Ne dramatizáljuk a helyzetet! A magyaroktól Kaiserslauternben elszenvedett váratlan vereség után a szövetségi kapitány, Rudi Völler első számú feladatának tekinti, hogy elejét vegye a pánikhangulatnak. Csapatának teljesítménye az Európa-bajnoki felkészülés utolsó találkozóján nem támasztotta alá a szövetség elnökének, Gerhard Mayer Vorferdernek az optimizmusát, amely szerint az együttes Portugáliában eljut legalább az elődöntőig.
Rudi Völler ellenben hatalmas meglepetést keltve bejelentette: hajlandó lemondani posztjáról, amennyiben tanítványai Portugáliában megismétlik a 2000-ben nyújtott kiábrándító szereplést, amikor nem sikerült túljutni a csoportmérkőzéseken. Mayer Vorferder igyekezett elvenni a bejelentésnek az élét: „A magam részéről úgy értelmezem a dolgot, Völler azt kívánta kifejezésre juttatni, hogy nem ragaszkodik minden körülmények között a pozíciójához.”
Mi aggasztja az egykori világbajnokot, Völlert? A Fekete-erdőhöz tartozó kis községben, Windenben – ahol az Eb-keret edzőtáborozott – két dolog okozott zavart. A válogatott keret tagjai közül három meghatározó egyéniség is a klubcsere gondolatával foglalkozik, Oliver Kahn, Michael Ballack és Torsten Frings. Az együttesnél a középpályás Ballack formája a legmeghatározóbb, hiszen pillanatnyilag ő az egyetlen olyan egyéniség, aki ötletekkel tudná gazdagítani a csapat játékát. Talán úgy is lehetne fogalmazni, hogy sok szorgalmas kézműves között a Bayer München játékosa az egyetlen „művész”. E feladatnak azonban legutóbb már egyesületében sem tudott eleget tenni, mert a rá nehezedő nyomás súlya alatt csak tudása töredékét képes nyújtani. A Barcelona érdeklődése és ajánlata aligha erősíti a középpályás koncentrációkészségét. Mi sem bizonyította ezt jobban, mint a magyarok elleni meccs, amelynek során Ballacknak egyetlen valóban dicséretet érdemlő alakítása sem volt.
A másik gond a csatársor kiszámíthatatlansága. A Kaiserslauternben sérülés miatt hiányzó Kevin Kuranyi tavasszal egyáltalán nem volt gólveszélyes. Hasonló hullámvölgybe került a Kaiserslauterntől távozó Miroslav Klose is, akit legutóbb hosszú perceken keresztül szinte észre sem lehetett venni a pályán. A 32 éves Fredi Bobic karrierjének egyik leggyengébb fejezetére tekint vissza a berlini Herthánál. A csatárproblémák miatt Völler a Bundesligából kiesett FC Köln fiatal tehetségét, a 19 éves Lukas Podolskit is kitüntette bizalmával, sőt a különben igen tartózkodó csapatfőnök mint „titkos csodafegyvert” mutatta be az újoncot az újságíróknak. E reménye arra a tíz gólra támaszkodik, amelyet Podolski tizenkilenc bajnoki meccsen lőtt. A mindeddig biztosnak vélt védelem döntő hibái a magyarokkal szemben csak tovább növelték Völler gondjait.
A Nationalelf felkészítése és Eb-részvételének költségei összesen hétmillió euróra rúgnak. A kiválasztott „RIA Park Garden” szállodában egyetlen éjszaka személyenként 250 euróba kerül.
A szövetség a maga részéről mindent megtett annak érdekében, hogy motiválja a válogatott tagjait – az Európa-bajnoki cím minden játékosnak százezer eurós prémiumot hozna, a döntőbe jutás értéke hetvenezer euró. A kiadások csak akkor fedezhetők, ha a csapat túljut a csoportmérkőzéseken. Ha ezeket az együttes megnyeri, sőt a döntőt is a maga javára fordítja, a DFB összbevétele 18 millió lehetne.
A franciák a favoritok. A tekintélyes William Hill fogadóiroda szerint a francia válogatott a legesélyesebb az Európa-bajnokság megnyerésére. Ugyan a cég már korábban elkészítette az oddsokat, ám az elmúlt napok felkészülési mérkőzései – és a keretek végleges kihirdetése – után újabb számolgatásra került sor. A több mint egy hónappal ezelőtti adatokhoz képest csak annyi változott, hogy a szakértők szerint a címvédő még inkább esélyes, míg a másodikként rangsorolt olaszok végső győzelmére több pénzt adnának. Az oddsok. 11-4: Franciaország, 9-2: Olaszország, 13-2: Portugália, 7-1: Anglia, Spanyolország, 15-2: Hollandia, 14-1: Csehország, 16-1: Németország, 33-1: Dánia, Svédország, 66-1: Oroszország, 80-1: Horvátország, Görögország, Bulgária, 125-1: Svájc, 500-1: Lettország.