Rendkívüli lelet a Lednica-tóból
Nyugat-Közép-Lengyelországban, a Lednica-tó mélyéről különleges, emberi arcot ábrázoló faragott gerenda került elő. A dendrokronológiai vizsgálatok szerint a tölgyfát, amelyből a gerenda készült, Kr. u. 960 és 975 között vágták ki. Ez az időszak különösen korai a figurális díszítések történetében, az emberi arcok faragása ugyanis ebben a korszakban rendkívül ritkának számított.

A tárgy egy 1,34 méter hosszú tölgyfa gerenda, amelynek egyik végébe arcot véstek. A kb. 13,5 x 10 cm-es dombormű elnagyolt, nem nevezhető kiérlelt szobornak, a homlok fölött mélyen ívelt barázdával, alul pedig lekerekített formával zárul, így ovális megjelenést kölcsönöz az arcnak.
Az Ostrów Lednicki-i bástyák öröksége
A faragott gerenda a Piast-dinasztia Ostrów Lednicki-i erődítményének védőbástyáihoz tartozott. A tó partján négy évvel ezelőtt kerültek elő az erőd megmunkált faelemei, miután egy különösen száraz nyár drasztikusan lecsökkentette a vízszintet. Az azt követő években a régészek feltárták a tó fenekén megőrződött, 10. századi erődmaradványokat.

A most kiemelt gerenda egyike volt annak a négy kampónak, amelyek a földtöltés nyomása ellen tartották össze a bástyákat. Különlegességét az adja, hogy ez az egyetlen darab, amelyet faragott arccal díszítettek – bár az erőd fái annyira megsérültek, hogy nem zárható ki, hogy korábban több hasonló díszítés is létezett.
Konzerválás és kiállítás
A faelemet jelenleg konzerválják és stabilizálják, hogy a tóból való kiemelése után ne száradjon ki és ne károsodjon. A tervek szerint a restaurálás 2026 második felére fejeződik be, ezt követően a tárgy pedig a lednicai Első Piast-dinasztia Múzeumában lesz megtekinthető.

Ez a különleges lelet nemcsak technikai kivitelezésével, hanem történelmi jelentőségével is kiemelkedik: egy ritka példája a kora középkori Lengyelország szimbolikus világának és védelmi építészetének.
További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak.