Nemrég még azért panaszkodhatott az aktuális szövetségi kapitány, hogy gyakorlatilag csak félévente látja a válogatottat, hiszen a késő őszi hazai tornán kívül csupán a világbajnokság szerepelt a programban. Akkoriban hiába igyekeztek újabb mérkőzéseket szervezni a szövetség vezetői, a magyar együttes nem volt kapós. Az Eurotour-sorozat beindulásával, no meg az eredményesség növekedésével párhuzamosan azonban minden megváltozott, s az idén már több mint húsz mérkőzést vívhat a magyar csapat. Ráadásul, milyen ellenfelekkel!
Néhány hete már a kanadai válogatott magyarországi fellépése is óriási szenzációnak számított, ám arra, hogy a 2003-as világbajnok mellett ebben az idényben a 2002-es vb-aranyérmes is ellátogat hozzánk, kevesen gondoltak. A szlovák együttes eredetileg Dániában szerepelt volna novemberben, ám a skandinávok lemondták a meghívást, így felkészülési lehetőség nélkül maradtak a szlovákok, s ezért megkeresték a magyar szövetség vezetőit, hogy szívesen részt vennének a mi tornánkon.
Az ő fellépésük persze alaposan felborítja a programot, sőt a Négy Nemzet Torna megszűnését, illetve felfüggesztését jelentené, hiszen hat csapat részvételével rendezhetnék meg az eseményt. A tervek szerint a hat csapatot két csoportra osztják, az egyikben Szlovákia, Hollandia és Magyarország szerepelne, míg a másikban Fehéroroszország, Ukrajna, valamint Horvátország, s a csoportmérkőzések után az azonos helyen végzők mérkőznek egymás ellen a helyosztókon.
Az is jelentős változás, hogy az idén már nemcsak vidéken lehet tornát rendezni, hanem Budapesten is, s a szervezők élnek a lehetőséggel, a rangos viadalt a káposztásmegyeri AstraZeneca-csarnokban tarthatják meg, ahonnan a televízió is megfelelő körülmények mellett közvetíthet. Az így egy nappal hosszabb torna november 6-tól 9-ig tartana, s a költsége 1,5–2 millió forinttal nő.
Studniczky Ferenc, a szövetség elnöke elmondta: roppant megtisztelő a szlovákok érdeklődése, s egyúttal a magyar jégkorong elismerése is, hiszen olyan tornára kerülhet sor, amelyen több A csoportos ország vesz részt. Szlovákia mellett Fehéroroszország is a világ élmezőnyéhez tartozik. A terhek növekedése remélhetően nem jelent majd komoly problémát, hiszen várhatóan nagyobb lesz az érdeklődés, s talán a szponzorok figyelmét is jobban fel tudjuk kelteni. Mindez együtt a sportágnak jelentős lendületet adhat.
A két ország eddig négy alkalommal játszott egymással, s bár az 1941-es debütáláson a magyar együttes nyert 6-0-ra, azóta nem sok sikerélményben lehetett részünk. Miután Csehszlovákia szétválása után a csehek számítottak jogutódnak, a szlovákok elölről indulhattak a szamárlétrán, így 1994-ben a C csoportos világbajnokságon kerültünk velük össze. A 10-0-s eredmény kellően érzékelteti fölényüket, s mivel ezt megelőzően két barátságos mérkőzést is rendeztek – 15-1 és 11-2 –, amennyiben most tíz gólnál kevesebbel úszná meg az együttes a végét, már mindenképpen fejlődésről beszélhetnénk.
Bár a világbajnok csapat gerince az észak-amerikai bajnokságban (NHL) szerepel, s ezért aligha jöhetnek el Budapestre, így sem lesz hiány a klasszisokból, hiszen a szlovák válogatott európai légiósai is kiemelkedő tudású hokisok.
Titokzatos középkori arc bukkant fel egy tóban
