Januártól bírói négyes

Érdekes reformra készül a német profifutball: a tavaszi idény rajtjától kezdve a három helyett négy bíró irányítja majd a Bundesliga I. találkozóit. A kísérlet egyelőre csak egy idényre szól, és azt a célt szolgálja, hogy gátat vessen a pályákon egyre inkább elterjedő feszültségnek.

Stefan Lázár
2002. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Gerhard Mayer-Vorfelder, a szövetség elnöke szerint viszsza kell állítani a játékvezetők tekintélyét, el kell érni, hogy mindenki vita és indulatok nélkül elfogadja az általuk hozott döntéseket. „Elfogadhatatlan az a hajtóvadászat, amely az utóbbi időben a játékvezetők ellen folyik” – szögezte le a DFB első embere. Megfigyelők főként abban látják az érzelmek elszabadulásának az okát, hogy az edzők és a cserejátékosok soraiból fokozott mértékben szítják az ellenséges hangulatot. A legnagyobb nyomás mindig arra a partjelzőre nehezedik, aki az úgynevezett zárt zóna előtt látja el feladatát, rendszerint elsősorban ő kerül a támadások középpontjába. A FIFA-bírák sorába tartozó Herbert Fendel kijelentette: „Bízunk abban, hogy a negyedik játékvezető mindenekelőtt a kispadok közelében tartózkodó asszisztenst tehermentesíti, akinek figyelmét az indulatos megnyilvánulások magától értetődően elterelhetik eredeti feladatáról.”
A szövetség kísérlete nem más, mint a nemzetközi találkozók gyakorlatának átvétele, a FIFA és az UEFA által kiírt mecscseken ugyanis már természetes jelenség a négyfős bírócsoport bevetése. A német szövetséget mindeddig valószínűleg a jelentős anyagi terhek rettentették vissza attól, hogy hasonló módon járjon el. A kísérlet pluszkiadásai a számítások szerint ötszázezer euróra rúgnak majd, ehhez az összeghez jönnek még az utazási költségek. Egyelőre tisztázatlan, hogy ezt a terhet a szövetség vállalja-e magára, vagy igyekszik azt a klubok nyakába varrni.
A negyedik játékvezető bevetése prominens személyek támogatását élvezi, így Joseph „Sepp” Blatter FIFA-elnök, a 2006-os világbajnokság szervezőbizottságának elnöke, Franz Beckenbauer és a válogatottért felelős csapatfőnök, Rudi Völler bátorította erre a lépésre a DFB és a klubok elöljáróit. A döntést meghozó ülésen a Bayern München, a Leverkusen, a Hertha és a Schalke menedzserei vettek részt, a bírákat két FIFA-játékvezető képviselte.
Amíg a kísérlet bevezetéséről egyhangú volt a szavazás, addig az elektronikus segédeszközök bevezetéséről már megoszlottak a vélemények, olyannyira, hogy a bírák döntéseit továbbra sem fogják lassított felvételekkel ellenőrizni és korrigálni. Blatter azt a megoldást ajánlotta, amelyet Franciaországban próbáltak ki, ott a bíró és asszisztensei a kilencven perc során állandó telefon-összeköttetésben állnak.
Az ülésen egyébként ismételten elutasításra talált a hivatásos játékvezetők foglalkoztatásának gondolata, így továbbra is jól fizetett amatőrök sípolnak a Bundesligában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.