Minek a hírnöke?

Sütõ-Nagy Zsolt
2003. 01. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kellett sokáig várni az esztendő első hazai szenzációira, hiszen akár Varga Zoltán győri felbukkanása, akár az egykori MLSZ-elnök, Kovács Attila kispesti menedzserkedése hallatán sokan felkapják a fejüket. Mindkét esetben váratlan a visszatérés, mert távoztakor Varga Zoltán maga jelentette ki, hogy többé nem kíván szerepet vállalni a magyar élvonalban, míg Kovács Attila az utóbbi időben látszólag elégedett volt részleges rehabilitálásával, MLSZ-elnökségi tagságával.
Hogy mit várnak Győrben szakmai igazgatóként Vargától, az teljes rejtély, lévén a csapat nem szerepel rosszul, közepes játékosállománnyal is a felsőházi tagságért küzd, s a vezetőedző, Tamási Zsolt látszólag nem szorul szakmai segítségre.
Kovács Attila feltűnése ennél is érthetetlenebb. A MLSZ-elnöki székből hatalmi szóval eltávolított vezető ugyanis saját pénzzel, tulajdonosként nem kíván beszállni a Kispestbe, ezt éppen az érintettek jelentették be, menedzserként pedig homályos, mit is segíthet. Talán elterelni a figyelmet a rossz döntésekről? Mert abból van bőven. Arról hallani, hogy a nyáron kurtán-furcsán eltávolított edző, Détári Lajos visszatérését egyengeti.
Az biztos, hogy Kispesten nagy a baj, ha nem sikerül megszüntetni a fejetlenséget, akkor a Vasast egy újabb nagy múltú csapat követheti a másodosztályba. Afelől azonban kétségeim vannak, hogy éppen Kovács személye lenne garancia a megbékélésre, az összefogásra, ugyanis a sportvezető eddigi tevékenysége rendre feszültséget szült, mivel a kompromisszumkeresés távol áll tőle, de minden helyzetben képes olajat önteni a tűzre. Elképzelései nagyon is vitathatók. A korábbi tizenhat csapatos élvonalat álmodja vissza, s ettől a nézőszám emelkedését várja, miközben azzal már mindenki tisztában van itthon, hogy egyszerűen nincs háromszáz profinak nevezhető magyar futballista, s az ezzel járó költségeket sem bírja el a bajnokság. Ha nem így lenne, akkor a Debrecen sem úszta volna meg a másodosztályt. Pillanatnyilag legfeljebb a szabályok elvtelen fellazítása esetén, a felelőtlen gazdálkodás térhódításával tudna ennyi klub benevezni a legmagasabb osztályba. Egyszerűen nincs annyi pénz a magyar futballban, amelyből megfelelő színvonalon tizenhat csapat fenntartható lenne. A létszámnövelés legfeljebb a középszerűség terjedését segíthetné, ám erre már régóta nem vevő a hazai szurkolótábor.
Sajátos szerepe van Kovácsnak a magyar futballban. Nekem Szerb Antal gondolatait juttatja eszembe, aki Ady Endréről írta: legnagyobb érdeme, hogy felszámolta a petőfieskedő költői nyelvezetet, ám az újat már Babits és Kosztolányi építette fel. Hogy Kovács Attilának hasonló érdemei lesznek-e, az majd évtizedek múlva derülhet csak ki, remélhetőleg a Magyar Labdarúgó-szövetség korábbi áldatlan állapotát már nem lehet újra előidézni, azt maga Kovács Attila verte szét.
Most ideje lenne építeni, s hogy képes-e rá, az Kispesten már tavasszal kiderülhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.