A belgák elleni fiaskó sokkal fájóbb

Az ukránok elleni győzelmet követően szombati és vasárnapi mérkőzését egyaránt elveszítette a magyar női válogatott a görögországi Európa-bajnokságon, így kevés esélye maradt arra, hogy bejusson a legjobb nyolc közé. A Rátgéber László által irányított csapat Belgiumtól 72-67-re, Spanyolországtól 71-59-re kapott ki.

Amler Zoltán
2003. 09. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felrobbant egy petárda a csarnokban, de ez sem ébresztette fel az oroszokat, akik meglepő vereséget szenvedtek a szlovákoktól a mieink csoportjában. Szombaton délután pedig maga Rátgéber László került „vulkán közeli” állapotba. Nem véletlenül. Nyerhető, mit nyerhető, könnyen nyerhető partit veszített csapata a semmi extrát nem nyújtó belgák ellen – a maximalizmusáról is híres szakember füstölgött is rendesen. „Nagyon keserű vagyok, ez tragikus. Ha sikerült volna begyűjteni a két pontot, páholyban érezhetnénk magunkat, készülhetnénk a negyeddöntőre, ám most tíz százalék esélyt látok arra, hogy továbbjutunk a csoportból” – így a szakvezető. Az ukránok ellen is akadozott a gépezet, ám a végjátékban helyén volt a szívük a magyar hölgyeknek (Seres mindent eldöntő triplája a felejthetetlen élmények közé verekedte be magát), nem úgy, mint a következő vetélytárssal szemben. Belgium egyértelműen klasszisára, a palánk alatt tündöklő Anna Wautersre építette játékát (termelt is rendesen az Euroliga-győztes óriás), mindazonáltal sikerét annak köszönheti, hogy a legfontosabb pillanatokban a többiek is megrázták magukat. Például Deyaert, akinek az utolsó negyed kezdetén még nulla pont állt a neve mellett, lefújáskor pedig tíz…
„Kulcsembereinknek, Károlyinak és Eördöghnek sem ment, ez sorsdöntőnek bizonyult” – elmélkedett a kapitány, aki ekkor még nem is tudta, hogy csőstül jön a baj. A szegény embert az ág is húzza kitételt hivatott erősíteni az orvostól érkező hír: válogatottunk csapatkapitánya, Károlyi Andrea rosszul lett az öltőzőben, szegycsonttörés gyanújával kórházba kellett szállítani. Öröm az ürömben, a 28 éves kosarasról készült röntgenfelvételek nem mutattak törésre vagy repedésre utaló jeleket – mindenesetre így redukálódott az említett tíz százalék nyolcra.
A mester nem adta fel a végső győzelemre is esélyesnek tartott spanyolok elleni csatát. Játékosairól úgy próbálta levenni a terhet, hogy eközben „láthatatlanul” tüzelte őket. Iványiék ennek megfelelően módfelett elszántan vetették bele magukat a vasárnap esti mérkőzésbe, amely előtt az is táplálhatta reményeiket, hogy nemegyszer borult a képzeletbeli papírforma az amaliadai és a pirgoszi parketten. Elég csak a szerbek hőstettét megemlíteni: azok után, hogy a nyitó fordulóban „alsóházi” rangadót veszítettek a lengyelekkel szemben, a Pécsett is megfordult Grubin vezérletével letörölték a mosolyt a kissé nagyképűen játszó, amúgy Európa egyik legjobbjának számító franciák szájáról.
Neki is estek a mieink ellenfelüknek – köztük Károlyi, aki vállalni tudta a szereplést –, kellemes meglepetést okozva, ötpontos előnnyel mehettek az első kétperces pihenőre. A spanyolok azonban gyorsan észbe kaptak, a nagyszünetre megfordították a derbi állását, rájöttek, nagyobb erőbedobásra van szükségük a magyar válogatott ellen. Csapatunk ugyanis ezúttal legjobb teljesítményét nyújtotta, ment, hajtott, végre pontosabban is dobott, így partiban volt riválisával.
Mégis veszített…
A végén újra jelentkeztek azok a hibák, amelyek a megelőző két találkozón jellemezték válogatottunkat, ráadásul a bírák is jobban tisztelték a spanyolokat, így kezdhettünk lemondani a továbbjutásról. Persze, ehhez a belgákat kellett volna legyőzni.
A mai szünnap után kedden az oroszok ellen lép pályára csapatunk. A lányoknak szerdán a szlovákokat is felül kellene múlniuk a továbbjutás érdekében. Maradjunk annyiban, nem nőtt a Rátgéber által említett esélyindexünk.
***
29. női Európa-bajnokság, Görögország. B csoport. Péntek: Szlovákia– Oroszország 80-72. Szombat: Belgium–Magyarország 72-67 (22-21, 13-16, 17-14, 20-16). Belga pontszerzők: Wauters 21, Wambe 12/3, Deyaert 10/6, van Malderen 10, de Roose 9/3, de Mondt 5, Charlier 5/3. Magyarország: Iványi 8/3, Eördögh 6, Károlyi 5/3, Seres 4/3 Cserny 16. Csere: Csákány 16, Keller 6, Papp 4, Vajda 2, Englert, Horváth Zs. Szövetségi kapitány: Rátgéber László. Spanyolország–Szlovákia 71-47, Oroszország–Ukrajna 74-53. Vasárnap: Oroszország– Belgium 76-56. Spanyolország–Magyarország 71-59 (16-21, 17-7, 16-18, 22-13). Spanyol pontdobók: Valdemoro 29, Cebrian 10, Martínez 7, Pascua 6, Ferragut 6, Gárcia 6, Pons 4, Fernández 3. Magyarország: Iványi 9/3, Eördögh 4, Károlyi 7, Cserny 10, Keller 8. Cs: Csákány 6, Seres 8/6, Vajda, Papp, Englert, Kajdacsi 3, Horváth Zs. 4. Az Ukrajna–Szlovákia mérkőzés lapzárta után ért véget. Az állás: 1. Spanyolország 6 pont, 2. Oroszország 5, 3. Magyarország 4 (183-199), 4. Belgium 4 (190-220), 5. Szlovákia 3 (2 mérkőzés), 6. Ukrajna 2 (2 ). A csoport. Péntek: Lengyelország–Szerbia-Montenegró 70-60. Szombat: Szerbia-Montenegró– Franciaország 70-68, Görögország–Lengyelország 49-66, Csehország–Izrael 104-67. Vasárnap: Csehország–Szerbia-Montenegró 80-68, Görögország–Izrael 78-59. A Franciaország–Lengyelország mérkőzés lapzárta után ért véget..

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.