Barcelona: a világcsúcsok világbajnoksága

-VIZES SPORTOK- Átütő sikert hozott a tizedik úszó-, műúszó-, műugró-, hosszútávúszó- és vízilabda-világbajnokság Barcelonában. A magyar küldöttség a vízilabdázók révén egy arany-, az úszók jóvoltából négy ezüst- és egy bronzérmet szerzett.

Kemenczky Zoltán
2003. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Százötvenhét ország 2017 sportolója vetélkedett egymással a katalán fővárosban, s szállította a jobbnál jobb eredményeket. A játékok öt helyszínén tizenhat nap alatt több mint 205 ezer érdeklődő fordult meg (a jegyek 75 százaléka kelt el), ami majdnem a duplája a 2001-es fukuokai világbajnokságon regisztrált nézőszámnak. Az eseményt hozzávetőlegesen 645 millióan kísérték figyelemmel a televízió, a rádió és a multimédiás eszközök segítségével (a helyszínről több mint 1700 újságíró tudósított).
A sportolókat, az őket kísérő küldöttségeket, a szervezőket, az önkénteseket, a biztonságiakat és a tudósítókat nézve majdnem tízezren dolgoztak, láttak el hivatalos szerepet a vb-n nap mint nap.
A világbajnokság sportszakmai színvonala felülmúlt minden várakozást, ami elsősorban az úszásnak köszönhető. A Palau Sant Jordiban az AstralPool nevű cég által rekordidő alatt felépített mobil medencében 13 új világcsúcs született (plusz egy beállítás).
Az úszóversenyek legnagyobb csillaga egy 18 éves baltimore-i fiatalember, Michael Phelps volt. Az amerikai versenyző három aranyérmet szerzett (200 m pillangó, 200, 400 m vegyes), és ötször döntötte meg a fennálló világcsúcsot. Phelps egyszer harapott bele a citromba, de akkor nagyot: a 100 pillangó döntőjében honfitársa, Ian Crocker legyőzte, méghozzá úgy, hogy mindketten megjavították Phelps előző napi világrekordját. Ez volt egyébként az a versenyszám, amelyben valójában négyszer dőlt meg a rekord: előbb az ukrán Szergyinov, majd Phelps, újra Phelps, végül pedig Crocker tette meg minden korábbinál gyorsabban a távot.
Szintén három aranyérmet nyert a fukuokai vb első számú csillaga, az ausztrál Ian Thorpe (200, 400 m gyors, 4´200-as gyorsváltó), az amerikai Aaron Peirsol (100, 200 m hát, 4´100-as vegyes váltó) és az orosz Alekszandr Popov (50, 100 m gyors, 4´100-as gyorsváltó) – igaz, a váltóban szerzett győzelmek ilyenkor némileg torzítják az értékelést. A 32. évében járó, négyszeres olimpiai, hatszoros világ- és 12-szeres Európa-bajnok úszó Popov volt egyébként a vb legnagyobb szeretettel körülvett sportolója. Két-két aranyérmet nyert a férfiaknál a japán Kitadzsima Koszuke, az ausztrál Grant Hackett és az amerikai Ian Crocker. A hölgyeknél a német Hannah Stockbauernek (400, 800 és 1500 m gyors) és a kínai Luo Csüe-jüannak sikerült háromszor a dobogó tetejére állnia (50, 100 m mell, 4´100-as gyorsváltó), két-két aranyat szerzett az ukrán Jana Klocskova, az amerikai Jenny Thompson, a német Hannah Stockbauer, a holland Inge de Bruijn és az amerikai Lindsay Benko (csak váltóban). A spanyolok egyetlen aranyérmét a moszkvai születésű, honosított Nyina Zsivanyevszkaja szerezte 50 m háton.
És most nézzük a magyar úszókat. Risztov Éva három ezüstérmet szerzett (200 pillangó, 400 gyors, 400 vegyes), ami nagyszerű teljesítmény a Bp. Spartacus rövid pályás Európa-bajnokától. Ezzel együtt sokan úgy gondolják, hogy az áhított aranyérem érdekében Risztovnak a jövőben legalább egy számot fel kellene majd áldoznia a négy közül, amelyben indult.
Risztovtól a korábbi eredményei alapján mindenki várta az érmeket, Cseh László 400 vegyesen szerzett ezüstje és új Európa-csúcsa (4:10,79 perc) azonban óriási meglepetés volt. Szintén örömteli volt Flaskay Mihály harmadik helye 50 mellen, az olimpiára viszont már százon kell felkészülnie, ugyanis a sprinttáv nem ötkarikás szám.
Barcelonában gazdagabbak lettünk egy Risztov Évával és egy Cseh Lászlóval, „elveszítettünk” azonban egy Kovács Ágnest. Az olimpiai, kétszeres világ- és hétszeres Európa-bajnok világklaszszis címvédőként nem került a döntőbe 200 mellen, ugyanígy járt százon, 200 vegyesen azonban hatodik tudott lenni. Mint elmondta, elképzelhető, hogy az athéni olimpián már inkább a vegyes úszásra koncentrál majd, ami pluszmotivációt jelent neki.
A magyar úszósport egyik legnagyobb ígéretének tartott Gyurta Dániel 200 mellen nem lett döntős, a selejtezőben azonban egy másodpercet javított egyéni legjobbján, és 14 évesen már 2:13,63-nál jár. A többiek teljesítményének értékelésétől helyszűke miatt ezúttal kénytelenek vagyunk eltekinteni.
Összességében egyébként ez volt a harmadik olyan világbajnokság, amelyen magyar úszó nem állt a dobogó tetején.
***
Harminc év után a csúcson
Az egyetlen magyar aranyérmet a férfi vízilabda-válogatott szerezte Barcelonában. Kemény Dénes csapatát a csoportmérkőzéseken, valamint a nyolcad- és a negyeddöntőben a szerencse is segítette a könnyed előrehaladásban, a négy között az akaraterő hozta meg a sikert, a döntőben viszont rég várt parádés játékkal győzte le az olaszokat 11-9-re a társaság. A férfiak ezzel a két Eb-aranyérem (1997, 1999), a Világkupa-győzelem (1999) és az olimpiai aranyérem (2000) után az egyetlen hiányzó címet is megszerezték. Magyarország 1973, azaz haminc év után lett ismét világbajnok, ezzel csatlakozott a két vb-aranyéremmel rendelkező országok – Olaszország, Spanyolország, Jugoszlávia (Szerbia– Montenegró), Oroszország – táborához. Világbajnokként a magyar válogatott természetesen automatikus résztvevője a jövő évi athéni olimpiának.
A címvédő spanyol válogatott csak 5. lett, miután a nyolc között simán kikapott a szerb–montenegrói csapattól. A negatív meglepetést az Eb-ezüstérmes horvátok szolgáltatták a kilencedik helyükkel. A vb legjobb meccse a magyar– olasz döntő volt, míg a legvitatottabb az olasz–szerb elődöntő, amely után kirívóan sportszerűtlen viselkedésért a szerb Sapicsot kilenc, Szavicsot hat hónapra tiltották el.
A női torna győztese az Egyesült Államok csapata lett, amely – bármily meglepő – első világversenyét nyerte meg. Az olasz válogatott két Eb-aranyérem és egy világbajnoki cím után ezúttal a második helyen végzett. Magyarország két év után először nem került dobogóra; a 2001-es Eb-siker, vb-ezüst, valamint a tavalyi Világkupa-győzelem után most az ötödik helyen végzett Faragó Tamás szövetségi kapitány csapata, amely a négy közé jutásért az orosz együttes ellen bukott el 8-6 arányban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.