Már a gyülekezésnél kiderült, hogy a tizenkét kitüntetett közül a talán két legnagyobb csillag, Puskás Ferenc és Balczó András hiányzik a parlamenti ünnepségről. Medgyessy Péter miniszterelnök köszöntőjében elmondta, öröm és megtiszteltetés számára, hogy ezt a kitüntetést átadhatja, mert olyan kiemelkedő sikereket elérő sportolók vehetik át, akikre az egész nemzet büszke lehet. A miniszterelnök kiemelte, hogy a társadalomnak azért is nagyon fontos a sport, mert nem szétválaszt, hanem a nemzeti összetartozást erősíti.
Az előterjesztők nem voltak könnyű helyzetben, szerencsére a bőség zavarával küzdöttek, 55 nagyszerű sportember közül kellett kiválasztani tizenkettőt. A nemzet ezzel a díjjal tiszteletét és háláját fejezi ki azoknak, akik oly sokat tettek az országért.
A Nemzet Sportolója cím átadásakor elhangzott, hogy a világ- és olimpiai bajnok öttusázó, Balczó András elfogadta a címet, de előre nem jelezte, hogy az ünnepségen nem jelenik meg. A díjátadáson Puskás Ferenc megromlott egészségi állapota miatt nem tudott részt venni. Balczó András megkeresésünkre elmondta, hogy erről a témáról május hetedike előtt nem kíván nyilatkozni, csak ekkor ismerteti az álláspontját. Azt sem árulta el az egykori kiváló öttusázó, hogy miért éppen a mai nap a határidő.
Gyurcsány Ferenc sportminiszter pohárköszöntőjében elmondta, úgy gondolja, senki nem vitatja a kitüntetettek személyét, a magyar sport viszont annyira gazdag, hogy sokan mondhatják jogosan, ők is megérdemelték volna az elismerést. Ezzel kapcsolatban Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke kifejtette, a tizenkét fős listán ugyan lehetett vitatkozni, de miután demokratikus módon megválasztották a Nemzet Sportolóit, ezt el kell fogadni s szívből gratulálni minden kitüntetettnek.
ÖRÖMSZAVAK. Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász: „Örülök ennek a díjnak, de én eddig is a nemzet sportolójának tekintettem magam.” Hammerl László olimpiai bajnok sportlövő: „A sportágam számára is megtiszteltető ez a díj. Kapitánykodásom alatt csaknem 240 érmet szereztek a sportlövők olimpián, világ- és Európa-bajnokságon.” Portisch Lajos sakkozó: „Amikor az 55 jelölt közé bekerültem, már akkor is láttam, hogy nagyon illusztris társaságban szerepel a nevem. Sajnálom, hogy mindenki nem kaphatta meg közülük a díjat.” Gyarmati Andrea, akinek édesanyja, Székely Éva és édesapja, Gyarmati Dezső is a Nemzet Sportolója lett: „Én vagyok a nemzet hozzátartozója, hiszen mindkét szülőm megkapta a díjat.”
ELISMERÉS. Gyurcsány Ferenc a magyar sport napja alkalmából miniszteri kitüntetéseket adományozott. Csík Ferenc-díj: Nagy László, aki műkorcsolyázóként számos magyar, továbbá európai és világversenyen szerzett hírnevet Magyarországnak. Bay Béla-díj: Volper László asztalitenisz-edző. Kemény Ferenc-díj: Hamza István, a magyar ifjúsági tornászválogatott volt vezetőedzője. Kerezsi Endre-díj: Malaczkó István öttusaszakedző. Esterházy Miksa-díj: Szabó Imre, aki részt vett a Magyar Diáksportszövetség megalapításában.