Árnyék vetült a berni világbajnoki döntőre

L A B D A R Ú G Á S Fél évszázaddal az 1954-es labdarúgó-világbajnokság döntője után a Bernben született és szenzációnak számító német siker a jubileumi évforduló alkalmával kényes váddal találja szemben magát. A sajtó behatóan feszegeti azt a lehetőséget, hogy a Nationalelf doppingnak köszönheti az Aranycsapat elleni 3:2-es győzelmét. E lehetőség több játékos későbbi megbetegedésére támaszkodik, akik sárgaságot kaptak, sőt ennek hatása állítólag korai halálukhoz is hozzájárult.

Stefan Lázár
2004. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az V. világbajnokságról a hazai könyvpiacon tizenöt dokumentáció jelent meg már eddig is, az egyikben („A berni hősök”) a szerző, Jürgen Bertram tág teret szentelt a titokzatos sárgaságok jelenségének. Ezzel lavinát indított el, a napilapok, a rádió és a televízió átvette a témát, és azóta a találgatások egész sorát indította meg. A valóban viszonylag fiatalon elhunyt Kohlmeyer, Mai, Liebrich és Turek esetére utalva az idevágó fejezet kiemeli a sokkal kevésbe ismert Richard Hermann mindössze hatszoros válogatott labdarúgó sorsát, aki harminckilenc évesen májzsugorodás áldozata lett. Az egyik visszaemlékezésben az áll, hogy a Herberger-tizenegyet kísérő orvos egy injekciós tűvel több játékost is kezelt, és fertőzés útján váltotta ki a sárgaságsorozatot. A sajtó azonnal feltette a kérdést: ez a berni csoda sötét oldala?
A folytatásról előbb a stuttgarti rádió, majd a müncheni tv gondoskodott. Mindkét adásban előbb szóhoz jutott a Wankdorf-stadion egykori gondnoka, aki a döntőt követően a német együttes öltözőjében injekciós ampullákra akadt, ám azok tartalmáról semmiféle információval nem tudott szolgálni. A csapatorvos az állította, hogy C-vitamint adott a játékosoknak injekció formájában, más források viszont folyékony szőlőcukorról tesznek említést. Ezek egyikét sem lehet viszont ajzószernek nevezni. Grosics Gyula, az Aranycsapat legendás kapusa Bonnban került szembe a Németországban kipattant találgatásokkal, és azonnal közölte, hogy ő és társai is rendszeresen kaptak C-vitamint, de nem injekciók, hanem tabletták formájában.
Marad tehát a feltételezés, hogy esetleg a vitamin mögött más hatóanyag húzódott meg. Orvos szakértők a sárgaságsorozatot egy dologgal tudják csak megmagyarázni: valamelyik labdarúgó lappangó sárgaságban szenvedett, és a többször is felhasznált injekciós tűn keresztül megfertőzte több társát is.
A Német Labdarúgó-szövetség szóvivője tanácstalannak bizonyult a neki szegezett kérdés hallatán, és csak azt tudta megerősíteni, amit a berni keret akkori legfiatalabb tagja, Horst Eckel mondott: „Mindennapi gyakorlat volt, hogy vitamininjekciókat kaptunk.” A németekkel szembeni doppingvád témája minden bizonnyal állandó helyet kap a média világában, mint a jubileumi rendezvények – így a június 6-án sorra kerülő német–magyar válogatott-találkozó – kísérőjelensége. Az azóta eltelt évtizedek után soha nem fog fény derülni az ügyre, így elfogadható Grosics Gyula végső következtetése: „Még ha doppingoltak is, akkor is meg kellett volna vernünk őket!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.