló, csak az alapján ítélhető meg az egyén is, a sportág is.
– És, ugye, igazam volt. Az számít csak, hogy ki vív döntőt, ki kap aranyérmet, hová jut a szakosztály. A többi tényleg csak duma.
– Miskolcon hatszor emelhettek kalapot önnek…
– Így igaz, de lényeges, hogy nem csupán nekem. Amikor kapitány voltam, akkor is azt mondtam, hogy a győzelmekben benne vannak a klubedzők is. Még akkor is, ha néhányan félreértették – tán szándékosan is – a szavaimat. Most is az a véleményem, hogy egymagam mit sem érnék. Kellenek a szőnyegedzők, a segítők, de még a takarítónők is a sikerhez. A Honvédban a férfiaknál Toncs Péter dolgozik a versenyzőkkel, a lányoknál Csikesz Csaba a főnök. Az aranyakhoz ők is legalább annyit hozzátettek, mint én. Csapatmunka volt, kérem is, hogy csupa nagybetűvel írja le a segítőim nevét.
– A már említett barcelonai olimpia után kurtán-furcsán köszönt el a kapitányi széktől, de a jelenlegi mester, Nagy Ernő is az ön keze alatt lett előbb cselgáncsozó, majd a sportágban elmélyülő szakember. Akár azt is mondhatnánk, a keze munkája benne van az utóbbi néhány év szép eredményeiben.
– Azokra már legyen büszke Ernő. A Honvédnál mi annyit tehetünk s teszünk is, hogy minél jobb erőnlétben lévő dzsúdósokat adjunk neki egy-egy nemzetközi verseny előtt. Arra persze büszkék vagyunk, hogy a tizenegy versenyzőből álló olimpiai keretbe hatan a Honvédból érkeztek.
– Feltételezem, a 2004-es játékok előtt nem vonul vissza, s arra is fogadást lehetne kötni, hogy ott lesz majd az athéni tatami mellett.
– Ezt ma még nem tudom, azt viszont elvárom, hogy több honvédos is ott legyen Görögországban, s ha közülük egy a dobogóra is áll, akkor tökéletes lesz a boldogságom.
– Hadd idézzem önt: aki Magyarországon cselgáncsra adja a fejét, az vagy megszállott, vagy nem normális…
– Ilyen szép napok után, az olimpiához közeledve az utóbbit visszavonom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.