Medence sem épülhet a Margitszigeten az Eb-re

Ú S Z Á S Minden idők legnépesebb magyar úszóválogatottja vehet részt az athéni olimpián, a Magyar Úszószövetség vezetése huszonegy férfi és tíz női versenyző részvételét javasolja az athéni nyári játékokra. A nagy csapat azonban csak létszámában lesz az, hiszen a zömében fiatal úszókból álló együttestől nem várható, hogy megközelítse az 1992-es olimpián szereplő úszóválogatott öt aranyérmét.

Salánki Miklós
2004. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bevált hagyomány, hogy legjobb úszóink az évi világverseny előtt öt héttel versengenek a bajnoki érmekért. Az elmúlt hétvégén rendezett 106. országos bajnokságot erőltetett menetben, egy hét helyett négy nap alatt bonyolították le, amely nagy megterhelést jelentett a versenyzőknek. A felkészülés sikerességét jelzi, hogy a szűk hazai élmezőny jól bírta a „gyűrődést”, a Spartacus Európa-bajnoka, Cseh László például négy nap alatt huszonnyolcszor rajtolhatott, hat aranyérmet nyert, 200 háton országos, 200 vegyesen pedig egyéni csúcsot ért el. Klubtársa, Risztov Éva ismételten bizonyította, hogy hihetetlenül kemény lány, tíz elsőségével a világ egyik legjobb úszójának, Egerszegi Krisztinának bajnoki bravúrját idézte, igaz, az ötszörös olimpiai bajnoknő egy hét alatt úszott össze ennyi aranyat.
A tegnapi sajtótájékoztatón – amelyen a Magyar Úszószövetség és a Malév együttműködési szerződést kötött a 2006-os budapesti Európa-bajnokságra – Kiss László szövetségi kapitánytól azt kérdeztük, hogy olimpiai szemüvegen keresztül hogyan ítéli meg a bajnoki teljesítményeket.
– Cseh László eredményei azt jelezték, hogy a májusi madridi Európa-bajnokság óta tovább fejlődött, s a négyszáz vegyes mellett kétszázon is képes nemzetközi szintű teljesítményre. Laci balszerencséje, hogy a világ jelenlegi legnagyobb úszócsillagával, az amerikai Michael Phelpsszel kell majd az olimpián megküzdenie. Ugyan kétszáz háton országos rekordot ért el, de edzőjével, Turi Györggyel úgy határoztak, hogy négyszáz és kétszáz vegyesen fog indulni Athénban.
A szövetségi kapitány kérdésünkre tréfásan azt válaszolta, hogy Risztov Éva tíz aranyérme számára nem jósol tíz olimpiai elsőséget, a Spartacus kitűnősége négyszáz vegyesen és kétszáz pillangón éremért küzdhet Athénban, ahol majd eldöntik, hogy négyszáz, vagy nyolcszáz gyorson indul-e. A kapitány szerint a fiatalok közül Gyurta Dániel okozhat kellemes meglepetést. Az olimpiai bajnok Kovács Ágnes javuló formát mutatott a bajnokságon, ahol mindhárom mellúszó számban az élen végzett, a kétszáz vegyesen szerzett aranyérme után viszont rosszul lett, igaz, ezt követően a váltóban ismét jól szerepelt.
– Ági hónapok óta egészségügyi problémákkal küzd – magyarázta Kiss László. – Az Amerikában tanuló úszónk valamilyen titokzatos fertőzést kaphatott, mert itthon rengeteg orvosi vizsgálaton vett részt, amelyek negatív eredménnyel zárultak. Nem tudták megállapítani, hogy miért jön rá a versenyek után ez a gyengeség. Ha a felkészülés utolsó, nagyon fontos szakaszát betegség nem zavarja meg, akkor kétszáz vegyesen döntős lehet az olimpián.
A harmincegy fős olimpiai csapatban olyan fiatal úszók is indulási lehetőséget kaptak, akik az idei ifjúsági Európa-bajnokságon a szigorú korhatári szabályok miatt nem rajtolhatnak. Felmerül a kérdés, a tehetséges fiatalokat éppen a világ legrangosabb eseményén, az olimpián kell menedzselni?
– A Magyar Olimpiai Bizottság vezetésével egyetértésben, a többi sportághoz hasonlóan minden olyan úszó indulhat az olimpián, aki teljesítette a nemzetközi szövetség által megállapított szintet – mondta a szövetségi kapitány. – Míg sok sportágban egy-egy kvótaszerzés nagy sikernek számít, addig a magyar úszósport olyan erős, hogy harmincegy versenyzőnk teljesítette a nemzetközi elvárást. A fiatalok feladata az lesz Athénban, hogy egyéni legjobbjukat megközelítsék vagy felülmúlják. Számukra az olimpia nem csupán egy nagy élményt jelent, hanem erőt adhat a további pályafutásukhoz. Remélem, nem szakad meg az aranysorozat, ugyanis az elmúlt öt olimpián az úszók mindig szereztek elsőséget. A nemzetközi erőviszonyokat figyelembe véve úgy látom, a nagy csapattól a reális elvárás a két-három érem megszerzése.
A kiutazásra javasolt úszók névsora. Nők: Boulsevicz Beatrix, Csobánki Zsuzsa, Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna, Kovács Ágnes, Mutina Ágnes, Reményi Diána, Risztov Éva, Szepesi Nikolett és Verrasztó Evelyn. Férfiak: Batházi István, Batházi Tamás, Bodor Richárd, Bodrogi Viktor, Cseh László, Gáspár Zsolt, Gercsák Balázs, Güttler Károly, Gyurta Dániel, Horváth Péter, Kerékjártó Tamás, Kis Gergő, Kiss Boldizsár, Kolozár Dávid, Leposa Milán, Makány Balázs, Mészáros Gergely, Rudolf Roland, Szűcs Tamás, Takács Krisztián és Zubor Attila.



Dicső múlt. A sajtótájékoztatón mutatták be Hencsei Pál és Ivanics Tibor könyvét, amely a magyar úszók, műugrók, műúszók szereplését mutatja be az olimpiai játékokon. A magyar sportolók eddig 149 aranyérmet nyertek a nyári játékokon, amelyből az úszók 23 elsőséget szereztek, s ezzel a vívás után a második legeredményesebb hazai sportág. Az első, 1896-ban rendezett athéni olimpián még csak négy férfi számban avattak bajnokot, 100 és 1200 méteres gyorsúszásban Hajós Alfréd győzött. Érdekesség, hogy a férfiak közül – a pontszámok alapján – nem a négyszeres olimpiai bajnok, Darnyi Tamás a legeredményesebb (28 pont), hanem Halmai Zoltán, aki két arany-, négy ezüst- és egy bronzérmet nyert (38 pont). A nőknél öt arany-, egy ezüst- és egy bronzérmével Egerszegi Krisztina a legsikeresebb (44), a második Novák Éva (23), a harmadik pedig holtversenyben Székely Éva és lánya, Gyarmati Andrea (18-18).



Mit ér a kormánygarancia?
A 2006-os, budapesti Európa-bajnoksággal kapcsolatos létesítményfejlesztés kálváriája tovább tart. Az elmúlt héten számoltunk be arról, hogy a Hajós Alfréd uszoda bővítésére kiírt pályázatot olyan terv nyerte, amelynek 50 méteres medencéje alkalmatlan nemzetközi verseny rendezésére. Az úszószövetség vezetői azóta eredményesen egyeztettek a tervezővel, módosították a medence elhelyezését, de lehet, hogy hiába. Endrédy István, a Fővárosi Környezetvédelmi Bizottság alelnöke tegnap bejelentette: az érvényes jogszabályi előírások szerint a zöldterület rovására a margitszigeti sportuszoda nem bővíthető. A kereszténydemokrata politikus aggályát Atkári János főpolgármester-helyettes is megerősítette, aki szerint a változtatási tilalom miatt nem adható ki építési engedély a margitszigeti létesítmény bővítésére. A főpolgármester-helyettes Endrédy Istvánnak írt levelében emlékeztetett arra, hogy az Európa-bajnokságot előkészítő bizottság által megrendelt tanulmányterv alapján a főváros az ELTE lágymányosi sportközpontja területén lévő uszodaépítést támogatta. Ezzel egyetértő kormányhatározat született tavaly júniusban. A főpolgármester-helyettes azt is tudatta, hogy számukra ismeretlen okból ezt a döntést megváltoztatták, és az Eb helyszínéül a Hajós Alfréd uszodát jelölték ki. Endrédy István javaslatára a környezetvédelmi bizottság augusztus végéig kért a főpolgármestertől előterjesztést arról, hogy a zöldterületet és az ivóbázist miként érintené a Hajós Alfréd uszoda bővítése. A politikus biztos abban, hogy a szakhatóságok nem adják meg az építéshez szükséges vízügyi és környezetvédelmi engedélyt. Ebben az esetben pedig a 2006-os kontinensbajnokság budapesti megrendezése is veszélybe kerül, amire eredetileg a kormány garanciát vállalt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.