A kapitány vállalja a kudarc után a felelősséget

K é z i l a b d a Hiába nyert 30-29-re vasárnap Miskolcon a magyar válogatott, akárcsak négy esztendeje, ezúttal is elbukta Norvégiával szemben a világbajnoki selejtezőt, mert az összesítésben 56-54 arányban alulmaradt. Az már biztos, hogy 2005-ben a tunéziai vb-döntőn nem lehet ott a csapat. Skaliczki László szövetségi kapitány szerint az olimpia után elodázhatatlan generációváltás így nehezebb lesz.

Sütõ-Nagy Zsolt
2004. 06. 08. 19:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszokhattuk már, ha kudarc van, a kapitány elsőként teszi fel a kezét, nem másra mutogat, nem külső körülményekkel magyarázza a botlást. Skaliczki László következetes ember, s most is először a maga felelősségét említi.
– Kényszerhelyzetben voltunk, hiszen a rendkívül szoros versenynaptár miatt csak akkor lett volna több időnk most a felkészülésre, ha a Magyar Kupa-döntőre ezt követően került volna sor – mesél a háttérről Skaliczki László. – Akkor azonban csupán július 5-én kezdhettük volna el az olimpiai felkészülést, ezért én kértem az elnökséget, hogy hozzuk előre a kupadöntőt. Rosszul terveztünk. Kiderült, hogy az első meccs előtt is kellett volna edzőmeccset játszanunk, mert így minden a második hétre maradt. Mivel sok klubból állt öszsze a csapat, több gyakorlásra lett volna szükség. A külföldi játékosok formáját sem ismertem eléggé, csupán a hallomásokra hagyatkoztam.
A bukás legjelentősebb oka, hogy alig akadt kiemelkedő teljesítmény a magyar csapatban, roppant kiismerhető volt a játék, szélről szinte nem is próbálkozott az együttes, a védekezés pedig gyakran lyukas volt, s a védőfal, illetve a kapusok között nem volt megfelelő az összhang.
– Pérez Carloson kívül mást nem is tudok kiemelni – értékel kritikusan a kapitány. – Ő huszonegy gólt dobott a két mérkőzésen, s ez önmagáért beszél, pedig az ellenfél külön készült rá. A többieket fásultnak éreztem, öreguras volt a játékunk. Ennek az az oka, hogy a csapat gerince idősebb játékosokból áll, s a rendkívül hosszú szezon során elfáradtak, nem volt idejük felfrissülni a mostani találkozóra. A fáradtság volt az oka annak is, hogy nem bírtuk végig a második félidőben a nyitott védekezéses játékot, pedig a hatos fal ellen eredményesebbek voltak a norvégok.
Ez a bukás ugyan nem katasztrófa, s remélhetően nem veti viszsza hosszabb időre a válogatottat, de a csapatépítés így nehezebb lesz. A jelenlegi együttesben többen is harminc felett járnak már, s várhatóan Athént követően fiatalításra lesz szükség.
– Volt olyan védekezési variáció, amikor a pályán lévők átlagéletkora 32 év felett volt – teszi hozzá Skaliczki László. – Ez is mutatja, hogy az olimpia után nem lehet tovább várni a fiatalítással. Sajnos, nálunk egy generáció szinte teljesen kimaradt, s a most 20-22 évesek, illetve a 30-32 esztendősek között nagy űr tátong. Ahhoz, hogy az elmúlt években kiharcolt helyünket megőrizzük, s a mostani kudarc csak kisiklás legyen, sok türelemre és jó menedzselésre lesz szükség, mert tehetséges fiatalok vannak, de nekik még évek kellenek, amíg érett kézilabdázókká válnak. Ebben a csapatépítésben segíthetett volna a világbajnoki szereplés, most azonban más utat kell keresni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.