Szegényes lesz a gála

Az Enternet-kupa nemzetközi fedett pályás viadal költségvetésénél csak a helyszíne lesz szerényebb, a húsz országból érkező versenyzők az öreg Olimpiai Csarnokban küzdenek szombaton délután. A viadal viszont jól szolgálhatja majd a magyar atléták világbajnoki felkészülését.

Salánki Miklós
2003. 02. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-ATLÉTIKA-
Inkább siralmas, mint nevetséges, hogy 2003 elején a hagyományos budapesti fedett pályás versenyt egy edzőcsarnokban kell megrendezni. Pedig a szervezők egy évvel ezelőtt még úgy tervezték, hogy ez a viadal lesz a főpróbája a jövő évi világbajnokságnak a Budapest Arénában. Az új csarnok építése azonban késett, a Magyar Atlétikai Szövetség vezetői viszont nem akarták, hogy az évtizedek óta tartó hagyomány megszakadjon, így a fedett pályás versenyt a Budapest Sportcsarnok leégése után negyedik alkalommal az Olimpiai Csarnokban rendezik meg.
Babinyecz József menedzser a tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy az öt-hat milliós rendezési költséghez képest a hét versenyszámban erős nemzetközi mezőny vetélkedhet. A gála legerősebb versenyszáma a férfi távolugrás lesz, amelyen a tavalyi fedett pályás Európa-bajnokság első két helyezettje, a spanyol Fernandez és Lamela s az ifjúsági világbajnok szlovén Cankar küzdelme kiemelkedő eredményt is hozhat. Kár, hogy éppen ebben a versenyszámban nincs hazai nemzetközi szintű versenyző. Női távolugrásban viszont van, az Eb-bronzérmes Vaszi Tünde felkészülését ugyan sérülés akadályozta, de csúcstartónk szombaton elkezdi a versenyzést.
– Még nem vagyok százszázalékos állapotban – magyarázta Vaszi Tünde –, de a fedett pályás idény rövid, ezért nem várhatok tovább. Szeretnék indulni a márciusi világbajnokságon, amely előtt a gálán, az országos bajnokságon és a bécsi válogatott viadalon fogok rajthoz állni. Remélem, ezen a három versenyen összeáll a technikám, és a legjobbak között végzek a vb-n.
Az Enternet-kupa szombaton fél háromkor kezdődik, a hét nemzetközi versenyszám mellett a Nemzeti Atlétikai Program keretében ötven iskola kétszáz diákja fog versenyezni.
***
A pénz hatott. Az atlétika jelenlegi királynője, a háromszoros olimpiai bajnok Marion Jones tavaly decemberben szakított edzőjével, Trevor Grahammel. Már ez is meglepő volt, mert az edző és a tanítvány sikeres együttműködését aranyérmek bizonyították. Az viszont még nagyobb meglepetést okozott, hogy Jones párjával, a 100 méteren világcsúcstartó Tim Montgomeryvel azt a Charlie Francist választotta mesterének, aki 1988-ban a szöuli olimpián doppingbotrányba keveredett kanadai Ben Johnson edzője volt, s akit Kanadában örökre eltiltottak az edzősködéstől. Francis ismét reflektorfénybe került, és a sorozatos vádak után a hét elején beismerte, hogy hibázott, amikor szteroidokkal tömte egykori tanítványait. Jones edzőválasztása ellen a Golden League-viadalok szervezői bojkottot hirdettek, és a nemzetközi szövetség vezetői is megpróbálták jobb belátásra bírni a futónőt. Jones azonban hajthatatlan volt, egészen addig, amíg fő szponzora, a Nike sportszergyártó cég bejelentette: ha nem szakít a fekete múltú edzővel, akkor felbontják a szerződését, amely szerint évente 800 ezer dollárt kap. Az ötszörös világbajnokra ez az érv hatott, és két hónap után elhagyta Charlie Francist.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.