-ÚSZÁS-
Noha Jánosi György sportminiszter a Kőér utcai Spartacus-sporttelepet nevezte a „legkézenfekvőbb megoldásnak” a 2006-os „vizes” Eb színhelyéül szolgáló, több mint hatezer férőhelyes sportuszoda helyszíneként, számos érv szól amellett, hogy a létesítményt sokkal célszerűbb lenne a város szívében, a Duna partján megépíteni.
A lapunknak név nélkül nyilatkozó szakértők szerint a Kőér utca mellett felsorakoztatott érvek közül (a terület állami tulajdonban van, közel a repülőtér, az uszoda mellett szállodát húznának fel) egyedül a tulajdonviszonyokra vonatkozó szempontnak van valódi súlya.
Sokan úgy gondolják, a reptér közelsége nem lehet szempont, hiszen a versenyzők szállása nem a reptéren lesz, hanem a városban. A Határ úti metróállomás közelében felépítendő új szállodáról pedig anynyit: az esemény rangjához és a házigazda szerepéhez az méltó, ha a vendégeknek nem a külvárosban ajánlanának szálláshelyet, hanem olyan helyeken, ahonnan Budapest szépségében gyönyörködhetnének, nem pedig a kezdődő periféria sivárságában.
Az, hogy a Kőér utcai sporttelep állami tulajdon, a Latorca utcával szemben nyilvánvaló előnyt jelent – jóllehet, az Európai Úszóligának leginkább ez a hely nyerte el a tetszését –, hiszen az utóbbi ingatlant vagy meg kellene vásárolnia az államnak, vagy el kellene cserélnie egy másikért. Az azonban tény, hogy a Margit-sziget északi csücskével szemközt, a pesti oldalon ugyancsak jó helyen volna az ország legmodernebb vizes komplexuma, hiszen közel van a Hajós Alfréd uszoda a szigeten, a budai oldalon pedig a Komjádi, és a város legelőkelőbb szállodái is karnyújtásnyira helyezkednek el.
Egyes vélemények szerint azonban az uszodának a Petőfi híd és a Lágymányosi híd között, a budai oldalon lévő, szintén állami tulajdonú műegyetemi területen kellene felépülnie. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen Detrekői Ákos rektor távollétében megkeresésünkkel tegnap nem tudtak érdemben foglalkozni. Információink szerint Detrekői december 19-én levelet írt Magyar Bálint oktatási miniszternek, amelyben javasolja, hogy az új uszoda az egyetemi területen épüljön fel, továbbá az előkészítéshez és a megvalósításhoz felajánlja az intézmény szakembereinek segítségét.
Az egyetemi központ az új komplexummal nem csupán a hazai oktatás, a tudományos munka, hanem az egyetemi és professzionális úszósport centruma, fejlődésének motorja is lehetne. Vélemények szerint egy, a műegyetemi területen hat-nyolcmilliárd forintból felépülő uszoda eszmei és anyagi értéke jóval túllépné a ráfordított pénzt, a megfelelő utóhasznosítás pedig minden szempontból biztosított volna.
A magyar úszósport további fejlődése és lehetőségei szempontjából sem mindegy, hogy a létesítmény a Kőér utcában kap helyet, vagy a másik két helyszín bármelyikén. Lapunk december 16-i számában a hazai szövetség (MÚSZ) elnöke, Gyárfás Tamás már arról beszélt: a 2006-os Eb után Magyarország rendezhetné meg a 2009-es világbajnokságot is, amely az olimpiák, a labdarúgó vb-k és Eb-k, valamint az atlétikai világbajnokságok mögött talán a legfontosabb sporteseménynek számít. Információink szerint a MÚSZ már jelezte a Nemzetközi Úszószövetségnek (FINA): pályázna az esemény rendezésére. A FINA a 2009-es vb színhelyéről két év múlva dönt. Lehetséges tehát, hogy az Eb-uszoda három évvel később a világbajnokság résztvevőit is fogadhatná.
Szilvásy György, a GYISM közigazgatási államtitkára lapunknak elmondta: a Magyar Úszószövetséggel közösen kialakított álláspont szerint a LEN pozitív döntése előtt a Kőér utca szerepelt elsődleges lehetőségként, a másik két helyszín azóta került a képbe.
„A javaslat kialakításánál a beruházás finanszírozása, a minél jobb utóhasznosítás és a szakmai szempontok a legfontosabbak. Azon fáradozunk, hogy megtaláljuk a legjobb megoldást” – mondta az államtitkár, aki hozzátette: a javaslatot a Pénzügyminisztériummal is egyeztetni kell, mielőtt az a kormány elé kerül.
Már 1,2 millióan nézték meg, ahogyan Kocsis Máté helyreteszi Magyar Pétert a reptéri zápor kapcsán + videó
