Eb-uszoda: külváros vagy Duna-part?

Kőér utca, műszaki egyetem vagy Latorca utca. A kormány döntésétől függ, hogy e három lehetséges helyszín közül hol épülhet fel a 2006-os úszó, műúszó, hosszútávúszó és műugró Európa-bajnokság otthonául szolgáló vadonatúj fővárosi uszoda. Az előzetes tanulmányokat a szakminisztérium (GYISM) sportügyekért felelős helyettes államtitkársága és a Sportfólió Kht. munkatársai készítik el. Szilvásy György közigazgatási államtitkár úgy tájékoztatta lapunkat: az összehasonlító megvalósíthatósági tanulmány január végére készül el. Az Európai Úszóliga (LEN) december 14-én döntött arról, hogy négy év múlva Budapest rendezheti meg a vizes sportágak jeles eseményét.

Kemenczky Zoltán
2003. 01. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-ÚSZÁS-
Noha Jánosi György sportminiszter a Kőér utcai Spartacus-sporttelepet nevezte a „legkézenfekvőbb megoldásnak” a 2006-os „vizes” Eb színhelyéül szolgáló, több mint hatezer férőhelyes sportuszoda helyszíneként, számos érv szól amellett, hogy a létesítményt sokkal célszerűbb lenne a város szívében, a Duna partján megépíteni.
A lapunknak név nélkül nyilatkozó szakértők szerint a Kőér utca mellett felsorakoztatott érvek közül (a terület állami tulajdonban van, közel a repülőtér, az uszoda mellett szállodát húznának fel) egyedül a tulajdonviszonyokra vonatkozó szempontnak van valódi súlya.
Sokan úgy gondolják, a reptér közelsége nem lehet szempont, hiszen a versenyzők szállása nem a reptéren lesz, hanem a városban. A Határ úti metróállomás közelében felépítendő új szállodáról pedig anynyit: az esemény rangjához és a házigazda szerepéhez az méltó, ha a vendégeknek nem a külvárosban ajánlanának szálláshelyet, hanem olyan helyeken, ahonnan Budapest szépségében gyönyörködhetnének, nem pedig a kezdődő periféria sivárságában.
Az, hogy a Kőér utcai sporttelep állami tulajdon, a Latorca utcával szemben nyilvánvaló előnyt jelent – jóllehet, az Európai Úszóligának leginkább ez a hely nyerte el a tetszését –, hiszen az utóbbi ingatlant vagy meg kellene vásárolnia az államnak, vagy el kellene cserélnie egy másikért. Az azonban tény, hogy a Margit-sziget északi csücskével szemközt, a pesti oldalon ugyancsak jó helyen volna az ország legmodernebb vizes komplexuma, hiszen közel van a Hajós Alfréd uszoda a szigeten, a budai oldalon pedig a Komjádi, és a város legelőkelőbb szállodái is karnyújtásnyira helyezkednek el.
Egyes vélemények szerint azonban az uszodának a Petőfi híd és a Lágymányosi híd között, a budai oldalon lévő, szintén állami tulajdonú műegyetemi területen kellene felépülnie. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen Detrekői Ákos rektor távollétében megkeresésünkkel tegnap nem tudtak érdemben foglalkozni. Információink szerint Detrekői december 19-én levelet írt Magyar Bálint oktatási miniszternek, amelyben javasolja, hogy az új uszoda az egyetemi területen épüljön fel, továbbá az előkészítéshez és a megvalósításhoz felajánlja az intézmény szakembereinek segítségét.
Az egyetemi központ az új komplexummal nem csupán a hazai oktatás, a tudományos munka, hanem az egyetemi és professzionális úszósport centruma, fejlődésének motorja is lehetne. Vélemények szerint egy, a műegyetemi területen hat-nyolcmilliárd forintból felépülő uszoda eszmei és anyagi értéke jóval túllépné a ráfordított pénzt, a megfelelő utóhasznosítás pedig minden szempontból biztosított volna.
A magyar úszósport további fejlődése és lehetőségei szempontjából sem mindegy, hogy a létesítmény a Kőér utcában kap helyet, vagy a másik két helyszín bármelyikén. Lapunk december 16-i számában a hazai szövetség (MÚSZ) elnöke, Gyárfás Tamás már arról beszélt: a 2006-os Eb után Magyarország rendezhetné meg a 2009-es világbajnokságot is, amely az olimpiák, a labdarúgó vb-k és Eb-k, valamint az atlétikai világbajnokságok mögött talán a legfontosabb sporteseménynek számít. Információink szerint a MÚSZ már jelezte a Nemzetközi Úszószövetségnek (FINA): pályázna az esemény rendezésére. A FINA a 2009-es vb színhelyéről két év múlva dönt. Lehetséges tehát, hogy az Eb-uszoda három évvel később a világbajnokság résztvevőit is fogadhatná.
Szilvásy György, a GYISM közigazgatási államtitkára lapunknak elmondta: a Magyar Úszószövetséggel közösen kialakított álláspont szerint a LEN pozitív döntése előtt a Kőér utca szerepelt elsődleges lehetőségként, a másik két helyszín azóta került a képbe.
„A javaslat kialakításánál a beruházás finanszírozása, a minél jobb utóhasznosítás és a szakmai szempontok a legfontosabbak. Azon fáradozunk, hogy megtaláljuk a legjobb megoldást” – mondta az államtitkár, aki hozzátette: a javaslatot a Pénzügyminisztériummal is egyeztetni kell, mielőtt az a kormány elé kerül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.