Arculcsapás

Malonyai Péter
2003. 09. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barátságtalan gesztusnak minősítette Szieben ligaigazgató a Magyar Televízió kuratóriumának döntését, mely szerint nem ér meg esztendőnként 450 millió forintot negyvenkét magyar első osztályú futballmeccs közvetítése. Magyarán újra kiderült, hogy az, amit fordulóról fordulóra produkál a honi elit, egyszerűen nem piacképes. A lényeg itt keresendő, ugyanakkor kétségtelen, hogy a gesztus barátságtalan, a nemleges válasz mindig és mindenhol az.
Szieben doktor a hazai sport egésze elleni támadásnak tartja az elutasítást, a megfogalmazás sokat elárul a magyar futballban szorgoskodók mentalitásáról. Eddig ugyanis mindig azt szajkózták a bennfentesek, hogy a futball más, mint a többi sportág, ezért megkülönböztetett bánásmódot, köznapian szólva különleges előjogokat érdemel (nem mellékesen: eddig meg is kapta). Most viszont, amikor ég a ház, máris egy nagy család a magyar sport.
A ligaigazgatónak abban igaza van, hogy a közszolgálatiság jegyében a televízió feladata – idézem – „a sportág csúcseseményeinek közvetítése”, csak az nem érthető, hogy jön ide ez a tétel? A magyar futballbajnokikat ugyanis még egzisztenciálisan érintettek sem nevezhetik csúcseseménynek, ezernyi bizonyítékkal szolgálhatnék rá, de legyen elég a perdöntő: jó néhány meccset láttam az utóbbi esztendőkben. És ha már a kötelességek kerültek szóba, én azt tarto(tta)m fölháborítónak, hogy a futballban érdekelt üzletemberek addig kavartak jobbra és balra, míg válogatott meccsek nem kerültek képernyőre. Mert ugyan a nívó ugyanaz, de mégiscsak a nemzeti tizenegyről van szó, ha úgy tetszik, az ország képviseletéről.
A múlt hét végén a közszolgálati televízió egyenesben közvetített a kajakosok és kenusok pazar világbajnoki szerepléséről. Aki leült a tévé elé, kilenc magyar aranyéremnek örülhetett, s a hátrébb végzettek között is kiemelkedő, erejüket megfeszítve küzdő klasszisokat láthatott. Olyan jól felkészített, testben és lélekben edzett ifjakat, akik valóban – ismétlem: valóban – alkalmasak arra, hogy népszerűsítsék a sportot.
Az igazit, ezt is hangsúlyoznom kell.
A futballközvetítések (nyilván átmeneti) elmaradása miatt aligha hiszem, hogy arcul csapva érzik magukat a kajakosok és a kenusok, de a sort folytathatom a vízilabdázókkal, a dobóatlétákkal, a kézilabdázókkal, az öttusázókkal, és ezzel még nem teljes a lista. Mindenesetre a fölsoroltak az utóbbi esztendőkben jóval kevesebbszer szerepeltek a televízióban, mint a futballisták, pedig, ha a sport valódi értékei mentén haladunk, összehasonlíthatatlanul többet érnek, mint az eddig hetente látott futballisták.
És most nem csupán az eredményeikre gondolok.
Ha a futball tényleg üzlet, badarság megsértődni, ha a vevő valódi értékekre vágyik a pénzéért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.