Bergkamp-leckék Van Nistelrooynak

L a b d a r ú g á s Mint rendesen, a németek megint jól időzítettek. Igazolták a közhelyet, mely szerint az előkészületi meccsek eredményeinek nincs jelentősége. Rudi Völler agyonsajnált együttese a 81. percig vezetett a hollandok ellen, s csak egy zseniális mozdulat kényszerítette megadásra. A mozdulat gazdája persze hogy Van Nistelrooy.

Szabó Tamás
2004. 06. 17. 18:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz perccel a befejezés előtt lehetetlen testhelyzetből, félig oldalt, félig háttal a kapunak öt méterről perdítette az egyenlítő gólt a hálóba Ruud van Nistelrooy. A rutinos Oliver Kahn mindenre számított, csak arra nem, hogy a csatár Wörns szorításában képes lesz kapura küldeni a labdát. Ide tartozik, hogy a németek vezető gólja sem volt hétköznapi, a 30. percben Frings a tizenegyes ponttal egy magasságban, balról, az oldalvonal közeléből tekerte a labdát a hosszú sarokba.
A németek alapos meglepetést okoztak, a két szövetségi kapitány taktikai csatáját egyértelműen Rudi Völler nyerte meg. Dick Advocaat húzása nem jött be, Van Nistelrooy teljesen elveszett a védők között, „csak” a zsenialitásának köszönhette az egyenlítő gólt. „Sokat birtokoltuk a labdát, mégsem tudtunk helyzeteket kialakítani – panaszkodott a holland gólszerző. – A vereség végzetes lett volna, de a szurkolók tettek arról, hogy ne adjuk fel. Rászolgáltunk a döntetlenre, emelkedett hangulatban várjuk a következő meccset.”
Advocaat kapitány nem ismerte el, hogy hibázott, amikor csak egy csatárt tett be a csapatba, helyette a középpályásokra hárította a felelősséget: „Az első félidőben nem tudtak labdát adni a csatárunknak. A szünet után Overmars és Sneijder beállításával támadóbbak lettünk, sikerült is egyenlítenünk.”
Völler szerint a németek időnként a hollandok fölé nőttek. „Bíztam a csapatban, noha nem garantálhattam a sikerünket. Olykor mi irányítottuk a játékot, ami nagy szó, hiszen egy remek csapat ellen tettük ezt. Kicsit csalódottak vagyunk, mégis azt mondom, igazságos eredmény született.”
Van Nistelrooy valószínűleg Dennis Bergkamptól leste el a németek ellen produkált hihetetlen mozdulatot. Tudniillik húszéves korában edzői utasításra kénytelen volt Bergkamp játékát figyelni, kötelező jelleggel látogatta az Arsenal meccseit. A látottak sikeresen beépültek, a PSV-nél kétszer volt holland gólkirály, egyszer pedig az év játékosának választották. Három éve került a Manchester Unitedhez, ahol klub- és ligacsúcsokat döntöget: egymást követő tíz bajnokin szerzett gólt, 28 találattal ő a MU történetének legeredményesebb nemzetközi góllövője.
A csoport másik meccsén Csehország szó szerint kiharcolta a győzelmet Lettország ellen. Verpakovskis gólja után a csehek nagy hajrába kezdtek, de csak a 85. percben, Baros révén szerezték meg a győztes gólt. „Tudtam, hogy nehéz lesz, de ekkora feladatra nem számítottam – vallotta be Karel Brückner, a csehek kapitánya. – A lettek egy hadseregre hasonlítottak, keményen és fegyelmezetten védekeztek. Csak a lefújás után könnyebbültem meg.”



Dán példa. A svájci Murat Yakin szerint képesek lehetnek arra, amit Dánia produkált 1992-ben. Akkor a skandináv válogatott tagjait a strandokról szedték össze, mégis aranyérmesként zárták a tornát. „Már azzal nagy eredményt értünk el, hogy eljutottunk az Európa-bajnokságra – mondta Yakin. – Fiatal csapat a miénk, kis szerencsével akkora bravúrt érhetünk el, mint a dánok 1992-ben.” A másik oldalon Frank Lampard azt ígéri, hogy támadóbb szellemben játszanak ma, mint a franciák ellen. „Nyernünk kell, hiszek abban, hogy bejutunk a legjobb nyolc közé.”



Santini előretekint. A francia válogatott szövetségi kapitánya, Jacques Santini arra készül, hogy a zárómeccsen pihentetheti majd a legjobbjait. „Ha ma legyőzzük a horvátokat, akkor továbbjutottunk. És akkor a svájciak ellen Pires és Zidane pihenhetne.” Santini a mai derbin az angolok ellen látott csapattal kezdene, egyedül Claude Makelele játéka kérdéses, a vállát fájlalja. Horvát részről Otto Barics kapitány egy ponttal számol. Óvatosságra inti azonban, hogy a svájciak ellen számos játékosa sárga lapot kapott, így például a csatár Dado Prso ma könynyen a kispadon találhatja magát, mert Barics úgy gondolja, az utolsó meccsen, az angolok ellen nagyobb szükség lehet rá. „Nem könnyű a döntés, de biztos vagyok benne, hogy egy vagy két játékosát pihenteti a franciák ellen – lebbentette fel a fátylat Barics pályaedzője, Drazen Ladics. – Úgy kell játszanunk a franciák ellen, ahogy azt az angolok tették. Gyorsan.” És nem utolsósorban eredményesebben…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.