Borult a papírforma Európában

Ki gondolta volna, hogy a szerdai Eb-selejtezők után Nagy-Britannia és Írország kerül a figyelem középpontjába? Pedig az angol válogatott Macedónia elleni mérkőzése első ránézésre nem sok izgalmat tartogatott, a mindig lelkes walesiek meccse sem tűnt eget rázónak Olaszországgal szemben, és az írek sem gondolták, hogy Svájc nagy ellenállásra lesz képes, lévén csak döntetlent játszottak a hét végén Albániában.

Szabó Tamás
2002. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Borult minden. Anglia Southamptonban szégyenteljes produkciót nyújtott a macedónokkal szemben. David Seaman megint megkapta a maga potyáját, Sakiri szögletből csavart az angol kapus hálójába. A gól mesterhármassá bővítette Seaman bakijait, 1995-ben Nayim a félpályáról, az idei világbajnokságon Ronaldinho az oldalvonal közeléből, és most az ismeretlen macedón szögletből vette be a hálóját. Természetesen a 39 éves kapus megkapta a magáét, többek szerint ez volt a búcsúfellépése a válogatottban. Persze a társai sem lehetnek büszkék a teljesítményükre, a macedón csapat kétszer is vezetett az első félidőben, az angolok végig futottak az eredmény után. Végül 2-2-vel zárult a meccs. A döbbenetes kilencven perc ellenére az angolok kapitánya, Sven Göran Eriksson azt tartja, csapatának voltak jó pillanatai: ,,Természetesen csalódott vagyok, de volt, amikor remekelt a csapat. David Seaman nem veszítette el a helyét, továbbra is bízom benne, a gólnál hibázott, de jó szöglet volt.”
Eriksson hiába védi a csapatát, az angol sajtó ízekre szedte a válogatottat. A Daily Mirror szerint „az angol futball egyik legkínosabb estéjén nem volt vörösebb ember Seamannél”. Igaz is, a sajtó szerint ez Anglia legrosszabb selejtezőbeli eredménye 1983 óta, amikor a Wembleyben 0-0-ra végzett Görögországgal szemben.
Egy házzal odébb, Walesben eközben szintén nagyot alkottak, aminek Olaszország látta a kárát. A hazaiak szervezett, szokásosan lelkes játékának ezúttal eredménye is volt, 2-1-re nyertek az olaszok ellen. A walesi kapitány, az egykori remek csatár Mark Hughes szerint, a mostanihoz hasonló teljesítményt még soha nem láttak a cardiffi stadionban. Ryan Giggs, John Hartson és Craig Bellamy valóban fantasztikusat nyújtott, a másik oldalon viszont az olaszok megismételték a hét végi, Jugoszlávia elleni ötlettelen játékukat. A kapitányt, Giovanni Trapattonit már akkor meneszteni akarták, az újságírók a mostani meccs után sem mulasztották el megkérdezni, hogy mikor szeretne távozni. A kérdezők nem várt választ kaptak: ,,Most lemondani? Nem fogok. Miért maguk felgyújtanák magukat, ha nem sikerülne három cikkük?”
Mark Hughes eközben nem győzte fogadni a gratulációkat. A szenzációs siker után az egykori manchesteri szerény maradt, továbbra is úgy tartja, nem Wales a csoport favoritja. Mindenesetre két mérkőzés után hat ponttal áll a csapat.
Írországban, az olasz példához hasonlóan szintén megkérdezték a kapitányt, Mick McCarthyt, ugyan miért nem távozik? Az írek 2-1-re kikaptak odahaza a nem túl acélos Svájctól, két találkozó után pont nélkül állnak. Mick McCarthy kapitány másként reagált, mint Trapattoni: ,,Nem szeretnék lemondani, de ha ez a kérés megteszem. Egyébként, csalódott vagyok, nem úgy játszottunk, ahogy szerettem volna.”
Németország is kis híján pórul járt, Rudi Völler csapata csak egy szánalmas 2-1-es győzelemre volt képes a Feröer-szigetek ellen. Völler szerint együttese nem használta ki a helyzeteit, de azt is elismerte, hogy 2-1-nél a feröerieknek szintén akadtak lehetőségeik. Ha ő így látja, akkor tényleg majdnem úgy jártak, mint az angolok Macedóniával szemben.
***
Európa-bajnoki selejtezők, 1. csoport: Málta–Franciaország 0-4. Az állás: 1. Franciaország 9 pont/3 mérkőzés. 2. csoport: Norvégia–Bosznia-Hercegovina
2-0, Luxemburg–Románia 0-7. Az állás: 1. Norvégia 7/3. 3. csoport: Ausztria–Hollandia 0-3, Csehország–Fehéroroszország 2-0. 1. Hollandia 6/2 (6-0). 2. Csehország 6/2 (4-0). 3. Ausztria 6/3 (4-3). 4. csoport: Magyarország–San Marino 3-0. Az állás: 1. Magyarország 4/2 (4-1). 2. Lettország 4/2 (1-0). 5. csoport: Németország–Feröer-szigetek 2-1, Izland–Litvánia 3-0. Az állás: 1. Németország 6/2. 6. csoport: Görögország–Örményország 5-0, Észak-Írország–Ukrajna 0-0. Az állás: 1. Spanyolország 6/2. 7. csoport: Törökország–Liechtenstein 5-0, Anglia–Macedónia 2-2. Az állás: 1. Törökország 9/3. 8. csoport: Észtország–Belgium 0-1, Bulgária–Andorra 2-1. Az állás: 1. Bulgária 9/3. 9. csoport: Wales– Olaszország 2-1, Jugoszlávia–Finnország 2-0. Az állás: 1. Wales 6/2. 10. csoport: Írország–Svájc 1-2, Oroszország–Albánia 4-1. Az állás: 1. Svájc 7/3.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.