Két éve a kétszeres világbajnok Haller Ákos és Pető Tibor az athéni olimpia egyik nagy esélyesének számított. Aztán a sydneyi olimpián ötödik helyezést elérő kétpárevezős tavaly hullámvölgybe került, amire akadt elfogadható magyarázat: tavaly tavasszal Pető Tibor felkészülését sérülés akadályozta, majd pedig Haller Ákosnak eltört a bokája, ezért a szakvezetés nagy eredménynek könyvelte el, hogy a nehézségek ellenére a világbajnokságon a hetedik helyezéssel sikerült olimpiai kvótát szerezniük.
– Az idei gyengébb szereplésünket nem lehet sérülésre vagy betegségre fogni – ismerte el Haller Ákos. – A felkészülésünk jól sikerült, fizikailag megfelelő állapotban vagyunk. Éppen ezért érthetetlen számunkra, hogy mégsem megy úgy a hajó ahogy szeretnénk. Csak erőlködünk a versenyeken…
Melis Zoltán szövetségi kapitány nem szépíti a dolgot, megítélése szerint a világbajnok páros az idén csak árnyéka korábbi önmagának. Tavasszal három Világkupa-viadalon indultak, kétszer hatodikok, egyszer ötödikek lettek, úgy, hogy esélyesebbek voltak a dobogós helyezésre. Korábban a világbajnokok versenyzésére az volt a jellemző, hogy ezerötszáz méterig együtt haladtak az élmezőnnyel, utána robbantottak, és faképnél hagyták ellenfeleiket. Ebben az idényben viszont nem tudnak újítani, a táv végére elfáradnak, s ennek nem csupán technikai, hanem állóképességi oka is van.
A hét végi országos bajnokságon rendhagyó viadalt rendeztek, amelyen a Haller, Pető kettős győzelmére lehetett számítani a könynyűsúlyú Varga Tamással és Hirling Zsolttal szemben, mert normál körülmények között a könynyebb súlyú versenyzők általában nyolc-tíz másodperces hátrányban vannak. Éppen ezért volt hatalmas meglepetés, hogy a „kicsik” három hajóhossznyi előnynyel legyőzték a „nagyokat”.
– A mi ötletünk volt ez a verseny – magyarázta Haller Ákos. – Őszintén megmondom, nem számítottunk arra, hogy kikapunk. Igaz, ebben az idényben hullámzó teljesítményt nyújtottunk, míg Vargáék stabilan jól és gyorsan versenyeztek. Természetesen nem felejtettünk el evezni, de még nincs olyan összhang közöttünk, mint korábban. Ha az elkövetkezendő egy hónapban a technikánkat sikerül tökéletesíteni, akkor sok ellenfelünket megelőzhetjük az athéni olimpián.
Persze az is előfordulhat, hogy hat év után szétválik a legendás kettős, és nem együtt indulnak a nyári játékokon. Melis Zoltán elmondta, hogy ma és holnap felmérőt rendeznek Szegeden, ahol a huszonnégy éves Bencsik Gábor Hallerrel és Petővel is fog kétpárban evezni. A felmérésből aztán kiderült, hogy a normál súlyú férfi kétpárevezős milyen összeállításban szerepelhet Athénban.
– Elismerem, egy hónappal az olimpia előtt nagyon kockázatos váltani – mondta a szövetségi kapitány –, de a magyar evezőssport érdekében Hallerék gyengébb formája miatt ezt a lehetőséget is meg kell fontolnunk. Bencsik Gábor fiatal, feltörekvő versenyző, aki jó formáját a bajnokságon az egypárban aratott győzelmével is igazolta. A junior világbajnokságon bronzérmet nyert, az olimpiai kvalifikációs viadalon pedig ötödik lett. Azt nem tudom megmondani, hogy hogyan szerepel majd kétpárban, mert más stílusban evez, mint Haller és Pető. Majd meglátjuk…
Meglepő, de nem egyedüli eset lenne, ha egy világbajnok páros éppen a négyéves olimpiai ciklus legfontosabb versenyén, a nyári játékokon nem indulhatna el. A Szabó Szilvia, Bóta Kinga kajak páros három éve világversenyen veretlen volt, az idén viszont kikapott a hazai válogatón, s így nem rajtolhat az olimpián, ahol az újonc Kovács Katalin, Janics Natasa kettős szerepelhet.
Sikerült politikamentesen megtartani a Győrkőcfesztivált
