Erdei és Kótai megvédte címét

Ö K Ö L V Í V Á S Százszázalékos magyar sikerrel, négy győzelemmel zárult szombaton este a Kisstadionban rendezett hivatásos ökölvívógála. Valamennyi hazai profi, a pályája elején járó Hidvégi György, a most bemutatkozó Balzsay Károly, valamint a világbajnoki címe megvédéséért ringbe szálló Erdei Zsolt és Kótai Mihály is sikerrel vívta meg az összecsapását. Az utóbbi kettő a WBO-nál, illetőleg a WBF-nél már eddig is birtokolt világelsőségét védte meg.

Róth Ferenc
2004. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éjfél is volt már, amikor még javában lobogtak a magyar zászlók a Kisstadionban és környékén, az elmúlt hetek olimpiai sportsikereit is felidézve. Az athéni győztesek után újabb magyarok szereztek dicsőséget, miután nem akármilyen mérkőzéseken győzték le az ellenfeleiket, bizonyítva, hogy ott a helyük a maguk szervezete és súlycsoportja élén.
Nem könnyű eldönteni, hogy a két vb-címvédés közül melyik volt a nehezebb. Erdei Zsolté, aki a WBO-szervezet félnehézsúlyú övét próbálta megtartani, immáron másodszor, a spanyol–román állampolgár Alejandro Lakatus ellen, vagy pedig a WBF-ben tevékenykedő nagyváltósúlyú Kótai Mihályé, akinek guyanai ellenfél jutott Denny Dalton személyében.
A kétszer 12 menet képe alapján arra hajlik az ember, hogy Kótai dolgát minősítse nehezebbnek. Egyrészt, mert Dalton valamivel jobb képességű bunyós, másrészt pedig a magyarnak már idejekorán, a második menetben felrepedt a szemöldöke (mint korábban többször, ezért nincs mit csodálkozni azon, hogy a közeljövőben ismét vár egy plasztikai műtét a 27 éves profira), ami láthatóan zavarta őt a „kilátásban”. Abban azonban nem, hogy a 36 percnyi ökölcsata során egyértelműsítse a sikerét, a címvédését. Azon nem lehetett vita, hogy a Felix Box Promotion magyarja volt a jobb, erről tanúskodik az ítélet is. Az azonban túlzás, s a „vendégjog” megsértése, hogy az egyik pontozó, a lengyel 120:109-re adta a meccset Mihálynak. Ekkora különbség, látva a mérkőzést, nem volt a két bunyós között. (Az előző két mondatot kéretik nem ünneprontásnak venni, csupán a realitást tükrözni kívánó véleménynek.) Kótai tehát nyert, megalapozva a hangulatot a másik címvédéshez, Erdei Zsoltéhoz.
Aki ismeri Zsolt amatőr pályafutását, ismerte az akkori fiatalembert, az kijelentheti: az elmúlt néhány év során egy teljesen más ökölvívót, tán nem járunk messze az igazságtól akkor sem, ha leírjuk, más embert „csináltak” belőle a hamburgi istállóban. Ez a fiatalember mára a profi ökölvívók valamennyi szükséges tulajdonságával, megkövetelt erőnlétével és ravaszságával felvérteztetett. Köszönhető ez részben saját magának és az akaraterejének, másrészt pedig annak a mesternek, akihez – látnivaló volt minden mozdulatukból és pillantásukból – őszinte barátság fűzi. Fritz Sdunek, mert róla van szó, Kovács István után újabb magyar ökölvívót juttatott el, nem is egyszer, a világ csúcsára. Lehet, hogy őt, az egykori NDK-s edzőt kellene szerződtetni a magyar hivatásos válogatott élére? Mert hogy ez az ember tud valamit, az egészen biztos.
Az Erdei-féle címvédő meccsről annyit: Zsolt úgy és annyit bunyózott, amennyit kell (sokat és jól kellett…), úgy verte meg a tőle kondícióban messze elmaradó Lakatust, ahogy azt egy címvédő, „kész” profinak kell. A 36 perc alatt nemegyszer saját magát is legyőzve, a kritikus pontokon túljutva bizonyította be, hogy a pontozóknak ezúttal is csak egyetlen lehetősége marad: őt megjelölni győztesnek, s egy csapásra a Kisstadion meg tán az ország legboldogabb emberévé avatva az immáron huszonegy profi győzelmet számláló, s továbbra is százszázalékos mérleggel rendelkező egykori KSI-s bunyósgyereket, Erdei Zsoltot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.