A drótszamár legendáriuma

KERÉKPÁR

Kő András
2003. 06. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Sportmúzeum új szerzeményeiből nyílik ma kiállítás az intézmény Dózsa György úti helyiségeiben. Az alkalmat az szolgáltatta, hogy a hazai kerékpársport egyik legismertebb alakjának, Borbély Tibornak a hagyatéka halála után a Sportmúzeum tulajdonába került. Az egykori versenyző, edző, sportvezető és szakíró rendkívül gazdag gyűjteménye a bicikli reneszánsza idején kitüntető figyelmet kaphat.

Telefon a Millenárisra: – Kérem, adjanak felvilágosítást, ki nyerte az 1958-as amatőr világbajnokságot! – Egy pillanat – mondja a mindenben ügybuzgó társadalmi munkás –, itt edz a válogatott, várjon egy kicsit, megkérdezem.
Lebattyog a pályára, s odakiált Borbély Tibornak: – Tibi bácsi, ki nyerte az 1958-as világbajnokságot? – Mibe? – szól vissza az edző. – Jaj, mibe? – mondja az öreg, s indul vissza a telefonhoz.
Attól kezdve így hívták: Mibe bácsi.

Plakátok bűvöletében

Emlékek. Egy anekdota, egy plakát, egy fénykép. Az emlékeket addig őrzik, amíg meg nem halnak, a tárgyakat életük végéig simogatják a gyűjtők. S aztán, amikor évek múlva kiállítják az összegyűjtött tárgyakat, hirtelen visszakapják fényüket, méltóságukat. Így változnak az idővel. S mi elmerengünk azon, mire is szolgálhattak. Lelkesítettek, élni segítettek? A sarokban egy légkondicionáló készülék fújja a terembe a levegőt. Felfrissül az agy, s a fantázia megérzi a csöndet, halkan rátelepszik a tárgyakra.

Egy plakát. Éppen százéves. „1903. évi augusztus hó 20-án (Szt. István napján) bajnoki kerékpárversenyeket rendez a Budapesti Versenypálya Szövetség VII. ker. Csömöri úti (millenáris) versenypályáján. Helyárak: Tribünjegy 2 kor. Sportjegy tribünre 1 kor. II-ik állóhely 40 fillér. Villamos közlekedés (zuglói kocsi) – Két fedett tribün – Vendéglő”

Egy másik plakát – a mából. A plakáton a reneszánszát élő drótszamár. A kormány ökörszarvíve mögött szőke nő lila trikóban, kék farmernadrágban, könnyű kalappal a fején, kalapra tolt nagykeretes szemüveggel; kezében üdítőital, szájában zöld szívószál.
A piros jelzőlámpánál nézzük egymást.
A gyerekek köröket rajzoltak enyhén kidudorodó mellbimbói köré. A plakáton ez olvasható: „A természet ajándéka.”
Szeretném odaírni, amikor senki nem lát: „A nő?”
Egy harmadik (ismét régi) plakát. „Kerékpáros világbajnokság Budapesten a Millenáris pályán. [Istenem, ilyen is volt valaha ebben a városban?] 1928. évi augusztus hó 15., 18., 19 és 20-án. A Magyar Kerékpáros Szövetség Amerika, Ausztrália és Európa összes nemzeteinek és a világ legjobb versenyzőinek részvételével.” Ennek éppen hetvenöt esztendeje.

Cigaretta a frontra

Jut eszembe: a Magyar Kerékpáros Szövetség a kerékpáros-társadalom hálájának és szeretetének kifejezéseképpen összesen százhúszezer darab cigarettát küldött az orosz harctéren küzdő kerékpáros-alakulatoknak. A cigaretták külön erre a célra készültek, hüvelyükön ezzel a felirattal: „A vitéz kerékpáros honvédeknek – A Magyar Kerékpáros Szövetség.” Ennek a kezdeményezésnek élénk visszhangja támadt az országban.
Mindez éppen ötven esztendeje.
Még amikor a világ fölé háborús hírek borulnak, akkor is megesik velünk, hogy a földön összepiszkolt képeslapot lelünk, s azon egy-egy „szíves üdvözletet” vagy „legőszintébb jó kívánságot”. Borbély Tibor levelezése egy külön vitrinben. Jókívánságok, üdvözletek 1940-ből, 1945-ből. Vajon mit jelentettek akkor neki?
A National Geographic egyik száma arról ír, hogy egy amerikai kerékpárklub tagjai Massachussets államban a hétvégeken rendszeres túrákat tesznek XIX. századi magas kerékpárokon (a kiállításon egy ilyen darab is látható) egyik városból a másikba. Fényképeket is mellékel a képes folyóirat a lelkes kis csapatról.
Elnézem őket, amint a hátukat mutatják a fotóriporternek, és arra gondolok: lám, az egyik ember átkerekezik a múlt századba, a másik pedig két nap között is nehezen találja meg az összekötő hidat.

„Belépőjegy a Millenáris Sporttelepen tartandó Munkára Harcra Kész sportmozgalom megnyitó ünnepélyére. [A] Belépőjegy ára: 1 Ft.” Egy másik világ. A látóhatár beszűkül a magányos lófráló előtt. A vágyak elpárolognak, nem úgy, mint egy holmi, ami elfeledve is megmarad talizmánnak.

Megyerdi elveszett ujja

És megint az emlékek. Megyerdi remekül tartva magát ötödiknek fordul a stadionba. Leszorítják. A salakról felfutok a fűre – gondolja –, s majd vissza a salakra. De a domború betonperem útját állja. V alakba behajlik a kerék, Megyerdi átesik a kerékpár nyakán, rá a hüvelykujjára. Reccs, kiugrik a nagyujj, és bemászik az ujjatlan kesztyű alá.
Edző, vezető, köztük Borbély Tibor is fogja a fejét. Koloncsák, a gyúró kap észbe leghamarabb, s rohan a tartalék biciklivel.

– Jaj, Pista bácsi, az ujjam! – nyüszít Megyerdi, s mutatja a kezét.

– Atyaúristen, Tónikám! – szörnyülködik az öreg. – Nem baj, majd megkeresem.
És sebtében matat, kotor a földön. Megyerdi tizedik.
Egy kiállítás. Emlékek, tárgyak tárháza. A negyvenéves Sportmúzeum egy kicsiny darabja időben, térben. A Hajós-, Kabos-, Mező- és Pobuda-hagyaték mellett Szabó Lajos igazgató úr újabb büszkesége.
„A kerékpározás a fél élet – mondták a bicikli rajongói a XIX. század elején –; a másik fele a jó egészségből áll, no meg egy pár millióból.”
Változott valami az új évezred elején?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.