És még csak érik a csapat!

Kevesen hittek abban a férfi kézilabda-világbajnokság előtt, hogy a nemzetközi élmezőnybe visszatérő válogatott képes az igazán nagy célok elérésére is, ám a vb-n tökéletesen összekovácsolódott a csapat, s a hatodik helynek köszönhetően másfél évig nyugodtan készülhet a 2004-es athéni olimpiára.

Sütõ-Nagy Zsolt
2003. 02. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-KÉZILABDA-
Többször is szó esett róla még az indulás előtt, hogy balszerencse-sorozat sújtja az együttest, elvégre sérülés, illetve baleset miatt két kulcsjátékos, a honosított Diaz Ivo és Mezey Richárd kivált a válogatottból. Skaliczki László szövetségi kapitány ha nem is kesergett, ám óvatosan fogalmazott az esélyekről, hiszen a sorsolás szeszélye folytán a legerősebb csoportba került a magyar csapat. Hogy mennyire erősbe, az éppen a helyszínen derült ki. Jellemző az erőviszonyokra, hogy a C csoport négy továbbjutója az első hat között végzett – Horvátország világbajnok, Franciaország bronzérmes lett –, s ha öt juthatott volna tovább, talán még Argentína is a nyolc között zár.
– Természetesen kellett a szerencse a továbbjutáshoz, de éppen a későbbi eredményekkel bizonyítottuk be, hogy nem érdemtelenül kerültünk a középdöntőbe – összegzett Skaliczki László. – Büszke vagyok a játékosokra. Folyamatosan javuló formát mutattak, az éles helyzetekben mindig akadt valaki, aki képes volt továbblendíteni a szekeret. Nagyon örülök, hogy már most nyugodtan elkezdhetünk építkezni az athéni olimpiára. Talán könynyebb is volt most, a vb-n kiharcolni a részvétel jogát, hiszen azért még olyan jegyzett együtteseknek is meg kell harcolniuk, mint a svéd, a jugoszláv, a dán, a portugál vagy az Eb-házigazda szlovén csapat, ráadásul ebből az ötösből csak egy lehet majd ott Athénban.
A siker – ahogy a kapitány is fogalmazott – alapvetően nem egy-egy kiemelkedő teljesítménynek köszönhetően született meg, inkább a csapat harcosságának, elszántságának az eredménye. Ez akkor is igaz, ha a vb gólkirálya 64 találattal Pérez Carlos lett, és alig maradt el tőle az 54 gólig jutó Nagy László. Kettejük eredményessége döntően meghatározta a csapat szereplését, ám nem szabad megfeledkezni a többiekről sem.
A kapuban Szathmári János a szlovének ellen szerzett döntő érdemeket a nyolc közé jutásban, míg a jugoszlávok elleni helyosztón Fazekas Nándor védett parádésan. Talán a szélsők maradtak leginkább adósak a gólokkal, akik közül Bendó és Pásztor szokatlanul gyakran hibázott az indítások végén. Az irányító Buday ugyan láthatólag visszafogottan játszott, ám egy-egy időszakban, elsősorban amikor az átlövőkre jobban figyelt az ellenfél, bátran vállalkozott betörésekre. A gyengélkedő Lendvay pedig éppen a jugoszlávok elleni hosszabbításban villant meg többször is, szinte egymaga eldöntve a helyosztót.
Valamennyi játékosnak volt kiemelkedően eredményes periódusa a vb-n, ami azért is okot adhat a bizakodásra, mert Skaliczki László korábban nem győzte hangsúlyozni: legalább két esztendőt kell a keretnek együtt dolgoznia ahhoz, hogy igazán sikeres legyen. Most van idő, így másfél év múlva, az olimpián még a mostani hatodik helynél is előrébb végezhet a csapat. Ami azt jelenti, hogy jövőre Athénban már az éremszerzés is valós cél lehet.
A vb végeredménye: 1. Horvátország, 2. Németország, 3. Franciaország, 4. Spanyolország, 5. Oroszország, 6. MAGYARORSZÁG, 7. Izland, 8. Jugoszlávia, 9. Dánia, 10. Lengyelország, 11. Szlovénia, 12. Portugália, 13. Svédország, 14. Tunézia, 15. Egyiptom, 16. Katar, 17. Argentína, 18. Algéria, 19. Szaúd-Arábia, 20. Kuvait, 21. Ausztrália, 22. Brazília, 23. Marokkó, 24. Grönland.
A 2004-es athéni olimpián az első hét helyezett vehet részt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.