Nem sok sikerélményben lehetett részünk ezen a napon az előcsatározásoknak helyet adó Pabexpóban. A Havanna előkelő részében található kiállítási csarnokban, amely leginkább egy hangárhoz hasonlít, még a 16 közé sem jutott szerdán magyar vívó. A havannai viszonyok egyébként jelentősen eltérnek az otthon megszokottól, s kezdetben fel sem tűnt, hogy ez lenne az előkelő negyed. Kis, lapos tetős, hazai mércével mérve balatoni víkendházakkal épült be a negyed, s csak a döntők helyszínére utazva vettük észre, mekkora különbségek vannak. A kátyúktól hemzsegő utakon – ezek után Budapesten viszszafogottan morgolódom majd a Thököly úton – szinte lépésben járnak a kocsik az igazi nyomornegyedeken keresztül. A fából összetákolt kalyibákból azonban a nyomorúságos körülmények ellenére is mosolygós emberek tekintenek ki.
A mosoly egyébként Kuba alapvető jellemzője. Itt mindenki vidám, mindegy, hogy őslakos vagy turista, omladozó belvárosi házban lakik vagy a helyi villanegyedben. Mert szocializmus ide vagy oda, láthatóan óriási különbségek vannak: az utakon az ötvenes évek amerikai autómatuzsálemei és a középkorú Ladák, Moszkvicsok mellett feltűntek már a legújabb típusok is. A kivételezettek Toyotával, Opellel, Volvóval járnak, de egy légterű Voyagerrel is lehet találkozni. Az árak pedig szeszélyesek. Ugyanazért az útért kettő, öt, de néha tíz dollárt kell fizetni a taxisnak. Ami viszont egyelőre standard, az a közbiztonság. Miután a veszélyesebbnek tűnő óvárosi sikátorokban is ötven- méterenként sétál egy rendőr, a turista különleges szafarin érezheti magát.
De térjünk vissza a kiesnek nem nevezhető Pabexpóba – bár szerdán nem túl sokat mosolyoghattunk. Mindhárom férfi tőröző a 64-es főtábla első körében búcsúzott, s mindez azért is boszszantó, mert valamennyien verhetőnek tűnő ellenféltől kaptak ki. Az előző napokban ugyanis legalább négy vívónk hivatkozhatott arra, hogy csupán az aznapi legjobb, a világbajnok állította meg. Így járt Kulcsár Krisztián, Mohamed Aida, Ferjancsik Domonkos és Mincza Ildikó is. A nagyobb tudás, a jobb forma, az ügyesebb taktika előtt meghajolni pedig nem szégyen, még akkor sem, ha adott esetben hazánkfia is lehetne világbajnok.
A férfi tőrözők teljesítményét csak hajszállal múlták felül a női kardozók, akik közül hárman ugyancsak az első fordulóban búcsúztak, s csupán Varga Dóra kezdett győztesen. Sokáig ő sem menetelt, egy kínai versenyző megállította.
A tipikusan európai sportág már régen túllépett a hagyományos földrajzi kereteken, s ha egy-egy amerikai férfi vagy női kardozó, netán japán tőröző lepi meg, nem is igazi meglepetés. A kínai vagy koreai vívókról nem is érdemes külön szót ejteni, hiszen minden fegyvernemben képesek megszorítani a legjobbakat, s a fanatizmusuk miatt pedig kifejezetten tartanak tőlük.
A csütörtöki naptól kicsit nekünk is tartani kellett. A női tőrözők ugyan csapatban nem kvalifikálhatják magukat az olimpiára – így a világbajnokságon is más szemmel nézik a versenyüket –, de a férfi párbajtőrben ez a legcélszerűbb út. Miután a magyar együttes a vb előtt hetedik volt a világranglistán, ráfért a jó eredmény, legalább a négy közé jutás. Ez már csak azért is elvárható volt, mert az étvággyal az egyéni versenyek után nem lehetett baj, de a korán búcsúzók igencsak sikeréhesek maradhattak.
Magyar idő szerint az esti órákban eldőlt, hogy a női tőrcsapat, miután 45:37-re kikapott a románoktól, csak az ötödik helyért vívhat. A férfi párbajtőrcsapat a legjobb 16 között szenvedett 42:32 arányú vereséget Svédországtól.
Eredmények
Férfi tőr: 1. Joppich (német), 2. Vanni (olasz), 3. Guyart (francia) és Cassara (olasz), … 37. Juhász, … 42. Marsi, 43. Juhász, … 73. Vizler. Női kard: 1. Mihai (román), 2. Tan (kínai), 3. Socha (lengyel) és Marzocca (olasz), … 32. Varga, … 34. Csaba, … 46. Nagy A., … 53. Nagy O.
Minden idők legcukibb rádióüzenete, a világbajnok nem bírt a könnyeivel + videó
