Három brazil Katarba tart

-LABDARÚGÁS-

Stefan Lázár
2004. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még az eseményekben oly gazdag profi futball világában is különleges a Bundesliga három brazil idegenlégiósának kirándulása a Közel-Keletre. Ailton a Werder Bremenből és a Borussia Dortmund szolgálatában álló Dede és Leandro Katarba utazott, hogy kalandossá téve a pályafutását, a lehető legrövidebb úton megszerezze az apró muzulmán ország állampolgárságát. Ha megkapják, a 2006-os világbajnokság selejtezőin már a katari tizenegy tagjaként kergethetik a labdát, és persze kemény olajdollárokat vághatnak zsebre.
Az Arab-öböl milliárdosai a múltban sem riadtak vissza attól, hogy sportsikereket vásároljanak. A Bulgáriában született és ma is ott élő Angel Popov – Assad Saif Assad néven – súlyemelő-világbajnokságot nyert Katarnak, a kenyai Stephen Cheronóból pedig Seif Saeed Shaheen lett, amikor az atlétikai világbajnokságon 3000 méter akadályon nyerve felcsendült tiszteletére a katari himnusz. Egyesek szerint az ilyesmi morális csőd, mások viszont ügyes üzleti húzásról beszélnek.
A német labdarúgó-bajnokság eddigi legsikeresebb góllövője, a Lisztes Krisztián oldalán csillogó Ailton hiába várt arra, hogy meghívják a brazil válogatottba, a Ruhr-vidék közepére szerződött két társa, Dede és Leandro sem bízik abban, hogy ilyen megtiszteltetés éri. A tehetségekben oly gazdag dél-amerikai ország másodhegedűseinek Katar biztató jövőt jelenthet. Ailtonnak állítólag hatesztendős szerződést kínált Jassim bin Hamad Al-Thani sejk, összesen kétmillió eurós juttatással. A brazil B-válogatott biztosan szórakoztató színfoltot jelentene a vb-selejtezőkön, és új távlatokat nyitna a fiatalok előtt.
A Németországból Dohába utazó csoport létszáma megfelelt az ajánlat komolyságának, Ailtont a barátnője és szudáni származású menedzsere kísérte el, Dede és Leandro egy dortmundi ügyvéd társaságában érkezett meg a Ritz Carlton Hotelbe. Az arabokkal folytatott tárgyalások menete, az alkudozás ugyanakkor elsősorban a „perzsa vásárra” emlékeztetett. A tizenöt órás megbeszélés után létrejött ugyan a megállapodás, de a szerződést a helyszínen senki sem írta alá. „Előbb Németországban kell ellenőrizni a papírokat!” – hangoztatta a jogtudós Peter Schüttler.
A sivatagi kirándulás eredménye így egyelőre feltételes, ugyanakkor a FIFA felfigyelt a történtekre, az illetékesek máris azon törik a fejüket, miként lehetne gátat vetni a futballglobalizáció ilyen jellegű vadhajtásainak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.