Ha volt valakiben még kétség, hogy az orosz teniszezők átvették az irányítást a női mezőnyben, akkor a New York-i Grand Slam-torna annak maradékát is eloszlathatta. Az esztendő utolsó GS-viadala előtt akár a világelső, három hete olimpiai bajnoki címet szerző belga Justine Henin-Hardenne, akár az athéni ezüstérmes francia Amelia Mauresmo, akár az amerikai kedvenc, a verseny előtt sorozatban 18 mérkőzésen győztes Lindsay Davenport esélyesebb volt. Aztán Flushing Meadowsban kiderült, az orosz seregen egyikük sem tudta átverekedni magát.
Összesen 15 orosz játékos indult az esztendő utolsó Grand Slam-tornáján, közülük nyolcan még nem töltötték be a 20. születésnapjukat sem. Nem csupán fiatalok – a párizsi győztes, Miszkina 23 évével már rutinosnak számít –, hanem roppant becsvágyók, és senkitől nem tartanak. Henint a nyolcaddöntőben Nadja Petrova győzte le, Mauresmót Jelena Gyementyijeva a negyeddöntőben, majd a négy között a Petrovát búcsúztató Kuznyecova Davenport sikersorozatának is véget vetett.
A 28 esztendős amerikai az elődöntő után nagyon csalódott volt, hiszen tornagyőzelme esetén a világranglistán is átvehette volna a vezetést, s nem is titkoltan ez is közrejátszik abban, hogy veresége után bejelentette: valószínűleg jövőre már nem lép pályára a US Openen. Hogy ebben az elhatározásban mekkora szerepet játszanak az orosz teniszezők, azt nem tudni, de jelenleg szinte egymás között játsszák le a nagy tornákat. Ez még akkor is igaz, ha a világranglista első három helyén Mauresmo, Davenport és Henin-Hardenne osztozik, ám úgy tűnik, az igazi babérokat az oroszok viszik el. A világranglista első tíz helyezettje közül immár öt orosz. Persze nem volt sima a két női elődöntő, Kuznyecova és Gyementyijeva is három szettben, nagy csatában jutott tovább, az utóbbi a döntő játszma rövidítésében 7-5-re nyert Jennifer Capriati ellen.
Az orosz házidöntőben aztán a 19 esztendős Kuznyecova 6:3, 7:5-re legyőzte a kisebb lábsérüléssel bajlódó honfitársát, aki idegesebben játszott, és a döntő pillanatokban kettős hibákat vétett. A négy évvel idősebb vesztes igazán szomorú lehet, hiszen a döntőig kiválóan játszott, de akárcsak Párizsban, meg kellett elégednie a második hellyel.
Utoljára 1979-ben fordult elő, hogy egy országból három nő nyerjen GS-tornán, akkor az amerikaiak hengereltek: Ausztráliában Barbara Jordan, Franciaországban Chris Evert, a US Openen pedig Tracy Austin győzött. Ennek ellenére hétfőtől – első franciaként – Amelia Mauresmo vezeti a világranglistát, aki úgy ugrott az élre, hogy még nem nyert Grand Slam-tornát.
Nők, döntő: Kuznyecova (orosz, 9.)–Gyementyijeva (orosz, 6.) 6:3, 7:5. Elődöntő: Gyementyijeva–Capriati (amerikai, 8.) 6:0, 2:6, 7:6 (7-5), Kuznyecova– Davenport (amerikai, 5.) 1:6, 6:2, 6:4. Férfiak, elődöntő: Federer (svájci, 1.)–Henman (brit, 5.) 6:3, 6:4, 6:4; Hewitt (ausztrál, 4.)–J. Johansson (svéd, 28.) 6:4, 7:5, 6:3.
Junior lányok, páros, elődöntő: Gojnea, Niculescu (román, 5.)–Frankova, Szávay (cseh, magyar, 7.) 6:2, 5:7, 7:5.
OSZTRÁK HÁZIDÖNTŐ. Meglepetésre a világranglista 450. helyén álló Mirnegg legyőzte a fináléban a címvédő Neunteiblt (365.) a tízezer dollár összdíjazású soproni ITF-future tornán, a Raiffeisen grand prix sorozat negyedik állomásán. A viadal tavalyi legjobbja a harmadik szettben három meccslabdához jutott, mégis kikapott. A döntők eredményei. Egyes: Mirnegg (osztrák)–Neunteibl (osztrák) 6:3, 6:7 (4-7), 7:5. Páros: Ciric, Tosic (szerb-montenegrói)–Polasek, Polyak (szlovák) 6:1, 6:2.