A Rehhagel-csoda folytatódik

L a b d a r ú g á s Csütörtökön éjszakába nyúló büntetőpárbaj végén Portugália jutott Angliával szemben Lisszabonban az Európa-bajnokság elődöntőjébe, majd tegnap a torna eddigi legnagyobb meglepetését szerezve a másik negyeddöntőben Görögország 1-0-ra legyőzte a címvédő Franciaországot.

Munkatársunktól
2004. 06. 26. 20:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csillagok hullottak és csillagok születtek már az első negyeddöntő, a portugál–angol mérkőzés során is, pedig az Európa-bajnokság csúcspontja még odébb van. Sorsfordító pillanatok, Rooney megsérül és szenved, Beckham büntetőt hibáz, aztán magyarázkodik, Lampardot észre sem veszik, pedig a hosszabbításban 1-2-nél öt perccel a vége előtt visszahozza az angoloknak a reményt; miként Figo nyomtalanul távozik, Rui Costa a 110. percben lőtt góljával mennybe, néhány pillanattal később majdnem a pokolra megy, miközben a nemrég még száműzetés előtt álló kapitány, Scolari a büntetőkkel kivívott továbbjutás után diadalittasan járkál, s nála talán csak Ricardót, a 11-est fogó és értékesítő kapust ünneplik jobban a hazaiak. Ez volt a csütörtök este, amin sokáig nem merenghettünk, mert pénteken már jött az újabb negyeddöntő, a Franciaország–Görögország párharc.
Tudtuk, hogy ez egy másik mérkőzés; tudtuk, hogy nem lehet minden elődöntőn olyan játék, olyan csata, annyi izgalom, mint a csütörtöki összecsapáson. Ezúttal már az első percekben kiderült, ez a mérkőzés az óvatosságról, a taktikáról szól. Senki nem akar kockáztatni, a portugálokat a csoportmérkőzéseken megleckéztető görögöket nagyon is tisztelik a címvédő franciák, akik a tőlük megszokott módon szépen passzolgatnak, de helyzetig alig jutnak el. A görögök már inkább, negyedóra elteltével majdnem gólt kapnak, amikor Karagunisz bal oldali szabadrúgásánál Kacuranisz kapura pörgeti a labdát, és Barthez a bal kapufánál a gólvonalon fogja meg a labdát.
Mintha a franciák ekkor éreznék meg igazán, mennyit is veszthetnek, s ettől idegessé válnak, Zidane sorozatosan szabálytalankodik, s bár a játékvezető, a svéd Frisk elnéző vele, a sokadik eset után a 44. percben sárga lapot mutat fel neki. A labdazsonglőr, az agy darál és puhít. A tehetetlenség jele, s ha ő képtelen színt vinni a franciák játékába, ki tegye? Henrynak kellene, de egy csatár labda nélkül semmire nem megy. A 46. percben villan meg először, s bár Dellas hátáról kapu mellé száll a labda, egyértelművé válik, itt most egyetlen megmozdulás is döntő lehet.
A görögök egyre magabiztosabbak, már hogyne lennének, amikor a csoportmérkőzések után nemzeti hősként ünnepelték őket otthon, s napról napra több szurkolójuk érkezik Portugáliába. Mielőtt azonban túlzottan elbízhatnák magukat, Lizarazu szólózik át védőik között, s a balhátvéd példáján felbuzdulva a franciák rájönnek, nem kell Zidane-ra várni, más is megpróbálkozhat egyéni akcióval. A görögök a passzokra felkészültek, de mit tegyenek, mit tehetnek a váratlanul felbukkanó védőkkel. A legjobb válasz az ellentámadás, Zagorakisz elviszi a labdát Lizarazu mellett, okosan középre emel, ahol a pontosan érkező Hariszteasz védhetetlenül fejel Barthez kapujába. 1-0-ra vezetnek a görögök, s Portugáliában már kiderült, ha náluk az előny, hihetetlen szívósággal őrzik. Huszonöt percet kell kibírniuk, s ez az Otto Rehhagel, a görögök német szövetségi kapitánya által öszszeállított védelemnek nem okoz gondot. A csütörtöki dráma után, pénteken csodát látunk…
További részletek a 19. oldalon



Edzőkeringő. Korábbi kijelentésének megfelelően, Inaki Sáez, a spanyol labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya benyújtotta lemondását, miután csapata már a csoportmérkőzések után búcsúzott az Európa-bajnokságtól. A szakvezető a sajtó nyomására határozott a távozás mellett. A spanyol kapitánynak elsősorban azt vetik a szemére, hogy túlságosan óvatos játszott a csapata. Olaszországban is áldozatul esett a kapitány, Giovanni Trapattoni július 15-én lejáró szerződését nem újítja meg a szövetség, helyét másnap a Juventustól távozó Marcello Lippi veszi át.



NEGYEDDÖNTŐK: Portugália–Anglia 2-2 (0-1, 1-1, 1-1), 11-esekkel: 6-5. Lisszabon, v.: Urs Meier (svájci). Gólszerzők: Postiga (83.), Rui Costa (110.), illetve Owen (3.), Lampard (115.). Görögország–Franciaország 1-0 (0-0), Lisszabon, v: Frisk (svéd). Gólszerző: Hariszteasz (65.).
A MAI PROGRAM. 3. negyeddöntő: Svédország–Hollandia, Faro-Loulé (20:45, mtv) v.: Lubos Michel (szlovák).
GÓLLÖVŐLISTA. 4 gólos: Rooney (angol), van Nistelrooy (holland). 3: Baros (cseh), Lampard (angol), Larsson (svéd), Tomasson (dán), Zidane (francia), 2: Cassano (olasz), Heinz (cseh), Henry (francia), Ibrahimovic (svéd), Rui Costa (portugál).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.