Rajtol a Bajnokok Ligája

L A B D A R Ú G Á S Ma este nyolc mérkőzéssel kezdetét veszi a Bajnokok Ligája 2004/05-ös sorozata. Csakúgy, mint tavaly, ezúttal is 32 együttes jutott a főtáblára, a csapatokat nyolc négyes csoportra osztották. A kupasorozat, amelynek az elődje a BEK volt, több változáson ment át az utóbbi évtizedben. Volt jó, s volt kevésbé szerencsés döntése is az UEFA-nak, az azonban bizonyos, a májusig tartó mérkőzéssorozat hihetetlen népszerűségnek örvend.

Teréki András
2004. 09. 14. 18:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számtalanszor átszervezték a Bajnokok Ligája lebonyolítási rendszerét az utóbbi évek folyamán, valószínűleg ez a mostani forma sem tart örökké. Annak idején a Bajnokcsapatok Európa-kupája (BEK) az első fordulótól kezdve egyenes kieséses rendszerben zajlott, ennek a sorozatnak lépett az örökébe a BL. Először az 1991–92-es kiírás mezőnyét osztották csoportokra, s két négyes csoportban zajlottak a küzdelmek. Akkor az FC Barcelona diadalmaskodott. A forma a következő két évben sem változott, nyolc „belsős” csapat mérkőzött egymással. 1993-ban a Marseille, 1994-ben az AC Milan nyert. Ezután jött az első átszervezés: megduplázták a mezőnyt, három évig 16 csapat került a főtáblára. Ekkor azonban még mindig csak a bajnok és a címvédő indulhatott. 1995-ben az Ajax Amsterdam, 1996-ban a Juventus, míg 1997-ben a Dortmund hódította el a kupát.
A gyökeres átszervezés a német együttes győzelme után következett. A létszámot 24-re duzzasztották, a legeredményesebb nemzetek két-két gárdát is delegálhattak. 1998-ban a Real Madrid, 1999-ben az emlékezetes barcelonai döntőben a Manchester United 2-1-re verte a Bayern Münchent.
Ezután nőtt 32-re a résztvevők száma, s ettől kezdve már volt olyan ország, amelyik négy klubot indíthatott. 2000-ben a Real Madrid, 2001-ben a Bayern München, 2002-ben újfent a Real, 2003-ban az AC Milan, míg tavaly az FC Porto nyert.
A létszám növelésével elvben az is volt a cél, hogy minél magasabb legyen a részt vevő nemzetek száma, hiszen a nyolccsapatos BL-nél csak nyolc, a tizenhatosnál tizenhat (az 1996–97-esben tizenöt) ország volt érdekelt. A huszonnégyes létszám azonban nem valósította meg ezeket az elképzeléseket, tizenhat országnál akkor sem lett több.
Kezdetben úgy látszott, hogy a harminckét csapatos BL végre beváltja a hozzá fűzött reményeket, mert az első évben a részt vevő országok száma tizennyolcra nőtt. Azóta viszont ez a szám folyamatosan csökken, s a 2002/03-as BL-ben már odáig jutottak, hogy a legalacsonyabb volt a részt vevő nemzetek száma. Ez egyértelműen az európai elitligák és a többi bajnokság közötti különbség növekedését mutatja. A liga történetében Olaszország az egyetlen, amelyik minden évben delegált résztvevőt.
Az 1995-ös kiírásban volt először – és egyelőre utoljára – érdekelt Magyarország. Akkor a Ferencváros a főtáblára jutásért kiejtette az Anderlechtet, s a Real Madriddal, az Ajaxszal és a Grasshoppersszel került egy csoportba. Novák Dezső fiai egyetlen sikert tudtak felmutatni, Zürichben legyőzték a svájci ellenfelet. Azt követően két döntetlen (itthon a Real Madrid és a Grasshoppers), majd három vereség jött.
Az UEFA nyilvánosságra hozta, mennyi pénz folyik be a marketingjogok értékesítéséből, s hogy ebből mennyit oszt szét a nemzeti szövetségek, a ligák és a kupaindulók között. A következő két évben esztendőnként 582 millió euró az UEFA bevétele – ez majdnem 150 milliárd forint –, s ebből 560 jut majd a tagoknak. A Bajnokok Ligája résztvevőinek 400 millió jár (rajt- és pontpénz, teljesítményprémium és marketingrészesedés), 21 millió a BL-csapatok szövetségeinek, a maradék pedig az európai labdarúgásé.
Szolidaritásból – ez a hivatalos megfogalmazás – az elitmezőnyt távolról szemlélőkre is elkölt az UEFA 75 millió eurót. Minden olyan szövetségnek, amelyik nem delegál csapatot a BL-be – így az MLSZ-nek is – 193 ezer eurót fizet. A ligák között 6,4–11,5 millió eurót oszt szét, a BL-ről lemaradó bajnokcsapatoknak, köztük a Ferencvárosnak, 96 500 euró – nagyjából 25 millió forint – jár. Ezenkívül minden kupaindulónak 51 500 euró a díj fordulónként, feltéve, hogy nem jutott be a BL-csoportkörbe, és az UEFA-kupában sem éli túl a második kört. Ekkora összeggel tehát mindenképpen számolhat az UEFA-kupa csütörtöki játéknapján pályára lépő FTC és Újpest.



Glasgow-ban játsszák
a nap rangadóját

A nyolc csoportból az első kettő jut a nyolcaddöntőbe, a harmadik helyezettek az UEFA-kupában folytatják. Az első játéknap legérdekesebb találkozójának az FC Barcelona skóciai vendégjátéka ígérkezik. Frank Rijkaard tanítványai a 2003-as UEFA-kupa-döntős Celtic Glasgow otthonában lépnek pályára. A katalán gárda két győzelemmel kezdett a spanyol bajnokságban, még gólt sem kapott. Az összecsapás favoritja a nyári átigazolási szezonban megerősödő spanyol csapat. Ennek ellenére nem szabad leírni Martin O’Neill együttesét. A Celtic Parkban bárkit képes legyőzni, amit remekül mutat a 77 meccsen át tartó hazai veretlenségi széria.
Az F csoport másik találkozóján a 2003-as győztes AC Milan az ukrán Sahtyor Donyeck otthonában kezd. Carlo Ancelotti csapata javítani szeretne, hiszen a hét végén kezdett olasz bajnokságban, a San Siróban csak döntetlent értek el az újonc Livorno ellen.
Az E csoportban az Arsenal hazai pályán fogadja a Fehér Csabát foglalkoztató PSV Eindhovent. A találkozó esélyesei egyértelműen a londoniak, akik százszázalékos teljesítménnyel vezetik a Premier League-et, ráadásul öt mérkőzés után közel négyes gólátlaggal büszkélkedhetnek. A másik találkozón a görög Panathinaikosz a norvég Rosenborgot látja vendégül.
A G csoportban az UEFA-kupa-győztes FC Valencia a belga Anderlechtet látja vendégül a Mestalla Stadionban. Claudio Ranieri mester érkezése óta ugyan alaposan átalakult a spanyolok kerete, többek között megszerezték a Juventus csatárát, Marco Di Vaiót. A négyes másik találkozóján a nyári átigazolási időszakban szinte szokás szerint kicserélődő Internazionale a Lisztes Krisztiánt nélkülöző Werder Brement látja vendégül. A német bajnok nincs jó formában, két bajnokit veszített, míg a milánóiak a Serie A-ban csak döntetlent értek el a Chievo ellen.
A H csoportban a címvédő Porto a CSZKA Moszkva ellen kezdi meg a szereplést. A kék-fehérek José Mourinho távozása után jelentős változásokon mentek keresztül. Olyan meghatározó játékosok hagyták el a klubot, mint Deco, Ricardo Carvalho és Paulo Ferreira. A portugálok korábbi sikeredzője, Mourinho, aki a Chelsea kedvéért hagyta ott csapatát, a Paris St. Germain otthonában mutatkozik be, új együttesénél, nemzetközi összecsapáson. A franciák egyelőre botladoznak hazájuk pontvadászatában, míg a Chelsea veretlenül második a Premier League-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.