Brazília gyengélkedve is az élen

Nem a futballválogatottakról szólt a 2003-as esztendő, mert csupán egyetlen világversenyt rendeztek, a Konföderációs Kupát, de sajnos az sem a játék miatt maradt emlékezetes. Európa emellett az Eb-selejtezőkre figyelt, novemberben kialakult a portugáliai kontinensviadal mezőnye.

Szabó Tamás
2004. 01. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Ráadásul a Konföderációs Kupa megítélése korántsem pozitív. Michel Platini szerint se presztízse, se jövője, tavaly is csupán az érvényben lévő szerződések miatt rendezte meg Franciaország. A világsztárok is így álltak hozzá, legtöbbjük lemondta szereplését. Talán ezért, talán másért, de Brazília csúnyán leégett, nem jutott tovább csoportjából, Kamerun és Törökország is megelőzte. A másik négyesből a házigazda franciák, valamint Kolumbia ment tovább.
A brazilok kieséséről sokáig beszéltek, még az elődöntők előtt is főképp róluk értekeztek, de aztán gyorsan elfelejtették őket és gyakorlatilag a futballt is. A Kolumbia–Kamerun mérkőzés 73. percében tragédia történt, Marc Vivien Foé összeesett a félpályánál és a gondos orvosi segítség ellenére 45 perccel később elhunyt. Mint az kiderült, halálát vénafalszakadás okozta. A tragédiát követően Sepp Blatter, a FIFA elnöke azonnal bejelentette, hogy a tornának folytatódnia kell, habár a döntőbe jutott franciák is úgy gondolták, így semmi értelme az egésznek. Végül mégis befejezték, a fináléban Henry aranygóljával a házigazdák 1-0-ra verték Kamerunt. A Konföderációs Kupa idei történetét legjobban egy kívülálló foglalta össze. „Mi szükség egy olyan versenyre, amelyre senki sem kíváncsi? – kérdezte a döntő után az angol Rio Ferdinand, aki ott sem volt a viadalon. – Jó lenne, ha mindenki tudná: ha jó teljesítményt várnak el a sztároktól, akkor időt kell adni nekik a feltöltődésre. Mert ha nem pihenhetnek, akkor egyre több olyan eset lesz, mint szegény Marc-Viviené, aki huszonnyolc évet élt.”
Európa a nyári átigazolásokat követően az Eb-selejtezőkre figyelt. A csoportküzdelmeket követően három válogatott korai kiesése jelentett meglepetést, Románia, Belgium és Írország még a pótselejtezőt sem csípte el. Emellett az olyan futballnagyhatalmak, mint Franciaország, Olaszország, Németország, Anglia és Csehország, első helyen lépett tovább. Pozitív szenzációt okozott Wales és Lettország, mindkét egylet a második helyen zárt saját csoportjában. A lettek ráadásul folytatták a menetelést, pedig a törökök ellen nem voltak esélyesek. A pótselejtező első meccsén a lettek 1-0-ra verték Senol Günes együttesét, majd az isztambuli visszavágón 64 perc alatt kétgólos hátrányba kerültek. Úgy tűnt, ezzel vége is, ám előbb Laizans szépített, majd a lett nemzeti hős, Maris Verpakovskis egyenlített, s csodák csodájára Lettország bemasírozott az Európa-bajnokság 16-os mezőnyébe.
A Mark Hughes vezette Wales viszont elbukott, Oroszország öszszesítésben 1-0-ra felülmúlta, de így is története legnagyobb sikerét érte el. Hollandia tönkreverte Skóciát, az egygólos glasgow-i vereséget követően 6-0-ra nyert Amszterdamban. A spanyolok szintén csúnyán elbántak ellenfelükkel, Oslóban harcolták ki a továbbjutást, 3-0-ra győztek. A horvátok eközben Szlovéniát ejtették ki.
Amíg az öreg kontinensen a portugáliai részvételért hajtottak, addig Dél-Amerikában már javában a világbajnoki selejtezőket játszották. Eddig négy fordulót bonyolítottak le, s Argentína és Brazília két meccsen is pontot vesztett. Előbbi Chilével és Kolumbiával szemben ért el döntetlent, míg utóbbi Uruguay és Peru ellen botlott. Jelenleg Paraguay áll az élen kilenc ponttal. Mégis, a brazilok, a Konföderációs Kupa blamázsa és a selejtezők gyengébb eredményei ellenére is vezetik a FIFA év végi világranglistáját. Franciaország megnyerte a júniusi viadalt, a selejtezőkön simán továbblépett, ezzel második a listán. Spanyolország a harmadik, az első tízben Mexikó az egyetlen kakukktojás, amely idén nem játszott tétmeccset.
Jövőre zsúfoltabb lesz a nyári futballnaptár, Portugáliában Európa-bajnokságot, Peruban Copa Americát rendeznek, Athénban az olimpiai válogatottak csapnak össze.
***
Magyarország a 72. A világbajnoki címvédő Brazília zárta az élen az évet a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) hivatalos világranglistáján. Egy hónappal ezelőtti pozíciójához képest Magyarország öt helyet visszaesett, így a 72. a listán. A 2006-os németországi vb selejtezőjében a magyarokkal egy csoportban szereplők közül Svédország a 19., Horvátország a 20., Bulgária a 34., Izland pedig az 58. A nemzeti tizenegy egyedül Málta legjobbjait előzi meg, a szigetország csapata jelenleg a 129. FIFA-világranglista: 1. Brazília 848 pont, 2. Franciaország 827, 3. Spanyolország 798, 4. Hollandia 752, 5. Argentína 744, 6. Csehország 743, 7. Mexikó 740, 8. Anglia és Törökország 738-738, 10. Olaszország 734, 11. Egyesült Államok 732, 12. Németország 729, 13. Dánia 715, 14. Írország és Kamerun 712-712, 16. Belgium 696, 17. Costa Rica és Portugália 682-682, 19. Svédország 677, 20. Horvátország 673, …34. Bulgária 627, …58. Izland 548, …72. Magyarország 517, …129. Málta 353.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.