Kérdezhetik: miből volt a legtöbb az olimpián. Azt felelem: a csókból. Íme egy szó, amely képzettársításokra késztet. Ha látjuk, ha halljuk (!), ha csináljuk. Valljuk be: a csókolódzás át-átszövi egész életünket. Jelen van a szerelemben, a politikában, a művészetekben, az irodalomban és természetesen a sportpályán. A csók a nagy érzelmek megnyilvánulásának jele, éppen ezért lépten-nyomon találkozhattunk Athénban is vele.
Kempelen Farkas, aki 1769-ben sakkozógépet talált fel, később pedig egy beszélőgépet szerkesztett, háromféle csókot ismer. Az első a barátian csattanó, szívből jövő csók, a másik az akusztikailag csendesebb érzelmi-érzéki, a harmadik pedig a gyűlöletes cuppantás. Napjainkban ismeretes még az úgynevezett oldalazó csók (hölgyek csókolódznak így, amikor nem az ajkukat, hanem az arcukat érintik egymáshoz) és a csókdobálás. (Haza, a mamának.) Mellesleg ez utóbbit szörnyű és barbár szokásnak tartotta a középkorban egy olasz püspök.
A filmvásznon az első csók – minő véletlen – 1896-ban, az újkori olimpiai játékok első évében csattant el. A visszhangja óriási volt, különösen az erkölcscsőszök körében. Egy chicagói kiadó azonnal kijelentette, hogy „ezek a dolgok a rendőrség botránykrónikájába tartoznak”.
A csók viharos századokat élt át, és az Angol Labdarúgó-szövetség még az 1970-es években is be akarta tiltani a futballpályán, a játékosok önfeledt ölelkezésével együtt.
Az athéni olimpián soha nem tapasztalt mértékben terjedt a csókolódzás. Láttunk azonban újfajta csókokat is. Ilyen volt például a puskacsók (az aranyérmes Igaly Diána is megcsókolta a győzelem után a puskáját), vagy a rúdcsók, amikor azt az eszközt jutalmazta a gesztussal az olimpiai bajnok, amivel a sikerét elérte.
A látványos csókok kategóriájába tartozik az a gesztus, amely egy súlyemelőtől származik, aki a kamerába csókolt bele, minekutána elsötétült a világ. És alighanem az athéni olimpia volt az első, ahol egy marokkói atléta, Hicham El Guerrouj, az ötezer méteres síkfutás első helyezettje, maga mögé utasítva három etióp és két kenyai versenyzőt, a célban megcsókolta a saját lábát…
Nem értek egyet Anonymus aforizmájával, amely szerint „minden adott vagy kapott csók megrövidíti az életünket”.
Ellenkezőleg: meghosszabbítja.
Már úton vannak a zivatarok, jön a hidegfront + videó
