-ATLÉTIKA-
Inkább siralmas, mint nevetséges, hogy 2003 elején a hagyományos budapesti fedett pályás versenyt egy edzőcsarnokban kell megrendezni. Pedig a szervezők egy évvel ezelőtt még úgy tervezték, hogy ez a viadal lesz a főpróbája a jövő évi világbajnokságnak a Budapest Arénában. Az új csarnok építése azonban késett, a Magyar Atlétikai Szövetség vezetői viszont nem akarták, hogy az évtizedek óta tartó hagyomány megszakadjon, így a fedett pályás versenyt a Budapest Sportcsarnok leégése után negyedik alkalommal az Olimpiai Csarnokban rendezik meg.
Babinyecz József menedzser a tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy az öt-hat milliós rendezési költséghez képest a hét versenyszámban erős nemzetközi mezőny vetélkedhet. A gála legerősebb versenyszáma a férfi távolugrás lesz, amelyen a tavalyi fedett pályás Európa-bajnokság első két helyezettje, a spanyol Fernandez és Lamela s az ifjúsági világbajnok szlovén Cankar küzdelme kiemelkedő eredményt is hozhat. Kár, hogy éppen ebben a versenyszámban nincs hazai nemzetközi szintű versenyző. Női távolugrásban viszont van, az Eb-bronzérmes Vaszi Tünde felkészülését ugyan sérülés akadályozta, de csúcstartónk szombaton elkezdi a versenyzést.
– Még nem vagyok százszázalékos állapotban – magyarázta Vaszi Tünde –, de a fedett pályás idény rövid, ezért nem várhatok tovább. Szeretnék indulni a márciusi világbajnokságon, amely előtt a gálán, az országos bajnokságon és a bécsi válogatott viadalon fogok rajthoz állni. Remélem, ezen a három versenyen összeáll a technikám, és a legjobbak között végzek a vb-n.
Az Enternet-kupa szombaton fél háromkor kezdődik, a hét nemzetközi versenyszám mellett a Nemzeti Atlétikai Program keretében ötven iskola kétszáz diákja fog versenyezni.
***
A pénz hatott. Az atlétika jelenlegi királynője, a háromszoros olimpiai bajnok Marion Jones tavaly decemberben szakított edzőjével, Trevor Grahammel. Már ez is meglepő volt, mert az edző és a tanítvány sikeres együttműködését aranyérmek bizonyították. Az viszont még nagyobb meglepetést okozott, hogy Jones párjával, a 100 méteren világcsúcstartó Tim Montgomeryvel azt a Charlie Francist választotta mesterének, aki 1988-ban a szöuli olimpián doppingbotrányba keveredett kanadai Ben Johnson edzője volt, s akit Kanadában örökre eltiltottak az edzősködéstől. Francis ismét reflektorfénybe került, és a sorozatos vádak után a hét elején beismerte, hogy hibázott, amikor szteroidokkal tömte egykori tanítványait. Jones edzőválasztása ellen a Golden League-viadalok szervezői bojkottot hirdettek, és a nemzetközi szövetség vezetői is megpróbálták jobb belátásra bírni a futónőt. Jones azonban hajthatatlan volt, egészen addig, amíg fő szponzora, a Nike sportszergyártó cég bejelentette: ha nem szakít a fekete múltú edzővel, akkor felbontják a szerződését, amely szerint évente 800 ezer dollárt kap. Az ötszörös világbajnokra ez az érv hatott, és két hónap után elhagyta Charlie Francist.
Egy templomot is súlyos kár ért a viharban
