Nem az engem egykor oktató sok-sok tudós professzor, mint inkább a kérdés szerteágazó volta tehet arról, hogy képtelen vagyok hitelt érdemlően meghatározni, mikor szabad egy ország, mindenesetre újabb szemponttal lettem gazdagabb Roman Abramovics jóvoltából. A Chelsea-t megvásárló orosz olajmágnás ugyanis egy interjúban határozottan szögezte le, hogy Oroszország azért nem szabad, mert az emberek nincsenek hozzászokva ahhoz, hogy mindenki a saját belátása szerint költi el a pénzét.
Abramovics persze okkal ítélkezett. Jurij Luzskov moszkvai polgármester szerint ugyanis kifejezetten hazafiatlan tett volt az angol futballklub megvétele. Elsősorban azért, mert az orosz sportra is ráférne a támogatás. A polgármester persze nem véletlenül támadta 36 esztendős honfitársát: egyrészt ő is nagy futballrajongó hírében áll, másrészt mert a jelek arra mutatnak, hogy most megteheti. A bennfentesek szerint ugyanis a Putyin elnök köreihez tartozó (vagy tartozott) Abramovics helyzete igencsak megromlott, a moszkvai lapok szerint a főügyészség hamarosan kiterjeszti gazdasági bűncselekményeket kutató vizsgálatait egyik cégére, a Sibneftre.
Véletlenek persze nincsenek. Abramovics akkortájt állapodott meg a Chelsea megvételéről, amikor Moszkvában a gazdasági elit fölvetette: ha nem szüntetik meg a cégeik elleni eljárásokat, kivonják tőkéjüket az orosz gazdaságból. Az egybeesés persze lehet véletlen is, az viszont tény, hogy Abramovics már eddig sem két fillért áldozott a Chelsea-ra. Vételárként 220 millió dollárt, játékosvásárlásra (eddig) 95 milliót költött, s hogy teljes legyen a kép, ide- tartozik, hogy a West Sussex-i erdők között épülő villája négymillióba kerül majd. Ez eddig 319 millió dollár, és ez még csak befektetés, az alap ahhoz, hogy megvesse a lábát az angol futballpiacon. Nyilván költenie kell majd arra is, mégpedig nem keveset, hogy a Chelsea-nél olajozottan menjenek a dolgok, ne küzdjön napi gondokkal a klub (nem fog, ez meggyőződésem).
E sorok írásakor 1 dollár 229,96 forintot ér, szerint a ferencvárosi futballklub az utóbbi időben, a Várszegi Gábor irányította Fotex távozási szándéka miatt sokat emlegetett 2,4 milliárdos vételára 10,5 millió dollárra tehető. Abramovics tehát harmincszor többet áldozott eddig a futballra, mint a mi rekordunk. Ezt csupán az arányok érzékeltetése miatt említem meg, mint ahogy arra is csak futólag utalok, hogy Oroszország területe csaknem száznyolcvannégyszer nagyobb Magyarországénál.
Verstappen és Toto Wolff titkos találkozója – miattuk rúghatták ki Hornert?
