Kabajeva négy aranyat nyert

-TORNA- A ritmikus gimnasztika világbajnokság pénteki versenynapja után a magyar válogatott vezetői óvtak, mondván, lepontozták a lányokat. A 11. helyen végzett csapat ezek után csak reménykedhet a szabadkártyában s az olimpiai részvételben. Szombaton és vasárnap orosz nap volt az arénában, ők nyerték az aranyakat.

MTI
2003. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénteken este, lapzárta után is volt izgalom a ritmikus gimnasztika világbajnokságon a Budapest Sportarénában, bár számunkra nem a szőnyegen, hanem a zöld asztal mellett. A magyar válogatott vezetői ugyanis óvtak, mert szerintük a Polner, Horváth, Mórocz, Farkas, Weninger, Maros összeállítású kéziszercsapat 5 szalag előadására kereken 20, a 3 karikás-2 labdásra pedig 20,250 pontot kapott (30 a maximálisan adható), ami messze elmarad a gyakorlatok minőségétől, színvonalától. Pedig a lányok tudásuk legjavát nyújtották, szinte tökéletes volt a bemutatójuk. Előbbi szeren végül a tizedik, a másikon a tizenharmadik helyen zártak, így nem kerültek a vasárnapi nyolcas fináléba.
A történetnek ezzel még csak a szőnyegen volt vége, mert a magyar szakvezetés megóvta a két gyakorlatra kapott pontszámokat, azzal az indoklással, hogy több tizedet jogtalanul vontak le. A nemzetközi szövetség azonnal összeült, és videóról még egyszer kielemezte az előadásokat, de a bírók ekkor is úgy vélték – nem hibáztak… Így maradt a 11. helyezés és a szomorú, de feltétlenül jogtalan búcsú az olimpiai álmoktól. A szakág és a lányok ezek után legfeljebb csak a két fennmaradó szabadkártyában bízhatnak.
De az ügy – joggal – nem akart lekerülni a napirendről. A Magyar Tornaszövetség közleményéből kiderült, hogy a vezetőség bízik abban, és mindent elkövet, hogy az együttes kéziszercsapat megkapja a nemzetközi szövetségtől az egyik olimpiai szabadkártyát. Csak az egyikről lehet szó, mert a másik egészen biztosan az amerikai földrészt képviselő, végül kilencedikként záró Brazíliáé lesz.
– Méltánytalanság ért minket – mondta rendkívüli sajtótájékoztatón Szabó András, a szövetség elnöke. – Sajnos, a sportdiplomáciánk is éppen csak elégséges…
Forgács Róbert főtitkár elmondta, hogy a magyar szövetség arra tartott igényt, hogy derüljön ki: a csapatunk nem érdemtelenül bízik az olimpiai kvótában. „Sajnálattal kellett azonban megállapítanunk, hogy nem élvezzük a házigazdáknak járó kedvező bánásmódot.”
Gyerőné Fritsch Zsuzsa, a ritmikusgimnasztika-szövetség szakmai alelnöke annyira el volt keseredve, hogy alig bírta visszatartani a könynyeit. „Nehéz lesz ezek után azoknak a lányoknak a szemébe nézni, akik a tudásuk legjavát nyújtották, s most a pontozók pillanatok alatt intézték el őket. Több mint érdekes az is, hogy az éppen előttünk záró braziloknak és lengyeleknek volt pontozójuk, nekünk pedig nem…”
Nem sokkal előtte az elnök éppen a magyar sportdiplomácia elégtelenségéről beszélt...
Bruno Grandi, a FIG olasz elnöke elmondta, megérti a magyarok csalódottságát, azonban hozzátette azt is, hogy „a szabadkártya kiharcolása nagyon nehéz”. Különösen úgy, hogy azonnal megjegyezte: „a visszanézett egyik magyar gyakorlat négy tizedponttal kevesebbet érne valójában… Ettől függetlenül azt szeretném, ha mindenki számára megfelelően zárulna le az ügy, bár tudom, erre kevés az esély”.
Természetesen mindenki arra volt kíváncsi, hogy milyen szempontok alapján dönti el a FIG végrehajtó bizottsága a szabadkártyák sorsát. Íme: ha a görögök nem kerültek volna a nyolc közé (nyolcadikok lettek…), akkor rendezőként az egyik hely az övék lenne. Mivel a nyolc között csak két földrész, Európa és Ázsia csapatai végeztek, ezért, hogy legalább három kontinens képviselje magát Athénban, a legjobb nem eurázsiai együttes, a brazil biztosan kap kvótát. Vagyis a fennmaradó helyért megy a harc, mégpedig a magyarok és az őket éppen megelőző, a 10. helyen végzett lengyelek között.
A sportdiplomáciai viharok után, szombaton este kiderült, hogy Kabajeva nyerte az egyéni összetett versenyt. Az orosz lánynak ez volt a negyedik elsősége. Az ukrán Beszszonova, aki az orosz hölgy mellett magasan kiemelkedett a mezőnyből, lett a második. A vasárnapi együttes kéziszercsapat-versenyben az oroszoknak jutott az arany.
***
ARANYAK, EZÜSTÖK, BRONZOK. Egyéni összetett. Világbajnok: Alina Kabajeva (orosz) 106,475 pont, 2. Besszonova (ukrán) 106,150, 3. Csascsina (Oroszország) 105,775. Együttes kéziszercsapat. Összetett világbajnok: Oroszország 50,325, 2. Bulgária 50,175, 3. Fehéroroszország 46,450… 11. Magyarország 40,250. Kéziszercsapatok. Öt szalag. Világbajnok: 1. Oroszország, 25,200, 2. Bulgária, 24,950 3. Olaszország 23,550. Három karika-két labda. Világbajnok: Oroszország 25,275, 2. Bulgária 25,200, 3. Olaszország 24,700.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.