Békés edzőváltás világbajnokság előtt

A két évvel ezelőtti világbajnokságon tízpróbában negyedik helyezést elérő Zsivótzky Attila a másfél hét múlva kezdődő párizsi világbajnokságon nem tartozik az esélyesek közé, mert a huszonhat éves atléta fejlődését sérülések gátolták. Világbajnoki felkészülése sem volt zavartalan, sőt júliusban váratlanul szakított edzőjével, Fejes Zoltánnal. Azóta az édesapja, Zsivótzky Gyula irányítja az edzéseit.

Salánki Miklós
2003. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánkban az évszázad atlétájának megválasztott kalapácsvető olimpiai bajnok Zsivótzky Gyula fia, Attila a legnehezebb versenyszámot választotta: a tízpróbát. Az 1996-ban junior világbajnok atléta kemény, kitartó munkával a nemzetközi élmezőnybe került, azonban sérülései miatt a dobogóra még nem sikerült felállnia felnőttvilágversenyen. Éppen ezért a Debreceni AC versenyzője esetében a „Hogy van?” nem csupán udvariassági kérdés.
– Köszönöm, jól – válaszolta Zsivótzky Attila. – Jelenleg semmi bajom sincs. A múlt heti bajnokságon két számban indultam, rúddal négyszázhatvanig jutottam, kétszáz méteren pedig 22,93 másodpercet futottam. Az utóbbi lehetett volna jobb is… Persze majd Párizsban kell jól futni.
A hazai atlétikában nincsenek szenzációk, de azért a meglepőnél jelentősebb esemény, hogy a versenyidény közepén a többpróbázó csúcstartó miért fordított hátat edzőjének Fejes Zoltánnak, aki 1995 óta irányította felkészülését, s akinek a vezetésével ifjúsági világbajnok, majd felnőtt világbajnoki helyezett lett.
– Nem szívesen beszélek erről, mert még nagyon új a történet. Nyolc év után békességben váltam el Zoli bácsitól. A miértről nem akarok beszélni. De az édesapámmal együtt úgy láttuk, hogy ezt a kényszerű váltást a jövő érdekében meg kell tenni. A világbajnokságig apu irányítja az edzéseimet. Utána lesz időm átgondolni, hogy kivel készülök fel az olimpiára.
Zsivótzky Gyula sem szívesen beszélt az edzőváltásról, de a magyar atlétika élő legendája elmondta, hogy miért határoztak így.
– Az eredmények önmagukért beszélnek. Attila 2000-ig folyamatosan fejlődött, akkor érte el 8554 pontos országos csúcsát. Azóta viszont megállt a fejlődésben, az eredményei nem javultak. Sőt az idén mély hullámvölgybe került. Ezért úgy ítéltem meg, hogy váltani kell, s a világbajnokságig vállaltam a felkészítését. A célunk az, hogy Párizsban teljesítse az olimpiai A szintet, amely után nyugodtan készülhet majd új edzőjével Athénra.
A magyar atlétikában rendhagyó, hogy idény közben a versenyző edzőt vált, ráadásul a legtapasztaltabb, legeredményesebb hazai szakembernek fordít hátat. Zsivótzky Gyula okfejtését folytatva: az eredmények vagy igazolják, vagy cáfolják a döntésüket.
***
KESERÉDES VAKÁCIÓ. A halk szavú Fejes Zoltán a magyar atlétika egyik legnagyobb edzője. A 75 éves szakember 1952-ben a Tatabányai Bányászban kezdte edzői pályafutását, 1973-tól a válogatott vezetőedzője, 1980-tól az ugrószakág vezetője volt. Sok eredményes tanítványa közül Bruzsenyák Ilona 1974-ben a római Európa-bajnokságon aranyérmet nyert távolugrásban, a tízpróbázó Szabó Dezső Európa-bajnoki ezüstérmes lett, Zsivótzky Attila pedig ifjúsági világbajnok. Nyugdíjasként is mindig elfoglalt volt, dolgozott a magyar atlétikáért. Fél évszázad múltával az idei az első szabad, de valószínűleg nem boldog nyara…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.