Könnyen lehet, hogy Dick Advocaat mellett számos holland játékosnak is véget ért a válogatottbéli karrierje. A narancsmezesek 2-1-re kikaptak a portugáloktól az Európa-bajnokság elődöntőjében, s ez a kudarc forradalmi változásokat hozhat az országban. Amíg Hollandiában gyászos, addig az Eb-rendező Portugáliában karneváli a hangulat, a nemzet legnagyobb futballsikerét ünneplik százezrek.
Egy korszak befejeződött. Liszszabonban több holland játékos a lemondás nyomasztó érzésével hagyta el a játékteret. Az utolsó esélyüket szalasztották el, még egyszer nem kerülnek aranyérem közelébe a válogatottal. Hollandiában a vereséget követően azonnal mérleget készítettek, s ebből egyértelműen látszik, a 2006-os németországi világbajnokságon már a fiatalabb generációt favorizálhatják majd a szakemberek. Vagyis Frank de Boer, Marc Overmars, Jaap Stam és Philip Cocu a hattyúdalát játszotta a portugál fővárosban, Lisszabonban.
A The Algemeen Dagblad című újság Stam fáradt arcát tette a címlapjára: „Fájdalmas a búcsú, de elbocsátottunk egy generációt – vélekedett a lap egyik szakírója. – Stam beesett, fáradt szemei a legbeszédesebbek: kimerült, teljesen elhasználódott. Nehéz elfogadni a vereséget. Mert ez nemcsak az Európa-bajnokság végét, hanem számos játékos, sőt Dick Advocaat szövetségi kapitány utolsó fellépését is jelentheti.”
Hollandiában egyetértenek azzal, hogy a veteránok könnyen pótolhatóak, számos tehetséges fiatal állhat a helyükre. „Nem sötét a jövő, noha jóval kevesebb ifjú sztárt neveltünk fel, mint a kilencvenes évek második felében.”
A jövő mellett természetesen a jelennel is foglalkoztak a lapok. A legtöbbször Advocaat kapitány taktikáját kritizálták. Persze, ez nem új keletű történet, a hollandok első mérkőzése óta elégedetlenkedtek vele. „Egyetlen győzelem mellett, két döntetlent és két vereséget tudtunk felmutatni. A gyenge eredményeket az elődöntővel álcázhatjuk. Advocaat saját magát hozta kellemetlen helyzetbe.”
A szövetségi kapitány jövője egy hét múlva kerül napirendre a szövetség ülésén. „Néhány napon belül tárgyalok a vezetőkkel, de én már most tudom, mit fogok csinálni. Az Eb-n nagyon fegyelmezett csapatot irányíthattam, amelyik a holland futballban történtek ellenére jutott az elődöntőbe. Nem volt könnyű – még ez sem.”
Advocaat alapvetően az állandó kritikákra gondolt, valóban egyetlen jó szót sem kaptak hazulról. Ettől függetlenül büszke játékosai hozzáállásra, külön kiemelte az egyetlen percet sem játszott Patrick Kluivertet, aki zokszó nélkül viselte a mellőzést, s tudomásul vette a kispadot. Pedig nem akárkit, a válogatott gólrekorderét hagyta ki az együttesből. A portugálok elleni meccsről szólva kijelentette, hogy a jobbik csapat jutott tovább. „Csalódott vagyok, de reálisan látom a történteket. Portugália felülmúlt minket, különösen az első félidőben. A kulcsjátékosai jobb formában voltak. Ettől függetlenül elértük a célunkat, bejutottunk az elődöntőbe.”
A szakember másodszor irányította a holland válogatottat, először 1994-ben az amerikai világbajnokságon vezette, akkor a negyeddöntőben véreztek el. A mostani kiesést nem mindenki szemlélte objektíven. A csatár, Ruud van Nistelrooy például a játékvezetőt, Anders Frisket okolta: „Igazi hazai bíróként működött, minden ítéletével a portugálokat segítette! – vélekedett a Manchester United támadója. – Nehezen viselem a vereséget. Kétgólos hátrányban szépíteni tudtunk, de aztán semmi sem sikerült. Nehezen mondanám azt, hogy az ellenfelünk jobban játszott nálunk, de idővel talán sikerülni fog.”
Portugáliában történelmi diadalnak nevezték a továbbjutást. Házigazdaként 1984 óta egyetlen csapat sem jutott be az Eb-fináléba, akkor Franciaországnak sikerült és nyerni is tudott. „Nehéz szavakba önteni az érzéseimet – mondta Luis Figo. – Óriási sikert arattunk, az értékét csak növeli, hogy a hazai közönség előtt értük el mindezt. A szurkolóknak minden okuk megvan arra, hogy a lehető legboldogabban ünnepeljenek.”
A szövetségi kapitány, Luis Felipe Scolari sporttörténelmi győzelemnek nevezte a hollandok elleni diadalt. „A legnagyobb sikerét aratta a portugál labdarúgás. Gratulálok a játékosoknak, megérdemelték a győzelmet. A szurkolók hatalmas támogatást nyújtottak.”
A mérkőzés legszebb gólját Maniche szerezte: szinte lemásolta a német Andreas Brehme 1990-ben lőtt találatát. A 16-os baloldali csücskétől tekerte a labdát a hosszú felső sarokba. Brehme ugyanezt tette 14 évvel ezelőtt a világbajnokságon, s ő is a hollandok ellen… „Szép gólt lőttem, de ettől sokkal fontosabb a győzelmünk – szerénykedett Maniche, amikor megrohanták az újságírók a találkozó után. – Nem érdekel, melyik válogatottal találkozunk a döntőben, csak magunkra kell koncentrálnunk, s arra, hogy elérjük a célunkat.” A portugálok első gólját Christiano Ronaldo szerezte. Ő szűkszavúan csak annyit mondott, a fináléig azért fog imádkozni, hogy úgy játsszanak majd, mint a hollandok ellen.
Kluivert csalódott. Dick Advocaat szövetségi kapitány elég kritikát kapott, mert defenzív taktikával játszatta a holland válogatottat. Nem beszélve arról, hogy végig a kispadon „felejtette” a gárda történetének legeredményesebb gólvágóját, Patrick Kluivertet. A csatár a kiesést követően elmondta, mélységesen csalódott, nem így képzelte el az Európa-bajnoki szereplését. „Hiába éreztem magam jó formában, egyetlen percet sem kaptam a kapitánytól – mondta Kluivert. – Hollandia megérdemelte a sorsát, nem szolgált rá arra, hogy bekerüljön a döntőbe.” A Barcelona támadója nem kritizálta Advocaatot, bár azt elmondta, hogy 22 góllal lőtt többet Van Nistelrooynál, aki azonban végig a kezdő csapatban kapott lehetőséget. Kluviert egyébként valószínűleg klubot vált a nyáron, állítólag az Atlético Madrid érdeklődik iránta. Ott nyilvánvalóan nem a kispadra szerződtetnék…
Scolari gyűrűje. Jó tett helyébe jót várj! – tartja a mondás. Nos, Luis Felipe Scolari jót tett a portugál válogatottal, irányításával története legnagyobb sikerét aratta a csapat, bejutott az Európa-bajnokság döntőjébe. A sikernek ára van, s a portugál labdarúgó-szövetség azonnal lépett is: újabb két évvel meghosszabbította Scolari szerződését. Így a 2006-os világbajnokságra szintén a brazil szakember készíti fel a luzitánokat. A mester egyébként már a hollandok elleni sikert követően elárulta, hogy Portugáliában marad. „Van egy hírem a barátaim számára – kezdte sejtelmesen. – Gilberto Madaíl elnök úrral megegyeztünk a házasságunkról. Nálam a gyűrű és igent mondtam, úgyhogy újabb két évig maradok.” Scolari a döntőben tovább szaporíthatja sikerei számát. Ha ugyanis a portugál válogatott megnyeri a kontinensbajnokságot, akkor ő lesz az első kapitány, aki külföldiként diadalmaskodik egy csapattal. Ilyen korábban még a világbajnokságokon sem fordult elő. A mester egyébként tovább kedveskedett a portugáloknak, azt mondta ugyanis, sokkal büszkébb az Eb-döntőre, mint a világbajnoki aranyéremre. Az más kérdés, hogy mit szólnak ehhez Brazíliában. Mint ismeretes, 2002-ben vb-t nyert a brazil válogatottal Ázsiában.